Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی فارس:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آغاز مانور سراسری نظارت بر عرضه کنندگان نهاده های تولیدات گیاهی در این استان خبر داد و گفت: این مانور با تشکیل چهار اکیپ در مرکز استان و 36 اکیپ در شهرستان ها با هدف حفظ محیط زیست و تامین امنیت و ایمنی غذایی جامعه برگزار می شود.

مانور نظارت بر عرضه نهاده ها در فارس آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مجتبی دهقان پور امروز سه شنبه سی ام فروردین ماه در حاشیه آغاز مانور مذکور تصریح کرد: این مانور با مشارکت سازمان های جهاد کشاورزی، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تعزیرات حکومتی و اتحادیه تخصصی بذر، سموم و گل و گیاهان زینتی برگزار می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه علاوه بر تولید کافی و دسترسی مطلوب به غذا، سلامت محصول نیز از رسالت های جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: یکی از مولفه های اثرگذار در سلامت غذا رصد و پایش نهاده هایی هست که در تولید غذای مردم استفاده می شود.

او با اشاره به اینکه یکی از نهاده های تولید سم و کود است، اظهار کرد: با رصد و مانیتورینگ مراکز عرضه نهاده هایی نظیر سم، بذر، کود و نهال اگر تخلفاتی در این بخش ها وجود دارد احصا شده و برخورد لازم صورت می گیرد.

دهقان پور عرضه سم، کود، بذر توسط فروشگاه های غیر مجاز را از مصادیق تخلف برشمرد و افزود: شناسایی نهادهای قاچاق، تقلبی و تاریخ مصرف گذشته به عنوان دیگر تخلفاتی است که اکیپ های نظارتی آن را رصد و پایش می کنند.

به گفته وی؛ نهاده ها علاوه بر اینکه به افزایش تولید محصول کمک می کنند، اگر اصول صحیح مصرف شان رعایت نشود یا اینکه خود نهاده ها به لحاظ ماهیتی دارای معایبی باشند، کیفیت مطلوب نداشته باشند یا فاقد استانداردهای لازم باشند، می توانند اثرات نامطلوبی را  بر روی محصول و نهایتاً بر سلامت غذا بگذارد.

دهقان پور با بیان اینکه نهاده هایی که در بخش کشاورزی استفاده می کنیم  نقش موثری در آینده محیط زیست ما می تواند داشته باشد، ابراز کرد: یکی از مولفه های اساسی برای رسیدن به توسعه پایدار، پایداری زیست محیطی بوده و یکی از مولفه های موثر در پایداری زیست محیطی استفاده از نهاده های شیمیایی دوستدار محیط زیست است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس می افزاید: اگر ما بتوانیم محیط زیست خوبی داشته باشیم قطعا می توانیم سلامت مردم را هم تا حدودی تضمین کنیم از این رو ارتباط تنگاتنگی بین این مولفه ها است و اینکه بالاخره تمام تلاشی که ما می کنیم برای این است که بتوانیم به امنیت غذایی و محصول ایمن برسیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید