Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها اعلام کرد:

کاداستر هر هکتار از اراضی ۵۵۰۰ تا ۶ هزار تومان اعتبار نیاز دارد

تا پایان فروردین‌ماه امسال برای نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی نقشه کاداستر تهیه شده است.

نقشه کاداستر ۳۲ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی تهیه شده است

تا پایان فروردین‌ماه امسال برای نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی نقشه کاداستر تهیه شده است.

به گزارش ایانا  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزی داری کشور گفت: از این سطح ۲۸ میلیون هکتار مربوط به مراتع و ۴ میلیون هکتار در حوزه اراضی جنگلی بوده است.

اکرم توفیقی با بیان این‌که طبق مصوبه بودجه سال ۹۷ نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار برای تهیه نقشه کاداستر اراضی ملی و دولتی هدف‌گذاری شده است، اظهار کرد : با توجه به توانمندی‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری این عدد مصوبه شده ناچیز است و در صورت تأمین اعتبار ما قادریم امسال کل اراضی جنگلی را زیر پوشش نقشه کاداستر قرار دهیم.

او با اشاره به اینکه مساحت کل جنگل‌های کشور بیش از ۱۲ میلیون هکتار است، افزود: ما می‌توانیم اهداف برنامه ششم توسعه را محقق و ظرف پنج سال کاداستر ۱۱۴ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی را تهیه کنیم.

وی درباره هزینه کاداستر اراضی تصریح کرد: با توجه به نوع اراضی و شرایط جنگلی بودن و یا کوهستانی بودن اراضی و سختی شرایط به‌طور میانگین کاداستر هر هکتار از اراضی ۵۵۰۰ تا ۶ هزار تومان اعتبار نیاز دارد.

توفیقی گفت: برای اجرای برنامه کاداستر اراضی ملی و دولتی در برنامه ششم توسعه، نیاز به حمایت‌های دولت و مجلس داریم.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به این‌که سال گذشته تخصیص ریالی برای اجرای کاداستر اراضی در حد ۲ تا ۳ درصد بود، اذعان داشت: ما ۴۰ درصد اعتبار موردنیاز برای تهیه نقشه کاداستر را در سال گذشته در قالب اسناد خزانه اسلامی تهیه کردیم و عملکرد ما ۱۲۱ درصد برنامه بود.

وی خاطرنشان کرد که در سال ۹۶ کاداستر اراضی ملی و دولتی در سطح ۵ میلیون و ۸۸۸ هزار هکتار انجام شد.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره مزیت تهیه نقشه کاداستر اراضی گفت: کاداستر در واقع نقشه‌ای است که لایه‌های حقوقی روی آن بارگذاری می‌شود و در دارای دقت مکانی بسیار بالایی است.

وی افزود: تثبیت مالکیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهم‌ترین مزیت‌های تهیه کاداستر اراضی است که در نتیجه آن می‌توان اختلافات قضایی و ملکی را حل کرد و امکان تعرضات اراضی ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.

توفیقی ایجاد بستر مناسب برای تسریع در اجرای طرح‌های توسعه‌ای دولت و بخش خصوصی را از دیگر مزیت‌های اجرای طرح نقشه کاداستر اراضی دانست و تصریح کرد: تقریباً بخش اعظمی از طرح‌هایی که در کشور اجرا می‌شود، زمین موردنیاز آن از اراضی ملی یا دولتی تأمین می‌شود و بنابراین اجرای کاداستر، نقش مهمی در تسهیل و تسریع اجرای این طرح‌ها دارد.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح، دولت به میزان مالکیت خود اشراف پیدا می‌کند و ایجاد بانک اطلاعات زمین یا سامانه کاداستر امکان پاسخگویی به استعلامات و تکریم ارباب‌رجوع راحت‌تر و در اسرع زمان فراهم می‌کند.

توفیقی درباره کاربرد نقشه کاداستر اراضی بیان کرد: در راستای حفاظت از اراضی ملی، نخستین اقدام عینی که در عرصه‌ها انجام می‌دهیم، ایجاد بنچ مارک یا کمربندهای حفاظتی است که بر مبنای خطوطی که در کاداستر تعریف می‌شود، صورت می‌گیرد.

وی گفت: با استفاده از نقشه کاداستر در مورد اطفای حریق می‌توان محدوده و حدود حریق از طریق انطباق با نقشه پوشش گیاهی و تعیین مختصات نقاط آسیب‌پذیر را مشخص کرد.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره تهیه کاداستر اراضی منابع طبیعی کشورهای همسایه نیز گفت: هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را در تهیه نقشه کاداستر اراضی دارد و ترکیه در زمینه کاداستر جنگل پیشرفت خوبی داشته و ایران به لحاظ تهیه نقشه کاداستر اراضی مراتع پیشتازتر از این کشور است

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید