Iranian Agriculture News Agency

گزارش تصویری

حتماً شما نیز بارها و بارها در اینترنت و سایر رسانه‌های جمعی از خلاقیت بعضی از افراد در خلق آثار هنری، کارهای متفاوتی دیده‌اید، اما این هنرمند چینی به نام "هو ین سانگ" ۵۰ سال است که با هسته‌های هلو مجسمه‌ها و نمادهای کوچک و شگفت‌آوری خلق می‌کند...

خلق مجسمه‌های جالب و دیدنی با هسته هلو، توسط هنرمند چینی

حتماً شما نیز بارها و بارها در اینترنت و سایر رسانه‌های جمعی از خلاقیت بعضی از افراد در خلق آثار هنری، کارهای متفاوتی دیده‌اید، اما این هنرمند چینی به نام "هو ین سانگ" ۵۰ سال است که با هسته‌های هلو مجسمه‌ها و نمادهای کوچک و شگفت‌آوری خلق می‌کند...

این هنرمند ۶۶ ساله در شهر "تانگ سیانگ" در شرق چین زندگی می‌کند. وی از نوجوانی علاقه خاصی به هنر کنده‌کاری با هسته‌های میوه دارد. یکی از سنت های قدیمی مردم این شهر این است که به کودکان هسته هلو هدیه می‌دهند و معتقدند که این کار باعث دفع کردن ارواح شیطانی می‌شود!

ین سانگ از کودکی شروع به گردآوری این هسته‌های هلو کرده است و با کمک عمویش یاد گرفته است چگونه از آن‌ها آثار هنری خلق کند. او به تدریج تکنیک‌های این هنر را فرا گرفته و هر روز کارهایش بهتر از قبل شده‌اند و حالا ین سانگ بیش از پنج دهه است که به این کار مشغول است.

وی یک مجموعه هزارتایی از این هنرهای دستی‌اش دارد که از سبد، کفش و قابلمه تا کشتی و مجسمه حیوانات را شامل می‌شود. آثار هنری او امروزه به قدری معروف شده‌اند که جزو میراث فرهنگی شهرش محسوب می‌شوند. این آقای هنرمند برای اینکه این هنر پس از او به فراموشی سپرده نشود، کلاسی برای آموزش آن به هنرمندان جوان تشکیل داده است.

کنده‌کاری با هسته‌های میوه، یکی از هنرهای سنتی هنرمندان این منطقه از چین است که علاوه بر هسته هلو، از هسته‌های بادام و زیتون هم استفاده می‌کنند. این هنر سنتی، بسیار پیچیده است و به دقت و تمرکز زیادی احتیاج دارد. علاوه بر آن، فرد برای ایجاد این کنده‌کاری‌های هنرمندانه باید طیف متنوعی از ابزار و چاقوها را در اختیار داشته باشد.


شا زیچن نیز که یکی دیگر از هنرمندان شمال چین، ساکن منطقه لوانان در استان هبئی است، تاکنون کنده‌کاری‌های متفاوتی از جمله پرتره افراد را روی هسته زیتون انجام داده‌ است .

وی گفت: "من در نگاه اول عاشق کنده‌کاری روی هسته زیتون شدم. من هسته‌ها و چاقوها را به‌صورت آنلاین خریداری کردم و به کنده‌کاری مشغول شدم."

شا زمانی که جوان‌تر بود، به‌عنوان سنگ‌تراش در فوجیان فعالیت می‌کرد. مهارت فوق‌العاده وی در طراحی و همچنین تجربه کنده‌کاری روی سنگ موجب شد تا وی به سرعت کنده‌کاری روی هسته زیتون را فراگیرد.

کنده‌کاری روی اجسام کوچک کاری بسیار دشوار و دقیق است و نیازمند صبر و تحمل زیاد است.

هنرمند چینی می‌گوید کنده‌کاری روی هسته زیتون بخشی از زندگی‌اش شده است. شا کار اصلی‌اش را که سنگ‌تراشی بود، ترک کرده و هم‌اکنون کنده‌کاری روی هسته زیتون را شغل اصلی خود می‌داند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید