Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان بسیج سازندگی عنوان کرد:

سنگ بنای کار در منابع طبیعی طرح مدیریت جامع آبخیز است

سازمان جنگل‌ها برای حفاظت از منابع طبیعی کشور از نیروی حفاظتی بسیار پایینی برخوردار است و این کار جز با مشارکت مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

ظرفیت‌های کشور برای افزایش  مشارکت مردم بالاست

رئیس سازمان بسیج سازندگی در نشست تعیین الگوی مشارکت مردم در حفاظت و توسعه منابع طبیعی گفت: ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که با به‌کارگیری آن می‌توان مدل‌های مشارکت را کارآمد و بومی کرد. اینکه بگوییم الگوها را از خارج وارد کنیم چندان معلوم نیست، شاید روزی این الگوها مال این کشور بوده و از ایران به خارج رفته است.

سردار نعمان غلامی گفت: یکی از هم‌وغم‌های مهم بسیج در جامعه مشکلات معیشتی مردم است، مشکلاتی که فرسایش خاک، تغییرات اقلیمی، هجوم ریزگردها و غیره سبب می‌شود که روستاییان دست به مهاجرت بزنند و بسیج الگوهایی دارد که تلاش می‌کند علاوه بر جلوگیری از مهاجرت‌ها، معیشت جوامع محلی را در روستاها پایدار نماید.

سردار غلامی گفت: در بسیج، تخصص‌های مختلفی وجود دارد و از جمله در حوزه کشاورزی ما بسیج مهندسی کشاورزی را داریم که الگوی موفق را می‌بیند و آن را بومی‌سازی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بسیج طی دو سال اخیر 4000 هکتار در خوزستان، 2500 هکتار در استان قزوین و 1000 هکتار در استان اصفهان اقدامات بیابان‌زدایی و نهال‌کاری انجام داده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین مدیریت جامع آبخیز را مدلی قابل‌اتکا در کشور خواند و گفت: ما در قالب این مدل می‌توانیم زنجیره‌ای از اقدامات نظیر آبخیزداری، آبخوان‌داری، تقویت سفره‌های زیرزمینی و افزایش پوشش گیاهی را در کنار هم داشته باشیم.

 در این نشست معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: ما می‌توانیم برای برون‌رفت از چالش‌های موجود در منابع طبیعی به‌ویژه اجرایی کردن مشارکت مردم در قالب راهبرد و مدل مدیریت جامع آبخیز حرکت کنیم و در نظام برنامه‌ریزی یک سری چشم‌انداز داریم که برای رسیدن به آن باید استراتژی تدوین و تعریف کنیم.

ناصر حیدری پوری در نشست تعیین الگوی مشارکت مردم در حفاظت و توسعه منابع طبیعی خواهان تشکیل کمیته کارشناسی در سطح دفاتر سازمانی شد و افزود: ما می‌توانیم با همان مدل الگوی جامع آبخیز موضوع حفاظت و حمایت از منابع را دنبال کنیم.

وی سرانه حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در کشور را بسیار پایین خواند وافزود: سازمان جنگل‌ها برای حفاظت از منابع طبیعی کشور از نیروی حفاظتی بسیار پایینی برخوردار است و این کار جز با مشارکت مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

همچنین در این نشست وحید جعفریان مدیرکل دفتر ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان یک مطالبه، الگوی مشارکت مردم را از منابع طبیعی انتظار دارد و به‌کارگیری از ظرفیت‌های بسیج سازندگی به‌عنوان نقش راهبردی می‌تواند چه در آموزش و چه در زمینه تسهیل‌گری بسیار اثرگذار باشد.

وحید جعفریان با بیان اینکه هیچ مدلی بی‌نقص نیست، گفت: سنگ بنای کار ما در منابع طبیعی طرح مدیریت جامع آبخیز است و همه کسانی که در این حوزه با منابع طبیعی به‌صورت مشارکتی کار می‌کنند روی این موضوع اتفاق‌نظر دارند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید