Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با اشاره به اینکه این شهرستان قطب تولید گندم در استان فارس است، گفت: عملیات کاشت این محصول راهبردی از دهم آبان ماه آغاز شده و تا اواخر آذر ماه ادامه می یابد.

آغاز کاشت گندم در مرودشت قطب تولید فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، منصور امیریان تصریح کرد: پیش بینی می شود بالغ بر 50 هزار هکتار گندم در شهرستان مرودشت کشت شود؛ به همین منظور بیش از ۳ هزار تن بذر گندم گواهی شده خریداری و توزیع شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بذور خریداری شده از ارقام سیروان، چمران2، مهرگان، طلایی، برات، آران و ترابی است، اظهار کرد: طرح جهش تولید در دیم زارها در سطح حدود 25 هزار هکتار و کاشت قراردادی گندم از جمله طرح هایی است که در کشت گندم سال جاری این شهرستان دنبال می شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد کشت گندم در شهرستان مرودشت مکانیزه است، ابراز کرد: ادوات مورد استفاده شامل دستگاه کمبینات، خطی کار، کشت بر روی پشته و کف کار ها است.

به گفته امیریان؛ کاهش مصرف بذر، کاهش تردد ادوات ، عملیات خاک‌ورزی در عمق یکسان کاهش هزینه تولید  کنترل راحتره علف های هرز و... از مزایای کشت مکانیزه است.

او افزود: با توجه به وجود مخاطرات مختلف کشاورزان در اسرع وقت نسبت به خرید پوشش بیمه محصولات کشاورزی اقدام کنند تا در صورت وقوع مخاطرات احتمالی بخشی از خسارت ها جبران شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید