Iranian Agriculture News Agency

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مطرح کرد:

از ظرفیت‌های موجود در بخش کشاورزی استفاده شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: بانک‌ها و مسئولان اجرایی آن نگاه درست و همراه با ایجاد اشتغال زودبازده و همراهی با سرمایه‌گذار را ندارند و همین‌ها باعث شده است که نتوانیم در روستاها شغل ایجاد کنیم؛ لذا اصل موضوع توسعه روستایی تنها با ایجاد اشتغال پایدار برای روستاییان رقم می‌خورد.

توسعه روستاها تنها با ایجاد اشتغال پایدار امکان‌پذیر است

به گزارش ایانا به نقل از خانه ملت، عباسعلی پوربافرانی با اشاره به اینکه دولت و مجلس چه برنامه‌هایی برای توسعه روستاها دارند، گفت: در حال حاضر روستاها ازلحاظ زیرساختی با گذشته قابل قیاس نیستند؛ چراکه در بسیاری از روستاهای کشور برق، گاز، آب آشامیدنی سالم و دیگر امکانات رفاهی موجود است.

وی ادامه داد؛ با توجه به اینکه اکثر روستاهای کشور دارای امکانات اولیه رفاهی هستند؛ اما در حال حاضر شاهد مهاجرت روستاییان به شهر هستیم.

نماینده مردم نائین به دلیل مهاجرت روستاییان به شهر با توجه به دارا بودن امکانات اولیه زندگی اشاره و اظهار کرد: علت اصلی مهاجرت روستاییان به شهر نداشتن اشتغال پایدار است؛ اشتغال پایدار را باید به دو بخش تقسیم کرد؛ یکی ظرفیت‌های موجود در بخش کشاورزی و دیگری ظرفیت‌های بومی هر منطقه که باید بر اساس پتانسیل‌هایی که در آن منطقه وجود دارد به آن نگاه کرد.

پوربافرانی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی بودجه‌ای را در سال 97 به اشتغال روستاییان اختصاص داده است، بیان کرد: در سال 97 یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان تسهیلات در نظر گرفته‌شده بود که اگر صحیح و با دقت عملیاتی می‌شد؛ چرخه اقتصاد روستاها تاکنون فعال‌شده بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: مسهلاتی که برای روستاییان در نظر گرفته شد؛ هم می‌تواند به حوزه‌ی کشاورزی و هم در سایر حوزه‌هایی که بومی آن منطقه هستند؛ اختصاص پیدا کند؛ چراکه اگر از پتانسیل بومی آن منطقه استفاده نشود اهدافی که برای رونق روستاها در نظر گرفته‌شده‌ات محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: در راستای ایجاد اشتغال وقتی‌که می‌خواهیم این تسهیلات را به روستاییان بدهیم؛ آنقدربروکراسی اداری برای این حداقل‌ها قرار داده‌اند که در حال حاضر از 18 هزار میلیارد تومانی که اختصاص داده‌شده به این امر - با توجه به اینکه در ماه‌های پایانی سال هستیم - فقط 6 هزار میلیارد آن جذب‌شده است.

نماینده مردم نائین تأکید کرد: متأسفانه اشکال اساسی که در حوزه‌ی تولید و سرمایه‌گذاری با آن مواجه هستیم؛ بروکراسی‌های اداری غیرضروری وعدم تمکین به دستورالعمل‌هایی که دولت و مجلس به بانک‌ها ابلاغ می‌کنند؛ است. بانک‌ها و مسئولان اجرایی نگاه درست و همراهی لازم برای ایجاد اشتغال زودبازده و همراهی با سرمایه‌گذار را ندارند و همین‌ها باعث شده است که نتوانیم در روستاها شغل ایجاد کنیم؛ لذا باز تکرار می‌کنم اصل موضوع توسعه روستایی را فقط می‌توانیم با اشتغال رقم بزنیم.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید