Iranian Agriculture News Agency

آیین بهره برداری ازمرحله دوم طرح46 هزار هکتاری انتقال آب به اراضی کشاورزی دشت سیستان به میزان14هزار هکتار توسط رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی بصورت ویدئوکنفرانس افتتاح و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

طرح آبیاری 14 هزار هکتار دشت سیستان توسط رئیس جمهور افتتاح شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سیستان و بلوچستان، طرح انتقال آب با لوله به ۴۶هزار هکتار از اراضی دشت سیستان که اجرای آن در در جریان سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهور طی سال ۱۳۹۳ به استان سیستان وبلوچستان مصوب گردید، امروز فاز دوم آن توسط رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی بصورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و مجری طرح انتقال آب به اراضی کشاورزی دشت سیستان در آیین بهره‌برداری از طرح آبیاری 14 هزار هکتار دشت سیستان اظهار کرد: طرح انتقال آب با لوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان در سطح 46 هزار هکتار با توجه به محدودیت شدید منابع آبی در منطقه و ضرورت ارتقای بهره‌وری آب مصرفی بخش کشاورزی و با هدف احیای کشاورزی قابل برنامه‌ریزی و اسکان مردم از طریق انتقال و توزیع آب پایدار و عادلانه برای مناطق مختلف دشت سیستان، از جمله طرح‌های شاخص و تاثیرگذار در دولت تدبیر و امید و عنایت ویژه مقام معظم رهبری در این منطقه استراتژیک کشور از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی،  طراحی و اجرای شبکه خطوط لوله انتقال و توزیع آب در سطح 46 هزار هکتار، برای 65 هزار بهره بردار دارای حق آبه از میان 203 هزار هکتار عرصه اراضی دشت سیستان با توجه به تخصیص 400 میلیون مترمکعبی آب از مخازن چاه نیمه ها به بخش کشاورزی آغازشد.

محمدعلی نیکبخت گفت: مرحله اول طرح در سطح 32 هزار هکتار در اول خردادماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی طرح در 16 ناحیه 12500 هکتاری با سطح قابل آبیاری حدود 2900 هکتار در هر ناحیه و در قالب 20 پروژه و احداث 16 ایستگاه پمپاژ با حداکثر ظرفیت 39 متر مکعب در ثانیه اجرا و  بیش از 5هزار کیلومتر خطوط لوله اصلی و فرعی از قطر 250 تا 2000 میلیمتر( پلی اتیلن، فایبر گلاس و فولادی ) و حدود 15 هزار حوضچه 20هکتاری، 5 هکتاری و قطع و وصل و رسوب و هوا به همراه 33هزار عدد انواع شیرآلات و اتصالات در قالب 250 قرارداد با تولید کنندگان، مهندسین مشاور، آزمایشگاه و پیمانکاران منعقد و بیش از 800 دستگاه انواع ماشین های سنگین و تخصصی  و بکارگیری بالغ بر 2800 نفر که حدود 80 درصد نیرو­های بومی بوده­‌اند.

وی افزود: حجم بالای لوله­ های مورد نیاز این طرح  با تشویق سرمایه گذار بخش خصوصی کارخانه تولید لوله­ های فایبر گلاس با سرمایه­ گذاری بالغ بر 15 میلیون دلار در منطقه احداث که ضمن ایجاد اشتغال برای 400 نفر، کلیه نیازهای طرح به این نوع لوله ها تامین شده است.

مجری طرح انتقال آب بالوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان افزود: از بیستم مهرماه سال گذشته تا کنون، میزان 260 میلیون مترمکعب آب تخصیصی از چاه نیمه ها از طریق این شبکه برای کشت حدود 56 هزار هکتارطی سه نوبت آبیاری اراضی دشت بدون هیچ نوع تلفاتی تا ابتدای مزارع در محل حوضچه های 5 هکتاری  منتقل و توزیع شده است.

نیکبخت گفت:در راستای منویات مقام معظم رهبری، سیاست های اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولیدات داخلی علیرغم تامین برخی از الکترو پمپ­ها از طریق واردات ، در این پروژه برای اولین بار به روش مهندسی مجدد باز طراحی و  تولید آنها توسط سازندگان داخل کشور تامین و در پروژه بکار گرفته شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت:تجهیزات برقی، ابزار دقیق و سیستم­های هوشمند در ایستگاه­های پمپاژ این طرح از آخرین فناوری های روز دنیا در صنعت آب استفاده شده است وبمنظور امکان تحویل حجمی دقیق آب به نواحی 16 گانه، سیستم کنترل فشار و دبی در طرح تعبیه  و اجرا شده است.

وی گفت:با توجه به اینکه این طرح در سطح 46 هزار هکتار از اراضی در میان عرصه 203 هزار هکتاری دشت سیستان اجرا شده است، درصورت تامین و تخصیص حقابه بیش از 400 میلیون متر مکعب در شرایط ترسالی و سیل، قابلیت افزایش اراضی تحت پوشش تا سطح 61 هزار هکتار را دارا است.

نیکبخت افزود:تا کنون با تشکیل 17 شرکت تعاونی تولید روستایی شرایط لازم برای بعهده گرفتن مسئولیت استفاده بهینه و بهره برداری بخشی از شبکه و همچنین مدیریت  زنجیره ارزش محصولات کشاورزی ظرفیت سازی شده تا به مرور زمان به آمادگی کامل در این زمینه نائل شدند.

وی گفت:به دلیل ایجاد کشاورزی پایدار با آب مطمئن و اجرای الگوهای کشت پیشنهادی، شرایط لازم برای تولید مستمر و ارتقاء سطح درآمد ساکنین  و نیز کمک به تثبیت و ایجاد اشتغال حدود 65 هزار نفر به صورت مستقیم و حدود 20 هزار نفر بطور غیر مستقیم (در زمینه تامین نهاده­ها، بهره برداری و نگهداری، خدمات پشتیبانی از فعالیت­های کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی پس از تولید، بازاریابی، حمل و نقل و....) و همچنین زنجیره ارزش تولید دراین طرح فراهم می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان وبلوچستان ومجری طرح انتقال آب به اراضی کشاورزی دشت سیستان،تعیین سازمان متولی جهت حفظ و صیانت و نگهداری از این سرمایه ملی در منطقه با توجه به اینکه امکان واگذاری این مهم در شرایط فعلی به تشکلهای نوپای مردمی وجود نداردراضروری خواند.

به گزارش ایانا، باتوجه به خشکسالی‌های 20 ساله اخیر در استان این طرح می‌تواند با تامین آب مطمئین در طول سال نوید‌دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید