Iranian Agriculture News Agency

خبر بد: کشاورزی تجاری از آتش‌سوزی‌های طبیعی جلوگیری می‌کند

گروهی از دانشمندان بین‌المللی در تاریخ 29 ژوئن امسال گزارش کردند که در طول دو دهه گذشته، مقدار زمین‌های سوخته جهان تقریباً 25 درصد کاهش یافته است. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد افزایش کشاورزی تجاری از آتش‌سوزی، به‌ویژه در چمنزارها، جلوگیری می‌کند. شاید این موضوع خوب به‌نظر برسد؛ اما در واقع، چمنزارها و موجودات ساکن در آن به آتش‌سوزی‌های طبیعی بستگی دارند. احتمالاً، در دهه‌های آینده زمین‌های سوخته کمتر می‌شود و چمنزارها و مناطق ساوانا (گرم‌دشت) به خطر می‌افتد.

آتش‌سوزی‌هایی که برای طبیعت مفیدند/ فقدان آتش‌سوزی در طبیعت، تغییرات نابودکننده‌ای در تنوع زیستی ایجاد می‌کند

گروهی از دانشمندان بین المللی در تاریخ 29 ژوئن امسال گزارش کردند که در طول دو دهه گذشته، مقدار زمین های سوخته جهان تقریباً 25 درصد کاهش یافته است. تصاویر ماهواره ای نشان می دهد افزایش کشاورزی تجاری از آتش سوزی، به ویژه در چمنزارها، جلوگیری می کند. شاید این موضوع خوب به نظر برسد؛ اما در واقع، چمنزارها و موجودات ساکن در آن به آتش سوزی های طبیعی بستگی دارند. احتمالاً، در دهه های آینده زمین های سوخته کمتر می شود و چمنزارها و مناطق ساوانا (گرم دشت) 1 به خطر می افتد.

به گزارش ایانا از سایت " پاپیولار ساینس " نیلز آندلا (Niels Andela) ، از نویسندگان این مقاله در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا 2 در شهرگرینبلت (Greenbelt) ایالت مریلند (Maryland) و استاد دانشگاه ایروین (Irvine) کالیفرنیا، می گوید: "ما باید نگران از دست دادن یک اکوسیستم بسیار ارزشمند باشیم. آتش سوزی برای این اکوسیستم ها حیاتی است و اگر آن را از این مناظر بگیریم؛ شاهد تغییرات بزرگی در انواع گیاهان و تنوع زیستی خواهیم بود."

با وجود این نیروی مخرب آتش، بخش حیاتی بسیاری از زیستگاه هاست. در جنگل ها، آتش سوزی های طبیعی بقایا را پاک می کند؛ مواد مغذی را به خاک بازمی گرداند؛ و مخروط های کاج را برشته می کند تا دانه های آن ها آزاد شود. همچنین آتش سوزی های مکرر در مناطق ساوانا و یا چمنزارهای استوایی در جلوگیری از تجمع درختان و درختچه ها در این مناطق حیاتی است. حیات گورخرها، کرگدن ها، فیل ها، شیرها، زرافه ها و بسیاری دیگر از حیوانات این مناطق به مناظر باز بستگی دارد.

آندلا و همکارانش به کمک داده های ماهواره ای که از سال 1995 تا 2015 جمع آوری شده اند، مقدار تغییرات زمین های نیم سوخته در سراسر جهان را بررسی می کنند. در سراسر جهان، زمین های سوخته کاهش یافته و وسعت آن ها به 452 هزار مایل مربع در بیش از 18 سال گذشته رسیده است. حتی پس از محاسبه الگوهای مختلف بارندگی، کاهش چمنزارها و مناطق ساوانا در شمال آفریقا، جنوب و مرکز آمریکا و اِستپ ها 3 (سبزدشت های) آسیا قابل توجه است.

بشر این تغییرات عمیق را رو به جلو می برد. همان طورکه کشاورزی در مقیاس بزرگ به میزان وسیع تری به کار گرفته می شود، آتش سوزی ها کمتر و کوچکتر می شوند. گروه آندلا درمی یابد که افزایش تراکم جمعیت، گیاهان زراعی، دامداری و توسعه اقتصادی عامل کاهش زیستگاه های سوخته است.

او می گوید: "ناپدید شدن آتش از این زمین ها، به شدت با توسعه کشاورزی در ارتباط است. روابط میان مردم و محیط زیست شان تغییر کرده است. آن ها به جای آن که در مناظر طبیعی کشاورزی کنند، این کار را به زمین های خصوصی برده اند. زمانی که این اتفاق می افتد؛ مردم برای محافظت از خانه و معیشت خود آتش سوزی ها را سرکوب می کنند. در این میان، زمین های کشاورزی و ساخت و ساز مناظر را تکه تکه می کنند؛ بنابراین، آتش سوزی نمی تواند گسترش یابد و گاوها گیاهانی را می خورند که می تواند شعله های آتش را به وجود آورد."

انتظار می رود که تغییرات اقلیمی با ایجاد شرایط گرم تر و خشک تر سبب آتش سوزی های بیشتری شود. با این حال، به ویژه در مناطق ساوانا، آندلا پیش بینی می کند که فعالیت های انسانی احتمالاً تأثیر بیشتری بر میزان مناطق سوخته شده در سال های آتی خواهد گذاشت. با وجود این، چند ناحیه وجود دارد که با این روند مخالفت می کند؛ غرب ایالات متحده و جنگل های شمالی امریکای شمالی که آتش سوزی های طبیعی بسیاری را تجربه کرده اند.

آتش سوزی های کمتر برخی مزایا دارد. با دود کمتر، کیفیت هوا بهبود می یابد؛ بدون آتش، درختان بیشتری رشد می کنند که قسمت کوچکی از انتشار کربن را می گیرند.

آندلا می گوید: "برای این جنبه های مثبت، هزینه های بسیای پرداخت شده است. او و همکارانش در مقاله ای در مجله ساینس (Science) می گویند: "اهمیت زیستگاه ها و تنوع زیستی از دست رفته مناطق ساوانا و چمنزارها، اثرات فعالیت های بشری در مناطق استوایی را آشکار می کند."

همچنین او اضافه می کند: "بسیار شگفت انگیز است و این فقط مقیاسی از تمام آن چیزی است که اتفاق می افتد. این مسئله شبیه به فرآیند جنگل زدایی در مناطق استوایی است، اما این تغییرات عمدتاً از طرف جوامع بین المللی نادیده گرفته می شود."

آندلا به تحقیق و بررسی درباره عواقب کاهش مناطق سوخته ادامه می دهد. او می گوید: "فهمیدن آن که چطور آتش سوزی و فعالیت های بشری چمنزارها را شکل می دهد، به ما کمک می کند تا درباره حفاظت از آن ها در آینده تصمیم گیری کنیم."

پانوشت:

1. Savana یا گرم دشت به علفزارهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری ناحیه مداری، عموماً با درختان و درختچه‌های پراکنده گفته می‌شود که قبلاً جنگل بوده و به دلیل قطع و سوزاندن درختان به گرمدشت تبدیل شده است.

2. NASA Goddard Space Flight Center in Greenbelt

3. Steppe یا سبزدشت منطقه‌ای با درختان خاردار و بوته‌های کوتاه قد است که با فاصله از هم روییده شده اند، پوشش گیاهی ضعیفی دارد و برای چرای دام‌ها مناسب نیست.

ترجمه: مهشید جلالیان

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید