Iranian Agriculture News Agency

نمایندگان قانع نشدند:

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نیرو درباره حق‌آبه کشاورزان قانع نشدند.

پاسخ وزیر نیرو درباره حق‌آبه کشاورزان

به گزارش ایانا حسن کامران در جریان طرح سؤال خود از وزیر نیرو در خصوص علت جاری نشدن حق‌آبه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده‌رود و به غارت رفتن حق‌آبه این کشاورزان اظهار کرد: قوانین مجاز ندانسته که وزارت نیرو حق‌آبه را بفروشد. مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی هم بر این موضوع تأکیددارند، ولی متأسفانه این‌ها تبدیل به گفتاردرمانی شده است.

وی اضافه کرد: وقتی آب نیست برای همه نیست، اما وقتی هست باید به‌تناسب تقسیم شود. امسال در اردیبهشت‌ماه خدا به داد ما رسید وگرنه که مدیریت ما کارساز نیست. ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب اضافه شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حق‌آبه حق‌الناس است حکومت هم نمی‌تواند آن را بفروشد حتی قانون می‌گیرد حق نداریم آب شرب را به صنعت بدهیم و اگر اضطرار بود قیمت آب معلوم است و باید به نرخ روز محاسبه شود.

کامران ادامه داد: ما طرفدار همه خصوصاً محرومین هستیم. نمی‌شود خوزستان در کنار دریا باشد ولی آب شرب نداشته باشد. حق‌آبه از زمان صفویه، قاجار و رژیم ستم‌شاهی بوده و شیخ بهایی آن را به‌درستی به‌گونه‌ای تقسیم کرده که دعوایی بر سر آن نباشد.

وی بابیان این‌که دولت‌های نهم به بعد آبی را به حق‌آبه‌داران نداده، اظهار کرد: خروجی آن در منطقه، بیماری‌های سالک و ام‌اس بوده است. این مردم نجیب شهید داده هستند و حتی در تجمعاتشان یک شعار ناهنجار نداده‌اند وقتی هم که در برخی مناطق اصفهان شعار ناهنجاری داده شد با آن‌ها برخورد شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که آب حق‌آبه‌داران به فولاد، ذوب‌آهن و صنایع نظامی داده‌شده، اظهار کرد: همچنین ۴۰ هزار پروانه چاه به میزان پنج میلیون مترمکعب دادند همچنین ۱۴ هزار چاه غیرمجاز هم وجود دارد. اصرار من اجرای قانون است و مصوبه شورای آب هم می‌گوید رودخانه مال حق‌آبه‌داران است این از زمان قدیم بوده و تأکید ما اجرای قانون است.

نماینده اصفهان در ادامه فیلمی از تجمعات اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان را به نمایش گذاشت که در آن تصاویری از برخورد خشونت‌آمیز با تجمع‌کنندگان نیز وجود داشت.

در همین رابطه مسعود پزشکیان که اداره جلسه را بر عهده داشت خطاب به کامران گفت: می‌گویند فیلم مربوط به سال ۹۲ است. دراین‌باره توضیح دهید.

کامران دراین‌باره گفت: همین حالا هم‌چشم این‌ها را کور کرده‌اند. پیرمردی که می‌گوید دروغ می‌گویید و فکر قبرتان باشید همین امسال این را گفته، مرد باشید و به منطقه بیایید این‌ها را ببینید. این‌ها با نظام هستند و علیه نظام شعار نمی‌دهند. چه کسی بالاسر شما (پزشکیان) این حرف‌ها را می‌زند.

نماینده مردم اصفهان خطاب به پزشکیان گفت:‌ من از شما دعوت می‌کنم همین هفته با وزیر به منطقه بیایید. یک سال آب زاینده‌رود را ول کردند که آن‌هم سیاسی بود و برای انتخابات ریاست جمهوری این اتفاق افتاد. دولت یازدهم و دوازدهم یک قطره آب نداد غیر از آبی که برای انتخابات جاری کرد. آن‌وقت می‌گوید فیلم قدیمی است.

وی بابیان اینکه قانون مجلس و قانون مدنی رعایت نمی‌شود، اظهار کرد: آن‌وقت می‌خواهند تازه ۱۲ آبان شورای هماهنگی آب را تشکیل بدهند یا می‌گویند امنیتی شده اما اگر امنیتی می‌شد مثل جاهای دیگر اصفهان شعار ناهنجار می‌دادند. این آدم‌ها نمرده‌اند، زنده هستند.

کامران با اشاره به مصوبه اسفند سال گذشته مجلس در خصوص پرداخت خسارت عدم کشت خاطرنشان کرد: این مصوبه اجرایی نشده، این در حالی است که حق‌آبه‌ها از زمان صفویه است و ما عرضه حفظ آن را نداریم. ضربه‌اش را هم مردم محروم می‌بینند.

وزیر نیرو: تلاش وزارت نیرو برای حل مشکل حقابه‌ها در سطح ملی

رضا اردکانیان وزیر نیرو در پاسخ به سؤال حسن کامران مبنی بر اینکه چرا حقابه کشاورزان شرق اصفهان به غارت رفته است و چرا در سال جاری حقابه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده‌رود جاری نمی‌شود؟ گفت: تأثیر کم‌بارشی در سالهای اخیر به‌ویژه سال گذشته موجب محدودیت در بخش‌های مختلف شد و سهم آب شرب و آب کشاورزی از سد زاینده‌رود کاهش یافت. سهم آب صنعت هم کاهش یافت اما با استفاده از پس آب‌ها آب موردنیاز صنعت جبران شد.

وی افزود: در حقابه‌ها کار فشرده‌ای در سالهای اخیر در وزارت نیرو آغازشده است. قوانین،‌ اسناد تاریخی، قانون اصلاحات ارضی و اثر حقابه بر آن، برنامه‌های توسعه و تغییرات طبیعی و انسانی را مدنظر قراردادیم. تغییرات مصارف در حوزه‌های آبریز به دلیل طرح‌های توسعه و سرمایه دولت در طرح‌های تأمین آب، دستگاه قانون‌گذاری، شورای عالی آب و دستگاه‌های اجرایی را به این جمع رساند که باید سیاست‌گذاری دقیقی در این حوزه داشته باشیم.

اردکانیان ادامه داد: در نشست ۱۲ آبان شورای هماهنگی حوزه زاینده‌رود برنامه‌های وزارت نیرو برای تأمین حقابه آب کشاورزان منطقه مشخص می‌شود.

وزیر نیرو افزود: طبق ماده ۱۹ قانون توزیع عادلانه آب، تأمین آب بخش‌های مختلف آغازشده است و بررسی‌های دقیق حقوقی آغازشده تا حقوق مردم به نحو مقتضی استیفا شود.

وی ادامه داد: طبق ماده ۱۰ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، تصمیمات شورای عالی آب با تائید هیئت‌وزیران یا کمیسیون مندرج در اصل ۱۳۸ قانون اساسی، برای دستگاه‌های ذی‌ربط لازم‌الاجراست.

اردکانیان یادآور شد: در سالهای ۹۳ تا ۹۵ برای آب کشاورزی آب موردنیاز کشاورزان فراهم بود اما در سال ۹۶ چنین امکانی وجود نداشت اما در سال ۱۳۹۷ با شرایط بهتر برای تأمین آب کشاورزی برای کشت پاییزه فراهم می‌شود.

وزیر نیرو از تلاش وزارت نیرو برای حل مشکل حقابه‌ها در سطح ملی خبر داد و افزود: هرگونه تصمیم‌گیری پراکنده بدون توجه به حاکمیت ملی تبعات ملی، اقتصادی و امنیتی دارد.

اردکانیان ابراز امیدواری کرد برای سال جاری در وضعیت بهتری بتوانیم برای تأمین آب در فصل پاییز، حقابه‌ها را به نتیجه برسانیم.

در پایان نمایندگان پس از استماع سؤال نماینده اصفهان و توضیحات وزیر نیرو با ۱۱۴ رأی موافق، ۹۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر پاسخ وزیر را قانع‌کننده ندانستند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید