Iranian Agriculture News Agency

قزاقستان قصد دارد برای افزایش صادرات غلات به ایران و چین مسیر راه آهن و ترمینال خاصی را در مرزهای خود با این دو کشور احداث کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ترند نیوز وزارت کشاورزی قزاقستان طی بیانیه ای اعلام کرد این کشور پروژه احداث ترمینال و مسیر راه آهن ویژه برای صادرات غلات به ایران و چین را در مرزهای مشترک خود با این دو کشور در اولویت قرار داده است .

ترمینال ویژه صادرات غلات قزاقستان به ایران در گرگان نزدیکی مرزهای ایران و ترکمنستان احداث خواهد شد . اجرای این پروژه ها تاثیر زیادی در آماده کردن زیر ساختهای لازم برای افزایش صادرات غلات به ایران و چین خواهد داشت .

وزارت کشاورزی قزاقستان افزود ترمینال غلات گرگان موجب افزایش صادرات غلات این کشور به بازار ایران خواهد شد و ترمینال دوستیک آلاشانکو نیز موجب افزایش صادرات غلات قزاقستان به بازار چین خواهد شد .

بر اساس این گزارش وزارت کشاورزی فزاقستان اخبار مربوط به تصمیم این کشور برای احداث ترمینال غلات در نزدیکی مرزهای بلاروس را تکذیب کرده است . پیش از این سفیر قزاقستان در بلاروس خبر از تصمیم این کشور برای احداث این ترمینال با هدف افزایش صادرات غلات به بلاروس داده بود .

قزاقستان یکی از بزرگترین صادر کنندگان غلات به بازارهای جهانی به شمار می رود . در سال ۲۰۱۱ میلادی این کشور بیش از ۲۷ میلیون تن انواع غلات تولید کرده است . پیش بینی می شود این کشور امسال بیش از ۱۵ میلیون تن غلات به بازارهای جهانی صادر کند .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید