Iranian Agriculture News Agency

نگرانی های بنیاد تکنولوژی کشاورزی آفریقا

پژوهشگران، سیاست گزاران و سایر ذی نفعان اظهار نگرانی کرده اند که فرآیند تایید برای محصولات جدید موجب تاخیرهایی می شود که اغلب از نظر علمی غیر قابل توجیه هستند. این تاخیرها نه تنها به دلیل منافع پیش بینی شده در حوزه اقتصادی بلکه به دلیل تامین کالری پیش بینی شده برای کودکانی که دچار سوء تغذیه شده اند نیز ایجاد هزینه می کند.

محققان می‌گویند تأخیر ناعادلانه در تأیید کردن محصولات بیوتک، جان هزاران نفر را می‌گیرد

پژوهشگران، سیاست گزاران و سایر ذی نفعان اظهار نگرانی کرده اند که فرآیند تایید برای محصولات جدید موجب تاخیرهایی می شود که اغلب از نظر علمی غیر قابل توجیه هستند. این تاخیرها نه تنها به دلیل منافع پیش بینی شده در حوزه اقتصادی بلکه به دلیل تامین کالری پیش بینی شده برای کودکانی که دچار سوء تغذیه شده اند نیز ایجاد هزینه می کند.

به گزارش ایانا از سایت "ساینس دیلی" در پژوهش جدیدی که در مجله plos ONE منتشر شده است تیم تحقیقاتی این تاثیرات را بر محصولات کشاورزی که از نظر ژنتیکی مهندسی شده اند محاسبه کرده اند: موز مخصوص پخت و پز (ماتوک)، لوبیا چشم بلبلی و ذرت برای پنج کشور در آفریقا. آن ها دریافتند که در کنیا، مزایای کاهش سوءتغذیه می تواند بیشتر از مجموع مازاد اقتصادی باشد. این مزایا می تواند بیش از حدود ۱۱۵۰ میلیون دلار برای موز در اوگاندا و حدود ۷۹۵ میلیون دلار برای ذرت در کنیا باشد.

نجات جان انسان ها

کنیا، اوگاندا وبسیاری از کشورهای آفریقایی دیگر، این فرصت را داشتند که در تصویب محصولات از نظر ژنتیکی مهندسی شده - که هم چنین محصولات GM یا بیوتک نامیده می شوند به عنوان نمونه در قاره آفریقا انتخاب شوند. این پژوهشگران گزارش کرده اند که اگر کنیا در سال ۲۰۰۶ این نوع محصولات را به تصویب رسانده بود -براساس پیش بینی های قبلی این امر امکان پذیر بود- از نظر تئوریکی جان ۴۴۰ تا ۴۰۰۰ انسان حفظ می شد. به همین نسبت، اوگاندا در سال ۲۰۰۷ امکان تولید موز خالدار و در نتیجه پتانسیل نجات جان ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ زندگی را در طول یک دهه داشته است. بنیاد تکنولوژی کشاورزی آفریقا، یک سازمان غیر دولتی که در زمینه توسعه تکنولوژی فعالیت می کند، اکنون به طور مستقیم نگرانی های خود را در مورد رسیدن به این هدف با به صراحت اشاره کردن به این عبارت اظهار داشت: "به تاییدیه ها بستگی دارد." تاخیر یک ساله در تایید می تواند به طور خاص به نیجریه به عنوان کشوری که سوءتغذیه در آن جا گسترش زیادی داشته است آسیب بزند.

نتایج این گزارش ممکن است هزینه این تاخیرها را دست کم بگیرد، به ویژه در ارزیابی مزایای استفاده از لوبیا چشم بلبلی مقاوم به حشرات، به دلیل اینکه آن ها فقط انرژی محصول را در نظر می گیرند. علاوه بر این، منافع زیست محیطی و سلامتی ناشی از کاهش استفاده از آفت کش ها برای آفات و بیماری ها به طور دقیق مشمول این ماجرا نشده است.

مدل محاسباتی ای که نویسندگان از آن استفاده کردند شامل منافع اقتصادی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نبوده و همچنین مزایای کاهش سوءتغذیه در میان خانوارهای مزرعه دار در مطالعات گذشته اغلب به طور دقیق درنظر گرفته نشده بود. این نویسندگان هم چنین عدم اطمینانی را که به علت اظهارات متناقض گروه های لابی، سیاست گذاران با آن مواجه هستند را در نظر می گیرند. آنها هزینه های ضمنی مرتبط را محاسبه می کنند. به طور کلی، وزن عدم اطمینان نسبت به هزینه های آینده در مقایسه با عدم اطمینان نسبت به منافع آینده بیشتر است. یک واحد هزینه به حدود یک و نیم واحد سود برای جبران خسارت عدم اطمینان نیاز دارد و توضیح می دهد که چرا سیاست گذاران نسبت به اظهارات درباره هزینه های محصولات از نظر ژنتیکی مهندسی شده بیشتر باید پاسخگو باشند تا مزایای آن. جوستوس وسلر پروفسور اقتصاد کشاورزی و سیاست روستایی در دانشگاه واگنینگن ( (wageningen که نویسنده اصلی این مطالعه است توضیح می دهد: "این مسئله توضیح می دهد که چرا آن هایی که با محصولات از نظر ژنتیکی مهندسی شده مخالف هستند راحت تر می توانند سیاست گزاران را قانع کنند."

کاهش مهاجرت

جوستوس وسلر اضافه کرد: "زمان پول است، و زندگی!". "کاهش زمان تایید محصولات اصلاح شده ژنتیکی منجر به تولید سود اقتصادی می شود که به طور بالقوه به کاهش سوءتغذیه و نجات جان انسان ها کمک می کند و می تواند یک استراتژی غیرگران برای رسیدن به هدف توسعه پایدار سازمان ملل در مبارزه با سوءتغذیه تا سال ۲۰۳۰کمک کند". جوستوس وسلر می گوید: "اما این مسئله ممکن است برای اروپا در جهت کاهش مهاجرت نیز مهم باشد."

مترجم: بهاران پدرام

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید