Iranian Agriculture News Agency


شهروند| دیروز درحالی جلسه روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه به میزبانی قوه‌قضائیه برگزار شد که این دیدار دومین جلسه از سلسله‌های نشست‌هایی است که در چند روز گذشته برگزار شده است. با توجه به جایگاه مهم، هر سه قوه در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی، گفت‌وگوهای فی‌مابین در راستای تصمیم‌گیری‌های جدی در مورد مسائل مهم داخلی و منطقه‌ای و جهانی صورت می‌گیرد.
حسن روحانی رئیس‌جمهوری، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ازجمله روسای سه قوه و افراد شرکت‌کننده در این نشست‌ها هستند.
رئیس‌جمهوری در پایان این جلسه که به میزبانی آیت‌الله آملی‌لاریجانی برگزارشد، درباره اهداف برگزاری جلسه سران سه قوه اظهار کرد: بسیاری از مسائل در دستگاه اجرایی یا قضائی یا مقننه مورد بررسی قرار می‌گیرند که به هم مرتبط هستند و چنانچه به‌طور طبیعی و عادی مورد رسیدگی قرار بگیرند، چه بسا نیازمند زمان بسیار طولانی است و این به نفع کشور نیست. لذا در جلسه روسای قوا چنین مسائل مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصمیماتی اتخاذ می‌شود که سرعت عمل را بیشتر کند.
روحانی خاطرنشان کرد: بعضی از تصمیماتی که در سایر جلسات ازجمله جلسه شورایعالی فضای مجازی نیز اتخاذ می‌شوند، نیاز است که در جلسات سران قوا درخصوص عملیاتی و اجرایی‌شدن آن تصمیم‌گیری شود که جزو مباحث امروز نیز بود.
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که در جلسه امروز «امیدواری مردم کشورمان نسبت به آینده کشور، شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی» مورد تأکید قرار گرفت، گفت: همه رسانه‌ها ازجمله رسانه ملی، گردانندگان فضای مجازی و تریبون‌های مختلف، باید متوجه این نکته مهم باشند که تصمیم و هدف قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا و آنچه در منطقه شاهدیم، نسبت به ایران، نهایتا برای این است که مردم را به آینده ناامید و کم‌امید کرده و در فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها دچار تردید کنند؛ لذا همه باید هوشیار باشند که در زمین دشمن‌بازی نکرده و در این دام نیفتند. روحانی، بررسی موضوع مالباختگان موسسات اعتباری را یکی دیگر از جلسات سران سه قوه برشمرد و گفت: در این خصوص اولا این‌که پیش از این مجوز چنین مؤسساتی را دستگاه‌های مختلف می‌دادند، لذا اگر از این به بعد، این موسسات صرفا از بانک مرکزی مجوز بگیرند و کاملا مراقبت و نظارت شود، بخش بزرگی از مشکلات حل‌وفصل خواهد شد.
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: در برخی از موارد هم مؤسساتی دچار مشکلاتی شده و مردم گرفتار شدند، از این‌رو تصمیم بر این شد که نمایندگان روسای سه قوه این مسأله را پیگیری کنند تا هرچه سریع‌تر حل‌وفصل شود.روحانی گفت: اگر موسسات دچار مشکلاتی شدند، ضمن این‌که وظیفه داریم مشکلات مردم را برطرف کنیم؛ ‌از طرف دیگر بانک مرکزی هم محذوراتی دارد و نمی‌توان گفت که از پول بانک مرکزی برای حل این مشکلات استفاده کند. البته برای این مسائل می‌توان اعتباراتی در نظر گرفت، ضمن این‌که در این زمینه سه قوه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.
رئیس‌جمهوری اظهار کرد: گشایش‌هایی از جلسه قبلی سران سه قوه در این خصوص ایجاد شده و گام‌های خوبی برداشته شده است و ان‌شاء‌الله در این گام‌ها تسریع خواهد شد. برای آینده نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود و مردم هم مراقبت کنند و سرمایه خود را به بانک‌ها و مؤسساتی که کاملا معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و درخصوص مؤسساتی که به ارایه سودهای بالا تشویق می‌کنند، تردید داشته باشند.
روحانی با اشاره به این‌که بحث و بررسی در مورد مسائل منطقه‌ای از دیگر مباحث جلسه امروز بود، اظهار کرد: مردم منطقه موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست آوردند، این درحالی است که در خرداد‌ سال ۹۳، ‌شاهد بودیم که تروریست‌ها در عراق جولان داده و داعش شهر بزرگ موصل را تصرف کرد. این خطر برای کل عراق ازجمله بغداد نیز متصور بود و در سوریه نیز همین شرایط جریان داشت، اما امروز مردم عراق، سوریه و لبنان با پشتیبانی ارتش‌های خود و حمایت‌های کشورهای دوست و به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران توانستند تقریبا از این مشکلات رهایی یابند و مسأله تروریسم درحال پایان‌یافتن است و دیگر شهری در اختیار داعش و تروریست‌ها نیست و در آینده نزدیک بساط اینها جمع خواهد شد.رئیس‌جمهوری گفت: از سوی دیگر به دنبال تجزیه‌طلبی و بر‌هم‌زدن مرزهای جغرافیایی در منطقه برآمدند که در این مسیر هم ناموفق بودند. لذا امروز شاهد موفقیت‌های بزرگی در سطح منطقه هستیم و با این موفقیت‌ها طبیعی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی و اذناب آن ناراحت و عصبانی باشند.روحانی اضافه کرد: در مسأله یمن سال‌هاست که مردم فقیر این کشور را بمباران می‌کنند و بیماری وبا شیوع پیدا کرده و مردم در قحطی و گرسنگی به سر می‌برند و فضای دریا و هوا را برای کمک به مردم این کشور بسته‌اند و این غیرقابل تحمل است.
رئیس شورایعالی امنیت ملی تصریح کرد: شرایط امروز منطقه نشان می‌دهد توطئه‌هایی که وجود داشت، نقش بر آب شده، لذا دنبال نقشه‌ها و توطئه‌های دیگری در منطقه هستند و مردم لازم است که در این زمینه هوشیار باشند و مسئولان هم توجه و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.
رئیس‌جمهوری تأکید کرد: آنچه برای ثبات و امنیت منطقه لازم باشد و هماهنگی‌های ضروری در این زمینه را در جلسه سران قوا مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.
روحانی در پایان با قدردانی از حضور مردم بزرگوار ایران در راهپیمایی عظیم و جهانی اربعین حسینی(ع)، بیان کرد: راهپیمایی اربعین بزرگترین اجتماع جهانی است که در طول چند روز در عراق انجام می‌شود. از مردم بزرگوار ایران به خاطر عشق به اهل‌بیت(ع) و فداکاری در مسیر امام حسین(ع) قدردانی و از مردم و دولت عراق نیز به خاطر میزبانی از زائران اباعبدالله(ع) سپاسگزاری می‌کنیم.رئیس‌جمهوری همچنین با قدردانی از تلاش تمامی نهادها و دستگاه‌های عمومی، دولتی و مردمی به خاطر خدمتگزاری به زائران حسینی ابراز امیدواری کرد. عشق مردم نسبت به اهل‌بیت(ع) پایدار بوده و همواره بتوان از سرمایه‌های معنوی بزرگی که از خاندان رسالت نشأت گرفته، بهره‌مند شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید