Iranian Agriculture News Agency

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مطرح کرد:

گندم در یک‌قدمی قاچاق

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، گفت: درصورتی‌که قیمت خرید تضمینی گندم مناسب نباشد این محصول از مبادی غیرقانونی از کشور خارج می‌شود و باقیمت بالاتری در کشورهای اطراف به فروش می‌رسد.

کمبود گندم موجب افزایش قیمت نان می‌شود

به گزارش ایانا به نقل از خانه ملت، جلال محمودزاده، در خصوص تأخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، اظهار داشت: فصل کشت در حال به پایان رسیدن است اما تاکنون دولت اقدام به اعلام قیمت خرید تضمینی گندم نکرده و این موضوع معضلات بسیار بزرگی را برای کشاورزان گندم‌کار ایجاد کرده است.

قیمت تمام‌شده تولید هر کیلو گندم 1 هزار و 500 تومان است

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه کشاورز باید با توجه به قیمت اعلام‌شده از سوی دولت تصمیم به کشت و یا عدم کشت گندم بگیرد، گفت: در حال حاضر به دلیل تغییرات نرخ ارز قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی کشور افزایش داشته و به‌صورت میانگین هزینه تولید هر کیلو گندم حدود 1 هزار 500 تومان است.

اختلاف 700 تومانی گندم در بازار داخلی و جهانی

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حداقل قیمت گندم با احتساب سود باید 1 هزار و 800 تومان اعلام شود، ادامه داد: با توجه به نرخ ارز، قیمت جهانی هر کیلو گندم حدود 2 هزار و 500 تومان است، در صورت افزایش 450 تومانی قیمت گندم در مقایسه با سال گذشته شاهد اختلاف حدود 700 تومانی قیمت این محصول در کشور با بازار جهانی هستیم.

دولت حداقل‌ها را برای تولید گندم در نظر بگیرد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اگر دولت حداقل‌ها را برای بخش گندم در نظر نگیرد موجب کاهش تولید این محصول استراتژیک و موردنیاز کشور می‌شود، تصریح کرد: درصورتی‌که قیمت خرید تضمینی گندم مناسب نباشد این محصول از مبادی غیرقانونی از کشور خارج می‌شود و باقیمت بالاتری در کشورهای اطراف به فروش می‌رسد.

کمبود گندم در کشور افزایش قیمت نان را به همراه دارد

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه عدم اعلام قیمت مناسب خرید تضمینی منجر به قاچاق گندم و کاهش تولید در کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: کمبود گندم در کشور باعث افزایش قیمت نان و یا پرداخت یارانه بیشتر توسط دولت برای کنترل قیمت‌ها می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید