Iranian Agriculture News Agency

نایب‌رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران در گفت‌وگو با ایانا:

نهال‌های گردو حاصل از کشت بافت نسبت به سرما مقاومت بیشتری در مقایسه با ارقام سنتی در کشور دارند و یکی از مهم‌ترین خصوصیات این نهال‌ها این است که تاج درخت پهن و گسترده نمی‌شود در نتیجه امکان کاشت تعداد بیشتری نهال در هر هکتار از زمین فراهم می‌شود.

10 هزار نهال گردو حاصل از کشت بافت آماده تحویل به باغداران است


نهال‌های گردو حاصل از کشت بافت نسبت به سرما مقاومت بیشتری در مقایسه با ارقام سنتی در کشور دارند و یکی از مهم‌ترین خصوصیات این نهال‌ها این است که تاج درخت پهن و گسترده نمی‌شود در نتیجه امکان کاشت تعداد بیشتری نهال در هر هکتار از زمین فراهم می‌شود.

بیش از 10 هزار نهال گردو حاصل از کشت بافت تولید شده و آماده تحویل به باغداران است این نهال‌ها از لحاظ ژنتیکی خصوصیات کاملاً مشابهی داشته و نیاز به پیوند ندارند.

نایب‌رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: نهال‌های گردو حاصل از کشت بافت نسبت به سرما مقاومت بیشتری در مقایسه با ارقام سنتی در کشور دارند و یکی از مهم‌ترین خصوصیات این نهال‌ها این است که تاج درخت پهن و گسترده نمی‌شود در نتیجه امکان کاشت تعداد بیشتری نهال در هر هکتار از زمین فراهم می‌شود.

شهریار حسامی افزود: ارقام سنتی که در حال حاضر در باغ‌ها کشت می‌شود از ارتفاع بالای برخوردار بود و سرشاخ‌های پهنی دارند به همین دلیل در هر هکتار امکان کاشت بیش از 110 تا 120 نهال وجود ندارد، در حالی که با ویژگی‌هایی که نهال‌های کشت بافتی دارند، می‌توان در هر کتار بیش از 240 تا 250 نهال کاشت.

وی با بیان اینکه افزایش بهره‌وری سطح زیر کشت به معنی افزایش در تولید و صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی است، اظهار داشت: استفاده از نهال‌های حاصل از کشت بافت علاوه بر افزایش دو برابری بهره‌وری در سطح افزایش تولید را نیز به همراه دارد چون نهال‌های گردوی کشت بافتی کلون شده بوده و از واریته‌های اختصاصی هستند که میزان محصول بسیار بالاتری نسبت به نهال‌های دارند که در حال حاضر در باغ‌ها استفاده می‌شوند.

نایب‌رئیس انجمن صنفی کشت بافت گیاهی ادامه داد: عملاً از هریک هکتار باغ گردوی سنتی یک تا 1.5 تن محصول حاصل می‌شود، در حالی که از باغ‌هایی که در آنها از نهال‌های حاصل از کشت بافتی استفاده شده است، حدود پنج تا شش تن محصول به‌دست می‌آید.

حسامی در پاسخ به این پرسش که آیا در تولید نهال‌های حاصل از کشت بافت به مسائلی همچون خشکسالی و کم‌آبی نیز توجه شده است، بیان کرد: ایران تجربیات بسیاری در مواجه شدن با خشکسالی، بیماری‌ها و آفات در صنعت باغبانی دارد؛ بنابراین در تولید نهال کشت بافتی هر آنچه ما را در راه رسیدن به تولید با کیفیت و بیشتر کمک کند به کار گرفته شده و لحاظ شده است.

وی جایگاه ایران را در تحقیقات کشت بافت گیاهی در قابل توجه دانست و تأکید کرد: به واسطه تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است ایران جایگاه خوبی در بین کشورهای جهان دارد و از بسیاری از کشورها جلوتر بوده و در برخی موارد مدعی رتبه نخست این فعالیت است./

G-950904-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید