Iranian Agriculture News Agency

با توافق سازمان امور عشایر و مرکز آمار ایران

مسوولین سازمان امور عشایر ایران و مرکز آمار ایران در نشست مشترک بررسی سرشماری عشایر کوچنده کشور، بر اعلام نتایج این سرشماری در روز ملی آمار تاکید و توافق کردند.

نتایج سرشماری عشایر کوچنده در روز ملی آمار اعلام می‌شود

 

مسوولین سازمان امور عشایر ایران و مرکز آمار ایران در نشست مشترک بررسی سرشماری عشایر کوچنده کشور، بر اعلام نتایج این سرشماری در روز ملی آمار تاکید و توافق کردند.

 

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، به منظور بررسی وضعیت سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، نشست مشترکی با حضور روسای سازمان امور عشایر و مرکز آمار ایران و معاونین و مدیران دو سازمان روز یکشنبه 16 شهریور در سالن اجتماعات سازمان امور عشایر برگزار شد.

در این نشست رئیس سازمان امور عشایر ایران با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در خصوص سرشماری عشایر کوچنده کشور، اظهار کرد: طی جلساتی که با حضور مدیران و کارشناسان دو سازمان برگزار شد به تفاهم رسیدیم سرشماری عشایر کوچنده به صورت ثبتی مبنایی انجام شوده که امیدوارم هرچه سریع تر تکمیل و نتایج آن اعلام شود.

کرمعلی قندالی با اشاره به اینکه در آستانه تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور هستیم و در این زمینه آمار عشایر از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: آمار موجود از عشایر کشور مربوط به 12 سال پیش است و این چندان مناسب نیست ضمن اینکه در برخی از استانها مشکلاتی در خصوص آمار عشایر داریم و ضروری است از این بلاتکلیفی خارج شویم و بر اساس آمار جدید با دستگاه های مختلفی که در ارتباط هستیم کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه هزینه های سرشماری ثبتی و مبنایی عشایر توسط تعاونی های عشایری پرداخت شده است، بر جبران این هزینه ها و بازگردان آن به تعاونی های عشایری تاکید کرد.

سرشماری ثبتی مبنایی هزینه ها را کاهش داده است

رئیس مرکز آمار ایران نیز در این نشست گفت: همکاری مشترک معنی دار و بسیار خوبی بین مرکز آمار و سازمان امور عشایر در خصوص سرشماری ثبتی مبنایی عشایر انجام شده است.

جواد حسین زاده با بیان اینکه اجرای سرشماری های قدیمی در دنیا در حال منسوخ شدن است، افزود: برای سرشماری میدانی و مراجعه به خانوارهای عشایری حدود 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز بود که با سرشماری ثبتی مبنایی هزینه های سرشماری بسیار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: انجام سرشماری به شیوه ثبتی مبنایی به عنوان یک کار بنیادی و اساسی مصوب هیات دولت است و شاید ما در دنیا و آسیا جزو اولین کشورها هستیم که قانون سرشماری ثبتی مبنایی را آماده کردیم.

حسین زاده با اظهار امیدواری به اینکه نتایج سرشماری عشایر کشور را به صورت نمادین در روز ملی آمار آماده و به عنوان یک نمونه موفق رونمایی کنیم، در خصوص هزینه های این سرشماری نیز گفت: به آنچه در تفاهم نامه با سازمان امور عشایر تعهد کرده ایم پایبند هستیم.

رئیس مرکز آمار ایران تاکید کرد: کمیته مشترکی از سوی مدیران و کارشناسان دو سازمان تشکیل و با اهمیت ویژه، موضوع سرشماری عشایر برای روز آمار ملی آمار تکمیل و آماده شود.

در این نشست همچنین گزارشی از روند ثبت اطلاعات خانوارهای عشایری کوچنده کشور توسط مدیرکل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر و مدیرکل دفتر کشاورزی مرکز آمار ایران ارائه شد. همچنین در خصوص بررسی حضور عشایر در استان کردستان با توجه به نظر مسوولین این استان، تاکید شد و مقرر گردید بررسی لازم در این خصوص صورت گیرد تا اگر عشایری در کردستان حضور دارند سرشماری و از خدماتی که به عشایر ارائه می شود بهره مند شوند.

 تاکنون سه سرشماری در سال های 66 و 77 و 87 با همکاری مشترک سازمان امور عشایر و مرکز آمار ایران از عشایر کوچنده کشور انجام شده است. در آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال 1387، عشایر حدود 1.5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند که 30 درصد از دام کشور را در اختیار دارند که نشان از سهم ویژه جامعه عشایری در تولیدات دامی و لبنی کشور است.

به گزارش ایانا، اول آبان ماه در تقویم کشورمان روز ملی آمار و برنامه ریزی نام گذاری شده و در تقویم جهانی 20 اکتبر مقارن 28 آبان ماه، روز جهانی آمار است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید