Iranian Agriculture News Agency

برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات برای توسعه فن‌آوری نوین در کشاورزی

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ارائه تسهیلات و تدوین برنامه‌های متعدد این مرکز در سال جاری در راستای توسعه فن‌آوری کشاورزی خبر داد.

برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات برای توسعه فن‌آوری نوین در کشاورزی

محسن خلج در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا، در خصوص برنامه توسعه فن‌آوری نوین در حوزه کشاورزی بیان کرد: متاسفانه با قطع و عدم تخصیص منابع اعتباری لازم برای شناسایی و حمایت از توسعه فن‌آوری‌های نوین که قبلا تحت عنوان پروژه‌های نمونه‌سازی در اختیار این مرکز بود، مرکز دچار چالش اساسی در انجام ماموریت‌های سازمانی خود شده است .
وی اضافه کرد: این مرکز تلاش کرده است تا با اتخاذ راهکارهایی همچون تسهیل ورود و قرارگیری ماشین‌های با فن‌آوری جدید، از طریق بررسی کارآیی و بررسی کارشناسی به فهرست ماشین‌های مشمول پرداخت تسهیلات بانکی، خط اعتباری مناسب برای این ماشین‌ها ایجاد کند.

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: همچنین تلاش کردیم با پرداخت تسهیلات به نسبت سهم ۲۰ درصد آورده متقاضی و ۸۰ درصد تسهیلات پنج ساله با نرخ ۲۳ درصد، به توسعه این ماشین‌ها کمک کردیم. در واقع همراهب مرکز تنها برای تسهیل ورود این فن‌آوری‌ها به فهرست مذکور است.

خلج در خصوص دیگر سیاست و اقدامات حمایتی مرکز از توسعه فن‌آوری گفت: استفاده از اعتبار تخصیص یافته به مرکز از محل کمک‌های فنی اعتباری اقدام دیگر ما بود‌. در سال جاری با توجه به سهم ناچیز اعتبار تخصیصی مرکز به میزان ۳۶ میلیارد تومان نسبت به فراهم کردن امکان تخصیص تسهیلات مناسب‌تر با نرخ ۱۵ درصد از این محل وارد عمل شدیم. توسعه ۱۲ عنوان ماشین در حوزه باغبانی با این تسهیلات کلید خورد تا از عقب ماندگی نسبی در توسعه مکانیزاسیون در این بخش جلوگیری شود.

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی بیان کرد: یکی دیگر از روش‌های حمایتی و اقدامات، شناسایی برخی فناوری‌های مورد نیاز از فاز طرح ایده، ساخت نمونه اولیه و بررسی آن و خرید ۱۰ نمونه به‌منظور معرفی به جامعه کشاورزی بوده است که در سال گذشته در حوزه تامین علوفه و خوراک دام در قالب فراخوان شرکت‌های دانش‌بنیان و از طریق دفتر توسعه پایدار و امور فن‌آوری‌های وزارت جهاد کشاورزی و از محل اعتبارات در اختیار حوزه ریاست جمهوری بوده است.

خلج افزود: استفاده از این اعتبارات در سال گذشته منجر به ساخت دستگاه برداشت قسمت سبز نیشکر و خردکن چغندر علوفه‌ای با هدف تامین خوراک دام در کشور شد. شناسایی یک مبتکر و سازنده دستگاه برداشت پنبه در خراسان و اعزام تیم کارشناسی جهت بررسی عملکرد و کار آیی دستگاه و تلاش در معرفی آن به شرکت کمباین‌سازی ایران برای فراهم کردن امکان توافق و قراردارد تولید انبوه و صنعتی آن بوده است که در دست پیگیری است.

وی بیان کرد: همچنین پروژه فراخوان شرکت‌های دانش بنیان برای ساخت و تولید سیستم پایش و اندازه‌گیری تلفات کمباین‌های غلات یکی دیگر از پروژه‌های سال جاری مرکز است که به‌منظور تجهیز تمام کمباین‌های برداشت غلات به این تجهیزات به‌منظور کنترل و کاهش ریزش و تلفات به‌ویژه گندم در دستور کار جدی مرکز قرار گرفته و در حال پیگیری است.

معاون توسعه سرمایه‌گذاری و مدیریت نظام‌های بهره‌برداری از ماشین‌های مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی بیان کرد: امید داریم با حسن تدبیر مسئولان و تصمیم گیرندگان در این حوزه با تخصیص، تامین و تاکید بر تمرکز اعتبارات ویژه با میزان مشخص برای توسعه فن‌آوری نوین بخش کشاورزی در این مرکز، زمینه و امکان تصمیم‌گیری و مدیریت بهتر فراهم شود.

خلج ادامه داد: این مهم از وظایف اصلی و ماموریت‌های اساسی مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی است که البته با روش‌های متنوع فوق‌الذکر و متناسب با نوع و سطح آن در ابتدای برنامه هفتم فراهم می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید