Iranian Agriculture News Agency

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بیضا از پایان عملیات مرمت و بازسازی قنات روستای بوزنجان این شهرستان خبر داد و گفت: این رشته قنات با اعتبار 660 میلیون ریالی کمک های فنی و اعتباری ملی مرمت شده است.

مرمت و بازسازی قنات بوزنجان در بیضا

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، صدیقه مویدی با بیان اینکه 70 خانوار روستایی با 150 هکتار از اراضی زراعی و باغی از مزایای طرح مذکور بهره مند می شوند، تصریح کرد: با بازسازی قنات حدودا 400 متری بوزنجان دبی آب مظهر قنات از 25 به 30 لیتر بر ثانیه افزایش یافته است.

به گفته وی؛ با مرمت قنات موصوف و افزایش میزان آب استحصالی، طرح آبیاری نوین به صورت تجمیعی در اراضی زیر شرب اجرایی می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به منظور احیا رشته قنات بوزنجان در طول مسیر عملیات لایروبی، حفر میله چاه و نصب درپوش ها، خاکبرداری در گالری و مرمت دیواره های قنات با قالب های بتنی انجام شده است، افزود: هرساله متناسب با حجم اعتبارات تخصیصی تعدادی ‌از قنوات احیا می‌شوند.

او با بیان اینکه طرح های بهسازی و نوسازی قنوات همواره ‌یکی از طرح‌های مهم در ‌بخش آب و خاک جهاد کشاورزی به شمار می آید، اظهار کرد: حفظ و نگهداری ‌قنوات به عنوان یک میراث ‌مهندسی کهن و کاربردی از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید