Iranian Agriculture News Agency

عضو کمیسیون کشاورزی:

امکان صادرات تخم‌مرغ وجود ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: معمولاً قیمت تخم‌مرغ نوسان مقطعی دارد و اگر بیماری در سطح کشور حادث نشود قیمت و میزان تولید آن قابل‌کنترل است.

قیمت تمام شده مرغ و تخم مرغ افزایش یافته است

به گزارش ایانا به نقل از خانه ملت، علی ابراهیمی، در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم‌مرغ، اظهار داشت: واضح و روشن است که افزایش قیمت‌ها در سایه کاهش ارزش پول ملی و گران شدن قیمت تمام‌شده محصول صورت می‌گیرد، 70 درصد هزینه‌های واحدهای مرغداری درزمینهٔ تغذیه است و 95 درصد از تغذیه مرغداری را ذرت و سویا به‌عنوان کالاهای وارداتی تشکیل می‌دهد.

سویا و ذرت موردنیاز مرغداری‌ها از آمریکای جنوبی تأمین می‌شود

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه سویا و ذرت را از کشورهای آمریکای جنوبی تأمین می‌کنیم به همین دلیل قیمت تمام‌شده مرغ و تخم‌مرغ بسیار بالا است، گفت: تغییر فصل نیز بر روی قیمت تخم‌مرغ تأثیرگذار است و با بازگشایی مدارس و شروع فصل سرما جذابیت مصرف تخم‌مرغ نیز افزایش پیدا می‌کند.

تلفات مرغ تخم‌گذار پایه تولید تخم‌مرغ را ضعیف کرده است

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تولید تخم‌مرغ در سال جاری کاهش چندانی نداشته است، ادامه داد: گزارشی از تلفات آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال جاری دریافت نکرده‌ایم، متأسفانه تلفات واحدهای پرورش مرغ تخم‌گذار در سال‌های اخیر پایه تولید تخم‌مرغ را ضعیف کرده است.

امکان صادرات تخم‌مرغ وجود ندارد

رئیس کارگروه دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تخم‌مرغ محصولی نیست که بتوان آن را به‌راحتی صادر کرد زیرا حمل‌ونقل و نگهداری آن دشوار است، عنوان کرد: افزایش قیمت تخم‌مرغ متأثر از صادرات نیست، عمدتاً افزایش قیمت نهاده‌ها و مصرف تخم‌مرغ باعث افزایش قیمت این محصول در بازار شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه کنترل قیمت‌ها با استفاده از سیستم نظارتی امکان‌پذیر نیست زیرا نمی‌توانیم به تعداد واحدهای عرضه مأمور به کار بگیریم، تصریح کرد: تاکنون تخم‌مرغ تحت تأثیر یارانه‌ای نبوده است که بتوان قیمت آن را تعیین کرد، اگر تخم‌مرغ در قالب زنجیره و برند تولید می‌شد می‌توانستیم واحد تعیین‌کننده‌ای را برای قیمت‌گذاری آن مشخص کرد.

بن کارت و بازار رقابتی راهکار کاهش قیمت محصولات پروتئینی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه متأسفانه ابزار کنترلی در کشور ضعیف و ناکارآمد است، خاطرنشان کرد: معمولاً قیمت تخم‌مرغ نوسان مقطعی دارد و اگر بیماری در سطح کشور حادث نشود قیمت و میزان تولید آن قابل‌کنترل است، درزمینهٔ مواد پروتئینی، تخم‌مرغ، مرغ و لبنیات برای اجرای عدالت و جلوگیری از رانت و ویژه خواری می‌توان بن کارتی را ایجاد کرد تا مصرف‌کننده با استفاده از آن خرید و فروشگاه‌ها به‌صورت رقابتی عمل کنند

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید