Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از خسارت 95 هزار میلیارد ریالی سرما به سطحی بالغ بر 300 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی بر اثر کاهش دما در اواخر اسفندماه و اوایل فروردین خبر داد.

خسارت 95 هزار میلیارد ریالی سرما به کشاورزی فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، نادر محمودی گفت: امسال به دلیل خشکسالی، سرمازدگی با شدت بیشتری مناطق مرکزی و شمالی فارس را در برگرفت تا جایی که در برخی مناطق برخلاف پیش بینی‌های انجام شده، دمای هوا به ۱۲ تا ۱۸ درجه زیر صفر رسید.

وی با اشاره به خسارت سرمازدگی در ۱۴ شهرستان شمالی و مرکزی استان فارس، تصریح کرد: شهرستان مرودشت با خسارت بیش از 14 هزار میلیارد ریال بیشترین و پس از آن بیضا، اقلید و آباده در رتبه‌های بعدی خسارت‌های سرمازدگی قرار گرفتند.

محمودی ابراز کرد: در سرمازدگی اخیر ۲۳۰ هزار هکتار زمین زراعی که بیشتر زیر کشت گندم، جو، کلزا بود و ۷۵ هزار هکتار باغ‌های انار، انگور و گردو دچار خسارت شدند.

به گفته وی؛ تنها ۱۵ درصد خسارت دیدگان مشمول بیمه کشاورزی هستند و می‌توانند از غرامت بیمه بهره‌مند شوند.

وی درباره محصولات بیمه نشده گفت: گزارش خسارت از طریق استانداری به وزارت کشور ارسال شده است و انتظار داریم نمایندگان فارس هم برای تأمین و تخصیص اعتبار خسارت سرمازدگی فارس پیگیری کنند.

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس سال گذشته در همین زمان، سرمازدگی 20 هزار میلیارد ریال خسارت به استان تحمیل کرد که امسال این رقم با ۴ برابر افزایش به 95 هزار میلیارد ریال رسیده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید