Iranian Agriculture News Agency

کشف و جمع‌آوری دو قطعه فسیل دندان در استان اردبیل

بررسی روند مهاجرت فیل‌ها با بررسی فسیل‌های دندان

مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از کشف و جمع‌آوری دو قطعه فسیل دندان مربوط به فسیل‌های کواترنر در استان اردبیل خبر داد.

فیل‌های هندی دو میلیون سال پیش در ایران بودند

به گزارش ایانا طاهره افتخاری مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی ، با همکاری اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل ، با توجه به اهمیت فسیل‌های یافت شده، برای پی‌جویی منطقه و جمع‌آوری و مطالعه این فسیل‌ها  اقدام کرده است و مطالعه این نمونه‌ها فصل جدیدی از معرفی فسیل‌های مهره‌داران به ویژه فیل‌ها را باز خواهد کرد.

افتخاری تصریح کرد: با توجه به اینکه فسیل‌های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت‌های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آن‌ها در زمان حیات خود است.

بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست  مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان  به این موضوع بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم‌الجثه را در ایران تعیین کنند.

زهرا اورک رئیس گروه دیرینه‌شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز می افزاید: این نمونه‌ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموت‌های بدون پشم با سن حداقل 2 میلیون سال هستند. علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیل‌ها، مشاهده و جمع‌آوری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست (پام)،او ادامه داد: با توجه به اندازه و نوع دندان می‌توان گفت که این‌ها متعلق به  فیل‌های بالغ بوده‌اند. دندان سالم و منحصربه فرد است و  تاکنون  چنین نمونه‌هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است. یکی از دندان‌ها مشابه دندان‌های فیل‌های هندی است .

به گفته اورک ، شاید بتوان گفت این نمونه که مشابه فیل هندی موجود در عصر حاضر است، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می‌کرده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید