Iranian Agriculture News Agency

پژوهشگران استرالیایی در دانشگاه آدلاید یک ژن طبیعی گندم را شناسایی کرده اند که زمانی که غیر فعال می شود، خود-گرده افشانی را از بین می برد، اما همچنان اجازه گرده افشانی متقابل را می دهد و مسیری را برای تولید گندم پیوندی با بازده بالا باز می کند.

ژن کمک کننده به تولید گندم پیوندی شناسایی شد

پژوهشگران استرالیایی در دانشگاه آدلاید یک ژن طبیعی گندم را شناسایی کرده اند که زمانی که غیر فعال می شود، خود-گرده افشانی را از بین می برد، اما همچنان اجازه گرده افشانی متقابل را می دهد و مسیری را برای تولید گندم پیوندی با بازده بالا باز می کند.

به گزارش ایانا از سایت "ساینس دیلی"، مقاله این پژوهشگران که در مجله ی ارتباطات طبیعی منتشر شده و با همکاری با شرکت پیشرو ژنتیک گیاهی امریکایی، "دو پوند" انجام شده، می گوید این پژوهش و تکنولوژی های مرتبط با تولید، پتانسیل تغییر بنیادی مسیری که گندم به آن شکل در استرالیا و در جهان کشت می شود را دارد.

دکتر رایان ویتفورد سرپرست برنامه گندم پیوندی در دانشکده کشاورزی و مواد غذایی دانشگاه آدلاید می گوید: "گندم محصولی است که به طور گسترده در جهان تولید می شود و حدود ۲۰ درصد کل کالری ها و پروتئین جمعیت جهان را تامین می کند"."اما برای پاسخ دادن به تقاضای افزایش یافته غذا در رشد پیش بینی شده جمعیت جهانی، تولید باید تا سال ۲۰۵۰ ،۶۰ درصد افزایش یابد. یکی از گزینه های امیدوارکننده برای پاسخگویی به این تقاضا این است که کشاورزان گونه هایی از گندم پیوندی را پرورش دهند که می تواند ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش عملکرد نسبت به گونه هایی که به طور معمول پرورش می یابند و در بازارها هستند داشته باشد."

در استرالیا گندم پیوندی احتمالا بهترین خدمت را در بالا بردن بازده به آن دسته از تولید کنندگان گندم در مناطق با بارش بالا در امتداد ساحل شرقی خواهد کرد، اما گندم پیوندی همچنین می تواند بهبود ثبات عملکرد را در مناطق چالش برانگیز بیشتر در استرالیا فراهم کند.

گندم پیوندی نتیجه ی پیوند بین دو نوع گندم خاص به دقت گزینش شده است. با این حال چالش برای تولید گندم پیوندی، در تولید و تکثیر تجاری دانه های والد گونه ی پیوندی است. گندم یک خود گرده افشان است درحالیکه تولید گندم پیوندی نیازمند گرده افشانی متقابل در مقیاس بزرگ است.

دکتر ویتفورد می گوید: " پیوند به طور گسترده برای ذرت و برنج استفاده می شود اما توسعه یک سیستم موفقیت آمیز گندم پیوندی برای گندم نان به دلیل پیچیدگی ژنوم گندم یک چالش بوده است". "ما اکنون ژن لازم برای گرده افشانی متقابل در گندم را شناسایی کرده ایم، که می تواند در مقیاس وسیع، تولید کم هزینه نسبت به گیاه والد که برای تولید دانه گندم پیوندی ضروری است استفاده شود".

در ایالات متحده، شرکت "دو پوند" یک تکنولوژی نوآورانه برای کشت ذرت ایجاد کرده است که به آن تکنولوژی تولید دانه ( SPT ) می گویند و برای بزرگ شدن گونه های والد برای تولید پیوندی استفاده می شود.

دکتر مارک آلبرستن، مدیر تحقیق در شرکت "دو پوند" می گوید: "این ژن گرده افشان کشف شده، یک گام کلیدی برای تکنولوژی مشابه برای گندم است و می تواند به طور گسترده ای بهره وری تولید دانه ی گندم پیوندی را افزایش دهد".

مترجم: بهاران پدرام

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید