Iranian Agriculture News Agency

سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست ابرکوه خبر داد:

۱۸ رأس گورخر ایرانی در سایت پنج‌انگشت نگهداری می‌شوند

ایانا-علم و محیط زیست: در گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت کویر ، از ابرکوه به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب پرورش گورخر نام برده شد.

افزایش جمعیت گورخرهای ایرانی در ابرکوه

سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست ابرکوه گفت: یک رأس کره گورخر ایرانی ماده در منطقه پنج‌انگشت سایت تکثیر و نگهداری این حیوان متولد شد و جمعیت این‌گونه در معرض انقراض به 18 رأس در شهرستان افزایش یافت.

حسن تیموری اظهار کرد: با تولد این کره گورخر، تعداد زایمان گورخرها تا اوایل تیرماه 97 به 9 مورد می‌رسد.

وی با بیان اینکه دوره بارداری گورخر 12 ماه است، افزود: کره گورخرها معمولاً در 48 ماهگی بالغ می‌شوند.

تیموری ادامه داد: اگر شرایط آب و هوایی منطقه خوب باشد و منبع غذایی این حیوان به اندازه کافی تأمین شود، گورخرهای ایرانی هر سال قادر به زادآوری هستند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت سایت تکثیر و پرورش پنج‌انگشت ابرکوه در سال  1389 تأکید کرد: هم‌اکنون 18 رأس گورخر ایرانی در این سایت نگهداری می‌شوند.

سرپرست اداره حفاظت محیط‌زیست ابرکوه ، با بیان اینکه این شهرستان در گذشته یکی از زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش استان یزد بود، افزود: تا اواخر دهه 40 ، گونه‌های جانوری گورخر، آهو و جبیر در آن می‌زیست و حتی در گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت کویر ، از ابرکوه به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب پرورش گورخر نام برده شد.

سایت تکثیر گورخر ایرانی در منطقه پنج‌انگشت در منطقه‌ای به مساحت حدود200 هکتار در 60 کیلومتری جاده ابرکوه - مروست استان یزد قرار دارد.

به گزارش ایرنا کارشناسان اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان ابرکوه در نظر دارند تا در آینده گونه‌هایی که در دشت ابرکوه منقرض شدند را احیا کند.

تاکنون بیش از 800 گونه گیاهی، 170 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت‌شده استان یزد شناسایی شدند.

60 نیروی محیط‌بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت‌شده استان را مراقبت می‌کنند.

مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در 140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید