Iranian Agriculture News Agency

۲۳۱ هزار میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی برای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی اعلام کرد: ۲۳۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی نیاز است.

۲۳۱ هزار میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی برای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کریم ذوالفقاری در حاشیه دومین گردهمایی سراسری مدیران صنایع تبدیلی و غذایی سازمان‌های جهاد کشاورزی افزود: از مبلغ ۲۳۱ هزار میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی، بالغ‌بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان برای اتمام و بهره‌برداری از طرح‌هایی است که بین ۲۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و شامل طرح‌هایی مانند بسته‌بندی، سرت، فرآوری، کنسانتره، طعم‌دهنده و رنگ دهنده‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: مبلغ ۲۸ هزار میلیارد تومان نیز نیاز تسهیلاتی برای اتمام ۱۳۰۰ طرح با ۶۰ تا ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی است.

ذوالفقاری ادامه داد: در صورت تحقق ۲۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات و اتمام و بهره‌برداری از ۱۳۰۰ طرح، ظرف یک سال و نیم ۱۰ میلیون تن به میزان جذب و فرآوری مواد خام کشاورزی در صنایع تبدیلی و تکمیلی اضافه خواهد شد.

وی تکمیل زنجیره‌های ارزش برای ایجاد ارزش‌افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی در بخش کشاورزی را مهم دانست و افزود: تولید به‌تنهایی نمی‌تواند اقتصاد و اشتغال در بخش کشاورزی را تأمین کند و اقدامات در حلقه‌ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی ضروری است.

ذوالفقاری بابیان این‌که تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی موجب ساماندهی نظام اقتصادی کشور می‌شود، گفت: با تخصیص این تسهیلات، سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی را خواهیم داشت.

وی ضمن گله‌مندی از نظام بانکی بیان کرد: در سال جاری مبلغ جزئی از تسهیلات بانکی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی پرداخت‌شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی درباره میزان تسهیلات پرداختی به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در سال گذشته اضافه کرد: سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی و حدود ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از منابع داخلی بانک‌های غیرتخصصی و از محل طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها به بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی پرداخت شد.

وی کارمزد تسهیلات تکلیفی و تسهیلاتی که از منابع داخلی بانک‌های غیرتخصصی تأمین می‌شوند را ۲۳ درصد اعلام کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید