Iranian Agriculture News Agency

استاندار فارس خواستار افزایش میزان کشت گلخانه‌ای در استان شد و گفت: باید تا آخر سال قرار داد یک هزار هکتار کشت گلخانه‌ای در سطح استان منعقد شود بنابراین پیشنهاد می‌شود پنجره واحد گلخانه‌ای در درون سازمان جهادکشاورزی راه‌اندازی شود.

برنامه‌ریزی برای گسترش کشت گلخانه‌ای در فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمدهادی ایمانیه در جلسه توسعه و رفع مشکلات کشت گلخانه‌ها در این استان تصریح کرد: 40 پروژه مهم در سطح استان در دستور کار داریم که تا هفته دولت مروری بر این پروژه‌ها خواهیم داشت که یکی از این پروژه‌ها توسعه کشت گلخانه‌ای است.        

وی با بیان اینکه در جلسات سه‌شنبه هر هفته مشکلات سرمایه‌گذاری در این بخش را مطرح نماید تا آن را برطرف کنیم، اظهار کرد: باید به پروژه کشت گلخانه‌ای اولویت بیشتری داده شود همچنین سهم هر شهرستان در این نوع کشت مشخص شود و برای آنان نقشه راه ترسیم شود و به صورت ماهانه نیز میزان پیشرفت کار ارائه شود.       

استاندار فارس همچنین بر ضرورت پیگیری بازاریابی محصولات این نوع کشت هم تأکید و خواستار برگزاری جلساتی در این راستا با اتاق بازرگانی و فعالان عرصه مذکور شد و افزود: کارها باید تقسیم‌بندی شود و هر مشکلی نیز در این راستا باشد ما پیگیری و آن را برطرف خواهیم کرد. حتی اگر نیاز باشد می‌توان از آب خلیج فارس هم برای این نوع کشت استفاده کرد.       

صنایع تبدیلی استان فارس تقویت شود        

ایمانیه در نشست بررسی مشکلات صنایع تبدیلی با اشاره به اینکه استان فارس درصنایع تبدیلی رتبه برتر دارد، ابراز کرد: در حوزه کشاورزی دوم، باغداری استان اول و در حوزه دامداری هم استان چهارم است بنابراین واقعاً شایسته نیست که محصولات کشاورزی خود را به صورت خام صادر کنیم و باید صنایع تبدیلی را در این راستا تقویت کنیم.            

ایمانیه درخواست کرد تا لیستی از واحدهای صنایع تبدیلی راکد و یا واحدهایی که با ظرفیت کمتر از 50 درصد فعالیت می‌کنند را آماده کرده و جلسه ویژه‌‌ای برای رفع مشکلات آنان برگزار شود تا بتوان مشکلات آنان را حل کرد.                             

استاندار فارس با بیان اینکه همچنین بسته‌های سرمایه‌گذاری صنایع تبدیلی هر شهرستان نیز متناسب با ظرفیت آن‌ها در نظر گرفته شود، تصریح کرد:آمایش شهرستانی این نوع صنایع کار خوبی است که باید سریعا انجام شود و باید بررسی شود که آیا می‌توانیم چندین شهرک صنعتی صنایع تبدیلی داشته باشیم به خصوص برای برخی از شهرستان‌ها این اقدام بسیار لازم است.               

استاندار فارس بر ضرورت رفع مشکلات صنایع حتی با ظرفیت بالای 50 درصد نیز تأکید کرد و گفت: بانک‌ها هم در این زمینه ورود داشته و از این صنایع حمایت لازم را داشته باشند. در بحث صنایع تبدیلی نباید استان دوم باشیم بلکه باید در کشور اول باشیم لذا آنچه که در یکسال گذشته سرمایه‌گذاری صنایع تبدیلی انجام شد، جمع‌بندی کرده و افق تا سال آینده را مشخص کنیم تا سرمایه گذاری در این زمینه نسبت به سال گذشته حداقل دو برابر شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید