Iranian Agriculture News Agency

رییس جمهوری در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید:

فردا با برخی اقتصاددان‌هایی که نامه سرگشاده نوشتند، دیدار می‌کنم

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» گفت: من هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم؛می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است مخصوصا آن‌هایی که حقوق ثابت دارند اما ما باید در برابر شرایط جدید تسلیم شویم یا به هم امید دهیم. ما از این راه رد می‌شویم چه غضه بخوریم چه امید داشته باشیم اما اگر امید داشته باشیم شرایط را بهتر رد می‌کنیم.

از وضع زندگی مردم مطلعم

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح یکشنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی افزود: دانشگاه نقش مهمی در جامعه پذیری نسل جوان و قانون مداری و تحولات دارد و میتواند مظهر اقتدار باشد.

وی با بیان‌اینکه این مراسم به عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش و پژوهش و فناوری است و مخاطب این کرنش اساتید و دانشجویان عزیز هستند، تاکید کرد: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم، فرهنگ، جامعه پذیری نسل جوان و انضباط و قانون مداری دارد و دانشجویان از این محیط بسیار می آموزند.

رییس جمهوری ادامه داد: دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه کهن، برتر یادآور خاطرات شیرین دوران دانشجویی است.

روحانی به خاطرات دوران دانشجویی خود اشاره کرد و گفت: به 50 سال پیش بر می گردم آن زمانی که با همکلاسی ها وارد این دانشگاه تهران شدیم، اساتید مبرز، فرهیخته و به نام و دانشجویان پرتلاشی در اینجا وجود داشته و دارد.

وی یادآور شد: برای مثال در همین دادگاه اخیر لاهه برخی از چهرهها از همین دانشگاه تهران بودند و یکی از همان افرادی که به وکالت از ایران سخن می گفت، جزو همکلاسی‌های ما در دوران دانشجویی در دانشگاه حقوق بود.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: دانشگاه می‌تواند همان طور که امام راحل فرمودند مبدا تحولات باشد و همانگونه که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید کردند، دانشگاه می تواند مظهر اقتدار باشد.

روحانی ادامه داد: در حال حاضر به مدیریت‌های جامعه که نگاه می‌کنیم از میز هیات دولت گرفته تا در مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه‌های مختلف، اکثریت قاطع آنها پرورش یافته دانشگاه هستند، عدهای هم پرورش یافته حوزه و دانشگاه و عدهای هم پرورش یافته فقط حوزه هستند.

وی تاکید کرد: دانشگاه نقش بسیار مهمی در مدیریت آینده جامعه دارد. اگر امروز نقصی از مدیران جدید گرفته و نقد واردی مطرح می‌شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست چون این افراد در همین مراکز تربیت شده‌ و دانش آموخته و فرهیخته شده‌اند، با ورود به دانشگاه احساس شخصیت بیشتر و نشاط بیشتر کرده اند. 

رییس جمهوری استاد و دانشجو را دو واژه بسیار زیبا و غرور آفرین ذکر کرد و یادآور شد: البته استاد که ما می‌گوییم به معنای عام کلمه است.

روحانی با بیان این که نقش دانشگاه بسیار مهم است، اضافه کرد: علت موفقیت ما در دولت یازدهم از امید به آینده شروع شد، نه با کار و با برنامه‌ریزی، قبل از برنامه و کار و تلاش ما، دیدگاه مردم نسبت به آینده بود که جامعه را در مسیر جدیدی قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ که من انتخاب شده بودم، بنا بود دو ماه بعد دولت تشکیل دهیم، به محض انتخاب، قیمت دلار کاهش یافت و بازار آرام شد، با انتخاب، امید افزایش پیدا کرد ما هنوز کاری نکرده بودیم.

رییس قوه مجریه با طرح این سوال که چرا مردم به آینده بهتر با تعامل بیشتر با جهان، با آرامش بیشتر، با فضای امن تر و نه امنیتی تر امیدوار شده بودند، ادامه داد: هنرپیشه سینما، کارگردان، نویسنده کتاب و دانشجو هم امیدوار شده بود، چون می دانستند از سال ۹۲، دیگر 16 آذر آزاد است، نقد آزاد است، میتوانند حرف بزنند، سخن بگویند و نقد کنند.

روحانی تصریح کرد: گاهی وقت ها برای انسان پذیرش انتقاد زیاد از لحاظ عاطفی ممکن است سخت باشد، من هم وقتی در روزنامه و فضای مجازی ۱۰ تا ۱۲ انتقاد میخوانم، میگویم امروز بس است، زیرا هم وقت بیشتر ندارم و هم نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد، نقد در حد خود هم مفید و هم لازم است.

وی با اشاره به اینکه نقد مانند نمک است که اگر زیاد زیاد باشد غذا شور می‌شود و نمی شود خورد. دانشجو باید نقاد باشد، اما نقدها باید با اطلاعات کافی باشد. فردا با برخی اقتصاددان‌هایی که نامه سرگشاده نوشتند دیدار می‌کنم و برخی حرف‌هایم را به آنان خواهم زد. ما وقتی از موضوعی نقد می‌کنیم باید شرایط کشور را بدانیم، شما وقتی دستور ورزش به فردی می‌دهید باید به سن و شرایط او هم توجه کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شرایط کشور همیشه یکسان نیست در هر شرایطی باید ببینیم راه چیست، گفت: چه چیزی باعث شد در دولت یازدهم پیشرفت کنیم؟ امید مردم. آنان امیدوار بودند و می‌دیدند که روز به روز شرایط بهتر می‌شود. پیامبر فرمود امید ما به گشایش‌هاست ما باید بدانیم گره‌ها باز و بن بست‌ها از بین می‌رود.‌ ما باید نسبت به آینده امیدوار باشیم.

وی ادامه داد: یک پزشکی به یک مریض می‌رسد می‌گوید خیلی دیر آمدی دعا کن، اما دکتر دیگری به او بگوید چرا ناراحتی خوب می‌شود این فرد بیست درصد خوب می‌شود. باید امید درمانی صورت گیرد. ما امروز در جامعه نیاز به امید به فردا داریم، نمی‌خواهم بگویم امروز مردم ما مشکلی ندارند.

روحانی گفت: من هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است مخصوصا آن‌هایی که حقوق ثابت دارند اما ما باید در برابر شرایط جدید تسلیم شویم یا به هم امید دهیم. ما از این راه رد می‌شویم چه غضه بخوریم چه امید داشته باشیم اما اگر امید داشته باشیم شرایط را بهتر رد می‌کنیم. یک زمانی انکار می‌کنیم که مشکلی وجود ندارد که این درست نیست ، ممکن است بگوییم آینده بدتر می‌شود یا آینده کوتاه‌مدت بدتر شود اما وضعیت در آینده بلند‌مدت بهتر می‌شود.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: سوال می‌پرسید چرا می‌گویید شرایط بهتر می‌شود؟ شرایط این را می‌گوید اما در برابر آمریکا ایستاه‌ایم

وی با اشاره به اقدامات کاخ سفید در برابر جمهوری اسلامی ایران گفت: این تیمی که در آمریکا وجود دارد بدترین تیمی است که در برابر ایران قرار دارد. جنگ در برابر نظام را در سر دارند و مشروعیت‌زدایی هدف آخر آنها است. برای کارآمدی با ما می‌جنگند و برای مشرعیت‌زدایی هم وارد عمل می‌شوند. برای همین است که جنگ روانی راه انداخته‌اند.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: ما با وحدت می‌توانیم این توطئه را هم شکست دهیم. شاید بگویند که نمی‌شود آمریکا را شکست دهیم. باید دید آمریکا در این چند ماه در برابر جمهوری اسلامی شکست خورده یا پیروز شده است.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: به جز چند کشور محدود، دیگرانی نیستند که بگویند که آمریکا کار خوبی کرده است که از برجام خارج شده است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: بگذارید صریح‌تر صحبت کنم، آمریکا کار خلاف قانون انجام داده است. شورای امنیت سازمان ملل که آقای ترامپ به ریاست خودش برگزار کرد، چه پاسخی گرفت؟ همه ۱۴ عضو دیگر در سازمان ملل از برجام تعریف کردند و او نتوانست به نتیجه‌ای برسد. آقایی که به ظاهر میزبان جمع بود و به دیگران ویزا می‌داد که در آنجا حاضر شوند و ریاست دوره‌ای شورا را هم بر عهده داشت، دست خالی از آنجا بیرون آمد. چه چیزی ما را پیروز کرد؟ این حقانیت ما بود که ما را پیروز کرد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی آمریکا از برجام خارج شد، توقعشان این بود که ما هم خارج شویم اگر ما خارج می‌شدیم چه اتفاقی می‌افتاد پرونده به شورای امنیت برمی‌گشت و تحریم‌های بین‌المللی هم مجددا اجرا می‌شد. همه دنیا پشت سر آمریکا می‌ایستاد و ما تنها می‌ماندیم اما نظام جمهوری اسلامی تدبیر به خرج داد عجله نکرد و بدون دستپاچگی گفت ما مهلتی چندهفته‌ای می‌دهیم تا ببینیم دیگران چه می‌کنند مهلتی که همچنان نیز ادامه دارد.

روحانی یادآور شد: ما هر زمان بخواهیم می‌توانیم از برجام خارج شویم مشکلی برای خروج وجود ندارد، اما خارج شدن مانند خراب کردن است این برجام نیست که مهم است، این منفعت ملی ماست که اهمیت دارد. قطعا ایران پیروز این ماجرا است و آمریکا شکست خورده آن است. آمریکا از لحاظ حقوقی و سیاسی شکست خورده است، از لحاظ حقوقی به چه معناست؟ ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران دکتر مصدق انگلیس از ما شکایت کرد. تیم دکتر مصدق به دادگاه رفت تا بگوید آن دادگاه صلاحیت رسیدگی به این شکایت را ندارد. دادگاه در نهایت به نفع ایران رای داد، رای البته توصیه‌هایی نیز کرد که آن توصیه‌ها به ضرر ما بود. اما امروز چه؟ ما شکایت کردیم و هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت. یعنی دو موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه به دست آوردیم. این موفقیت را چه کسانی به دست آوردند؟ دیپلمات‌های ما و حقوقدانان جوان ما. ما در دادگاهی در رم هم برای اموال‌مان پیروزی دیگری به دست آوریم حال ما موفقیم یا آ‌مریکا؟ قطعا ما.

وی افزود: در عین حال مشکلاتی هم داریم مشکل ما این است که آمریکا برخلاف توافق بین‌المللی از یک توافق همه‌جانبه خارج شد. در این میان حکم از آن کیست؟ حکم سازمان ملل است و شورای امنیت و افکار عمومی که ما در نزد همه‌شان پیروزیم. حال آمریکا چه می‌کند و سرنوشت کشورهای اروپایی چه می‌شود؟ کشورهای اروپایی اگر با ما قطع رابطه کنند توسط دادگاه‌هایشان جریمه می‌شوند و اگر به رابطه‌شان ادامه دهند، توسط آمریکا، تاکنون چنین چیزی پیش نیامده بوده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در سفر اخیر من به نیویورک نخست وزیر یکی از کشورهای مهم اروپایی به من گفت اگر پنج سال پیش به من می‌گفتند در دعوای میان ایران و آمریکا، اروپا پشت سر ایران خواهد ایستاد می‌گفتم این از محالات است اما اکنون طوری شده است که در دعوای اخیر اروپا پشت سر ما ایستاده است.

روحانی دربخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این که شما می‌خواستید ستاره کم شود ما آسمان پُرستاره را برداشتیم، افزود: این مهم ترین لایحه دولت دوازدهم برای دانشجویان دانشگاه ها است.

وی تاکید کرد: همانطور که وعده دادیم ما دانشگاه امن میخواهیم، دانشگاه امنیتی نمی خواهیم دانشگاه قانونمند، با نظم و انضباط می خواهیم، حزبی و جناحی نمی خواهیم . دانشگاه باید از این قیود آزاد باشد.

رییس جمهوری با بیان این که دانشگاه محل علم، پژوهش، پرسشگری و نقد است، تصریح کرد: دوستان نصیحت کردند ارتباط دولت با دانشگاه باید بیشتر شود ، خدا به ما توفیق دهد عامل به این نصیحت باشیم.

رییس جمهوری  با طرح این سوال که چرا امیدوار نباشیم که در بسیاری از قدم ها موفق بودهایم؟ اظهار داشت: امروز اشکال از سوی بسیاری از روزنامهها، فضای مجازی و صدا و سیما است که وقتی شرکتها به ایران میآیند، آن را اعلام نمی‌کنند و خبری منتشر نمی‌شود، اما اکنون که در حال خارج شدن هستند، آنها را شمارش میکنند، چرا آن روز که این شرکت‌ها آمدند، خبرش را ندادید و منکر بودید؟ 

روحانی افزود: امروز مشکلات اقتصادی وجود دارد، اما می‌توانیم بهترین راه حل ها را پیدا کنیم و در این جا این دولت نیست که بهترین راه حل را پیدا می کند، همه ما هستیم که باید بهترین راه حل را پیدا کنیم. 

وی خطاب به دانشگاهیان گفت: اگر شما می دانید، راهکار ارائه دهید، تا کنون چندین نامه اساتید دانشگاه را خوانده ام، باید رو در رو بنشینیم و صحبت کنیم، یک بار هم در ماه رمضان این کار را انجام دادیم، باید ببینیم آنها چه می گویند. 

وی تصریح کرد: ما از دانشگاه انتظار بیشتری داریم، دانشگاه باید دولت را متعلق به خود بداند زیرا این دولت برای مردم است، چون این مردم هستند که به دولت رای داده‌اند. 

رییس جمهوری گفت: شما دانشگاهیان در همه دوره های انتخابات نقش بسیار ارزشمند و بالایی داشته اید، در انتخابات اخیر هم همینطور، مهم نیست که طرفدار کدام رقیب بودید، اصل حضور، تشویق و حضور مردم مهم است. 

روحانی ادامه داد: اگر دانشگاه در انتخابات حضور نداشته باشد، انتخابات گرم نمی شود، این دانشجویان دانشگاه ها هستند که در انتخابات حضور پیدا کرده و نقش ایفا می‌کنند. 

وی از همه دانشگاهیان برای شرکت در ادوار مختلف انتخابات بویژه در اردیبهشت 96 که کار بسیار بزرگ و مهمی انجام دادند، تشکر کرد و اظهارداشت: دولت برای شما است. ما همه باید به هم کمک کنیم تا راه بهتر را برای حل مسائل کشور پیدا کنیم . 

رییس جمهوری گفت: دولت تمام کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و ضروری را در نظر گرفت و 25 قلم کالا را به حد نیاز جامعه با ارز ثابت 4200 تومان در اختیار آنها قرار داد، این اراده دولت است و اجرا نیز کرده است و تا آخر سال نیز به آن عمل می‌کند . 

روحانی خاطرنشان کرد: احتمالاً و تقریبا حدود 14 تا 15 میلیارد دلار تا آخر سال هزینه خواهیم کرد البته حداقل 13 میلیارد دلار نیاز است اما پیش‌بینی می کنم 15 میلیارد دلار نیاز است، ما تعهد کرده ایم و تعهد و خواهیم داد که این مبلغ تامین میشود. 

وی افزود: حال چگونه این ارز تامین و به کالا تبدیل می شود و چگونه در بازار توزیع شده و به دست مصرف کننده می‌رسد، همه باید به هم کمک کنیم دولت به تنهایی قادر نیست در این مسیر همه درها را باز کند، همه باید دست به دست هم دهیم. 

وی یادآور شد: اگر بنا باشد با یک شایعه در فضای مجازی که بگویند یک جنس کم شده است، جنسی که ما به طور طبیعی آماده کرده ایم تا مردم در فروشگاه ها آن را بخرند، اگر آن جنس را در دو روز خریدند ، 28 روز قفسه ها خالی می ماند، بعد دوربین ها می‌آید روی قفسه وعکس می‌گیرند.

رییس جمهوری گفت: مردم جنسی را که برای یک ماه تولید و توزیع شده ظرف سه روز خریده اند و قفسه های خالی شده است پس باید دوباره کالا تولید شده و آن را حمل و نقل کرده و به انبار برسانیم ؛ چه کسی این کار را کرده است، آیا مشکل از دولت یا از مردم یا از توطئه بیگانگان است؟

روحانی ادامه داد: من نمی خواهم بگویم درصد مشکلات متعلق به چه کسانی است، باید مشکل را حل کنیم و دست به دست هم دهیم و شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید. 

وی یادآور شد: ما اعلام کردیم برای نیازهای ضروری جامعه بجز کالاهای اساسی در یک سامانه ای به نام سامانه نیما ارز را تامین کرده و باز هم حدود 7500 تومان با اندکی بیشتر یا کمترتامین می کنیم. 

وی افزود: نیازمندی های دیگری هم ممکن است به حق یا ناحق وجود داشته باشد مانند این که من مسافرم و می خواهم پولی را از بازار آزاد تهیه کنم یا مریض دارم – گرچه وزیر بهداشت گفته اند نیازی نیست هیچ مریضی به خارج برود حال کسی می خواهد مریض خود را به خارج ببرد. - یا من می خواهم پول جمع کنم و در فلان کشور آپارتمان بخرم، اولی را من به جا و حق است می دانم ولی دومی را در شرایط کشور به جا نیست، اما تشخیص این آسان نیست و نمی شود اگر دستگاهی داشتیم که از پیشانی مردم می خواندیم که که چه در فکر آن ها است، دنیا به گونه ای دیگر می شد، خود پیغمبر گفت « و لو کنت اعلم الغیب لاستکثرت من الخیر و ما مسنی السوء» من هم اگر غیب بلد بودم نمی گذاشتم مشکلی برای من پیش آید. 

رییس جمهوری همچنین گفت: غیب هایی هست که ویژه خدا است که حتی انبیا هم نمی دانند و ما نمی توانیم ور اه آن کمک به همدیگر است و راه آن این است که در کنار هم قرار گیریم و به هم کمک کنیم و در راس آن دانشجویان ، اساتید و دانشگاه ما است، حال باید در این رابطه بین دانشگاه و دولت چکار کنیم. 

روحانی ادامه داد: رفع مشکلات اقتصادی فعلا اولویت نخست ما است و محیط زیست و آب برق هم جزو موارد بعدی است؛ خیلی مسائل داریم، شدت مصرف انرژی از آن دسته مشکلاتی است که باید از آن کم کنیم، دهها مشکل داریم که باید از آنها کم کنیم، اما فعلا مشکل اول ما این مساله است که با آرامش و امید بیشتر باید حل شود. 

وی یادآور شد: برخی ها در اذهان این شبهه را ایجاد کردند که دولت می گوید کالاهای اساسی را تامین می کنم از کجا این اتفاق می افتد؟ اگر دشمنان ما این شبهه را ایجاد کرده اند که وضعیت خیلی بد می شود. 

وی افزود: یک روز ناجوری به نام 13 آبان در پیش رو شما است، حال من رییس جمهوری می گویم که روز 13 آبان هیچ تاثیری نخواهد گذاشت، آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است و نه قبل از 13 آبان که قبل از 13 مهر همه کارها را کرده است و چیزی به 13 آبان وجود ندارد که مردم را نگران کند. 

رییس جمهوری در ادامه به تبلیغات این موضوع در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: به هر حال تبلیغات وجود دارد، فضای مجازی ضمن همه خوبی هایی که دارد- دولت یازدهم و دوازدهم این فضا را ایجاد کرده است. 

روحانی تصریح کرد: فضای باز مجازی را ما دنبال کردیم ؛ اول به خاطر شما دانشگاهیان و در ادامه برای علم این کار را انجام دادیم؛ در دنیای امروز علم و پیشرفت علمی بدون آشنایی به فن دیجیتال -که زیر ساخت آن را دولت باید بیشتر فراهم کند و نرم افزارهای آن را دولت وشرکت ها با هم - و سواد فنآورانه آن را همه یاد بگیریم و درست استفاده کنیم؛ اگر این نباشد دانشجو ناموفق خواهد بود. 

وی افزود: در کشورهای اروپایی دانشجوی رده تحصیلات تکمیلی بدون دو تا امتحان نمی تواند وارد شود، نخست باید به فضای مجازی مسلط و دوم این که باید شیوه تحقیق را بلد باشد و اصلا راه ندارد که جز این دو امتحان را بدهد. 

وی خاطرنشان کرد: هیچ دانشگاهی این را نمی پذیرد، ما برای بعضی از امتحانات می گوییم زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی را یاد بگیرد چون فضای مجازی هم به زبان دیگر نیاز دارد و همه چیز به فارسی نیست. 

رییس جمهوری زبان فنآورانه را شرط اصلی برای فضای مجازی دانست و تصریح کرد: این شرط اصلی است، شرط اصلی نه برای فارغ التحصیل شدن که برای ورد به کارشناسی ارشد و دکتری است و این شرط لازم است؛ البته ممکن است برخی فناوری های دیگر برای بعضی از رشته ها ضروری باشد که به آن وارد نمی شوم. 

روحانی گفت: در این شرایط که فضای مجازی را باز کردیم؛ ببینید پهنای باند، شرایط و زیر ساخت ها چه تغییری کرده، به زندگی، رفاه و کسب و کارر مردم کمک کرده است. 

وی با بیان این که فضای مجازی شمشیر دو لبه است، عنوان کرد: برخی شایعات در همین فضای مجازی فربه و بزرگ می شود و همه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ ما باید در این شرایط حواسمان را جمع کنیم. 

رییس جمهوری گفت: نخست بحث روانی است و دیگر این که از امکانات به بهترین وجه استفاده کنیم؛ این که گفته شد دانشگاه کوتاه ترین راه و راه مستقیم را نشان می دهد درست است، البته علم هم این گونه است، علم و دانش راه کوتاه را به ما نشان می دهد.

روحانی افزود: ما باید از این فضا و امکانات استفاده کنیم تا بتوانیم تحولی در مسائل اقتصادی و زندگی مردم هم بوجودبیاوریم. 

وی با بیان این که چند نکته مهم است، یادآور شد: نکته اول این که در مشکلات اقتصادی ما آغازگر جنگ اقتصادی و مقصر جنگ هم نبودیم و این معنای بسیار مفصلی دارد. 

رییس جمهوری ادامه داد: اگر این دولت در این مقطع سر کار نبود، چیز دیگری رخ می‌داد؛ همین حادثه و مشکلات به دست خودمان رخ می‌داد و به جای اینکه ما در برابر آمریکا مواجه باشیم، در برابر جهان مواجه می شدیم. 

روحانی با بیان این که در این زمینه یک کار سیاسی دقیق و عمیقی به خوبی انجام گرفت، افزود: این که این مشکلات مربوط به مدیریت است یا مربوط به تحریم ها می شود، من از شما می‌پرسم؛ همه اشخاصی امروز مدیر هستند، در دولت یازدهم هم مدیر بودند. 

وی تاکید کرد: من شهادت می دهم راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است؛ چرا ما در دولت یازدهم مشکل نداشتیم ولی در دولت دوازدهم برای ما مشکل ایجاد شد؟ دلیل آن چیست؟ مدیرهایی که تغییر کردند اگر از مدیر قبلی قوی‌تر نبودند، حداقل مانند مدیرهای قبلی بودند. 

رییس جمهوری با یادآوری این که من نمی توانم بگویم که مشکلی نداریم، اضافه کرد: حتما اشکال داریم، حتما هم نقد داریم و حتما هم ممکن است یک اشتباه داشته باشیم، من منکر نیستم، اما مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی یکی فشار تحریم و دوم فشار روانی است، این دو مورد وارد و تاثیرگذار شده است. 

روحانی خاطرنشان کرد: البته اگر همه کمک می کردیم این گونه نمی شد؛ اگر وارد کننده با ارز 4200 تومانی که برای واردات جنس به او دادیم، تقلب نمی‌کرد -که در حال حاضر پرونده آن در دادگاه است - شرایط دیگری داشتیم، عده ای سوء استفاده گر وجود دارند که منافع شخصی خود را بر مردم و نظام ترجیح می دهند. 

وی ادامه داد: بسیاری از طرح هایی که ما ایجاد می کنیم، ممکن است در آن سوء استفاده و رانت ایجاد شود که ما مجبوریم بخشنامه را تغییر دهیم و مسیر را اصلاح کنیم. 

رییس جمهوری گفت: در این شرایطی فعلی اگر امید را در جامعه ایجاد کرده و اگر دست به دست هم بدهیم، از این مشکلات عبور خواهیم کرد؛ ضمن این که این شرایط می‌تواند در بعضی از جهات برای ما فرصت باشد. 

روحانی خاطرنشان کرد: در گذشته در دولت یازدهم تولیدات تولید کننده را کسی نمی خرید، همه انبارها پر از کالا بود، در نتیجه ما ناچار می شدیم به مردم وام بدهیم زیرا تمام تولید به دلیل کاهش تقاضا مانده بود اما در حال حاضر عکس این مسئله را نشان می دهد، در انبار کارخانه ها چیزی باقی نمی ماند و بلافاصله به فروش می‌رود. 

وی با بیان این که تولید یک سری مشکلات پیدا کرده است، تصریح کرد: امروز در حوزه صادرات، برای صادر کننده شرایط بهتر شده است؛ به گونه‌ای که ما برخی کالاها را نمی‌خواهیم صادر کنیم اما به دلیل تفاوت قیمت دلار این کالاها قاچاق می شود به نحوی کوله بری جهت معکوس پیدا کرده است. البته ما مسائل و مشکلات جدیدی داریم اما فرصت‌های جدید هم داریم. 

رییس دولت دوازدهم با طرح این سوال که خواهش من از دانشگاه چیست، گفت: امروز در این شرایط خاص اقتصادی بعضی از گره ها در اقتصاد وجود دارد که شما می توانید آن را حل کنید. 

روحانی اضافه کرد: در موضوعاتی که وجود دارد برخی از مواد و برخی از قطعات را ناچاریم از خارج وارد کنیم، در هر دو بخش می توان آنها را در داخل تولید کرد اما ما باید به آن جهت بدهیم تا کارشناسی های ارشد و دکترای ما در این مسیر قرار بگیرند. 

وی یادآور شد: در تعدادی از رشته‌ها ما خودکفا هستیم و به اندازه کافی استاد، دبیر، کتاب و دانشجو داریم اما در بعضی از رشته ها آن را کم داریم، باید در آن سرمایه گذاری کنیم. 

رییس جمهوری تصریح کرد: می گویند دانشجو چرا بیکار است؛ این تقصیر همه ماست، تقصیر دولت، دانشگاه و غیره است، همه باید دست به دست هم بدهیم، دانشگاه فقط علم آفرین نیست، دانشگاه باید کارآفرین هم باشد، علم آموز نیست، مهارت آموز هم باید باشد، خلاقیت باید به وجود آورد. 

روحانی اظهار داشت: دانشگاه برای این است که دانشجو خلاق شود، این خلاقیت و مهارت از بین نمی رود. مهم این است که ما چطور دانشجو را تربیت کنیم تا او به یک انسان فرهیخته کاربلد و مسئول تبدیل شود، ما چنین کسی را می خواهیم. علمی خوب است که با رفتار، اخلاق و کار کار توام باشد. 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید