Iranian Agriculture News Agency

کشت دو محصول یا یکی؟ بعضی اوقات، پرورش دو محصول به طور همزمان بر روی یک قطعه زمین- هم کاشتی- می تواند به کشاورزان سود رساند. اما این کار نیازمند برنامه ریزی دقیق و مدیریت منابع است. در بعضی نقاط آفریقا، کشاورزان ذرت خوشه ای و بادام زمینی را باهم می کارند. اما آنها با یک شکاف اطلاعاتی بزرگ مواجه هستند. تحقیقات زیادی در مورد میزان بهینه کود برای کشت ذرت خوشه ای و بادام زمینی در این مناطق انجام نشده است.

کشت یک محصول یا دو محصول؟/پر کردن شکاف دانش اطلاعات در مورد کشت مخلوط

کشت دو محصول یا یکی؟ بعضی اوقات، پرورش دو محصول به طور همزمان بر روی یک قطعه زمین- هم کاشتی- می تواند به کشاورزان سود رساند. اما این کار نیازمند برنامه ریزی دقیق و مدیریت منابع است. در بعضی نقاط آفریقا، کشاورزان ذرت خوشه ای و بادام زمینی را باهم می کارند. اما آنها با یک شکاف اطلاعاتی بزرگ مواجه هستند. تحقیقات زیادی در مورد میزان بهینه کود برای کشت ذرت خوشه ای و بادام زمینی در این مناطق انجام نشده است.

به گزارش ایانا از سایت ساینس دیلی یک مطالعه جدید این شکاف اطلاعاتی را پر کرده است. پژوهشگران نیجریه، مالی و ایالات متحده روشی برای کمک به کشاورزان جهت تعیین میزان کود مورد استفاده برای کشت مخلوط، ایجاد کرده اند.

چارلز وورتمن بذرشناس در دانشگاه نبراسکا لینکولن می گوید: "استفاده موثر از کود می تواند به کشاورزان کمک کند سود محصولات خود را بهبود بخشند". "این کار می تواند شیوع بسیاری از چرخه های فقر را از بین ببرد و تولید غذا و امنیت غذایی را افزایش دهد".

در این مطالعه، پژوهشگران، از جمله وورتمن، معادلات ریاضی را برای محاسبه بازده محصولات، همزمان با تغییر میزان استفاده از مواد مغذی مانند نیتروژن ایجاد کردند. این معادلات- عملکرد پاسخ دهی مواد مغذی محصول- خواص خاک و آب و هوای محلی را نیز در نظر گرفتند.

وورتمن می گوید: "آنها می توانند به تعیین میزان کود مورد استفاده و بر مبنای کیفیت کود، ارزش دانه و پول موجود برای خرید کود کمک کنند". این دانش می تواند به کشاورزان برای بهینه سازی استفاده از کودها و به حداکثر رساندن سود کمک کند.

تحقیقات مشابه در گذشته بر محصولات غله ای مانند برنج و ذرت تمرکز داشتند. وورتمن می گوید:"تحقیقات بسیار کمتری در مورد محصولات بنشنی مانند بادام زمینی انجام شده است". "همچنین، کارهای بسیار کمی بر روی کشت مخلوط ذرت خوشه ای و بادام زمینی انجام شده است".

در این مطالعه، پژوهشگران معادلات پاسخ دهی مواد مغذی محصول را برای ذرت خوشه ای که در منطقه "ساحل" در مالی و نیجریه رشد کرده اند ایجاد کردند. منطقه ساحل در جنوب صحرای بزرگ آفریقا قرار دارد و میزان بارش در انجا اندک است. خاک آنجا ماسه ای با مواد آلی اندک است. شرایط اغلب برای محصولات سخت و پرفشار است.

این پژوهشگران پاسخ های ذرت را در مورد برخی مواد مغذی از جمله نیتروژن، پوتاسیوم و فسفر تعیین کردند. آنها سپس از داده ها برای ایجاد معادلات مشابه برای کشت مخلوط ذرت خوشه ای و بادام زمینی استفاده کردند.

وورتمن می گوید: "یافته های ما به کشاورزان اجازه می دهد تا با کمک برخی تحقیقات اضافی، کود مورد استفاده خود در کشت مخلوط را بهینه کنند".

این مسئله مهم است، زیرا هم ذرت خوشه ای و هم بادام زمینی محصولات حیاتی مهم در بسیاری از بخش های آفریقا هستند. آنها در درجه اول برای مصرف انسان استفاده می شوند. ذرت خوشه ای به صورت آرد درمی آید و به شکل فرنی پخته می شود. یک منبع مهم انرژی و همچنین پروتئین است. علاوه بر این، هم دانه ذرت خوشه ای و هم بخش های غیر دانه ای آن می تواند به عنوان غذای دام ها استفاده شود.

بادام زمینی ها معمولا خرد شده و با سبزیجات پخته می شوند. این غذا تعادل خوبی از انرژی روغن بادام زمینی برای تکمیل پروتئین، ویتامین ها و مواد مغذی ایجاد می کند. وورتمن اضافه می کند:"این ترکیب همچنین برای یک بشقاب سبزیجات بسیار خوشمزه استفاده می شود".

با انجام کشت مخلوط، ممکن است بازده هر کدام از محصولات نسبت به زمانی که تنها کاشته شوند پایین تر آید. با این حال، عملکرد ترکیبی این دو محصول به طور کلی بیش از عملکرد ذرت خوشه ای یا بادام زمینی به تنهایی است.

کشت مخلوط می تواند همچنین به طرق مختلف به کشاورزان سود رساند. اگر یک محصول ضعیف عمل کند- برای مثال به دلیل وجود حشرات یا آفات- محصول دیگر تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

وورتمن می گوید: "این کار می تواند خطرات مرتبط با کشاورزی را در مقایسه با تولید تک محصول کاهش دهد". "اغلب، محصولات سالم ممکن است بیش از حد بازده داشته باشند و کاهش کارایی محصول دیگر را جبران کنند". این مسئله به ویژه در بخش هایی از جهان با امنیت غذایی پایین مهم است.

طبق گفته های وورتمن، یافته های این مطالعه می تواند در مناطقی ورای ساحل به کار رود. او می گوید: "من فکر می کنم نتایج ما می تواند به کشاورزان در سایر مناطق آفریقای غربی و همچنین بخشهایی از جنوب آفریقا که کشت مخلوط ذرت خوشه ای و بادام زمینی مهم است کمک کند".

وورتمن می گوید: "یافته های این پژوهش در حال حاضر در ابزارهایی که برای بهینه سازی مصرف سوخت ساخته شده اند به کار رفته اند". مشاورزان کشاورزی و کشاورزان در حال یادگیری استفاده از ابزارها هستند.

اما دستیابی به تاثیرات گسترده یک کار چالش برانگیز است. وورتمن می گوید: "ده ها میلیون کشاورز در آفریقا وجود دارند». «با توجه به کمبود منابع، دسترسی به همه ی انها دشوار است".

مترجم: بهاران پدرام

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید