Iranian Agriculture News Agency

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: با راه‌اندازی بورس برنج داخلی، بازار برنج موجود، منظم می‌شود.

دکتر عباس شهدی کومله در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، با بیان اینکه پاسخگویی به نیاز مشتریان برنج با شیوه‌های قدیمی و سنتی دیگر مقرون به‌صرفه نیست و بورس برنج موجب راه‌اندازی بازاریابی الکترونیکی و شفاف شدن قیمت برنج می‌شود، گفت: با اجرای این امر فاصله تولید تا فروش نیز کوتاه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروز ظرفیت فرهنگ مصرف‌کننده جلوتر از بازار عرضه این محصول است و انتظارات از بازار برنج بالاست، اظهار کرد: نبود برند تجاری، نبود استاندارد مشخص و فراگیر و نبود هرگونه تضمین در تکرار کیفیت، زمینه‌های لازم برای فساد در معاملات را فراهم می‌کرد و سطح نفوذ این عوامل تا تغییر ذائقه پیش رفته است.

وی افزود: با استفاده از بازار بورس مجازی برنج، تشکل‌های تعاونی قادر خواهند بود با ایفای نقش تنظیم‌کننده و ذخیره‌ساز کارآیی خرده پای بازار برنج را تا بنگاهی بزرگ افزایش می‌دهد و بازارهای جهانی را متوجه برنج داخلی کنند.

شهدی کومله هدف از راه‌اندازی بورس مجازی برنج را امکان‌سنجی اقتصادی با استفاده از سیستم بازاریابی الکترونیکی، امکان معاملات آتی به روش IT، طراحی بخش سخت افزاری و نرم‌افزاری براساس قوانین بازاریابی الکترونیکی و اجرای پایلوت شبکه براساس نتایج پروژه در یک منطقه برنج‌خیز و سنجش کارآیی آن عنوان کرد و گفت: این مطالعه منجر به طراحی و پیاده کردن سیستم الکترونیکی بازاریابی برنج می‌شود که کاربران آن با استفاده از کدهای مخصوص به شبکه وصل می‌شوند و در تالار مجازی با خریداران گفت‌وگو می‌کنند و کالای خود را به فروش می‌رسانند.

وی افزود: امسال طرح‌های تحقیقاتی بسیار مناسبی تدوین شده که بیشتر در زمینه کاربردی بوده و در مقاطع مختلف با مراکز دانشگاهی ارتباطات بسیار خوبی برقرار شده است.

شهدی کومله خاطرنشان کرد: هر ساله حدود 30 پایان‌نامه در مقاطع دکترا در این موسسه انجام می‌شود که بیشتر آنها کاربردی است.

وی ادامه داد: این بورس این امکان را می‌دهد که بدانیم میزان برنج مصرفی در داخل کشور چقدر بوده و همچنین چه مقدار از این محصول وارد می‌شود و بدین ترتیب داد و ستد برنج مدیریت می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نظم خاصی در بازار برنج وجود ندارد، اما این بورس مجازی کمک می‌کند اعداد و ارقام بسیار منطقی و مناسبی را داشته باشیم تا بتوانیم بر میزان واردات نظارت کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید