Iranian Agriculture News Agency

لاریجانی اعلام کرد:

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایراد شورای نگهبان به روند بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تشریح کرد، اما نمایندگان با ارجاع لایحه به کمیسیون اقتصادی مخالفت کردند.

ایراد شورای نگهبان به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز

به گزارش ایانا؛ در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی ادامه بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

پیش از بررسی این لایحه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه سران قوا روز گذشته در خصوص این لایحه صحبت کردیم. طبق قانون باید ابتدا قوه قضائیه این لایحه را به دولت ارائه می داد اما دولت بدون اینکه نظر قوه قضائیه را بگیرد، این لایحه را به مجلس ارائه داد.

وی افزود: شورای نگهبان ایراد قانون اساسی خواهد گرفت. شورای نگهبان اگر حتی این لایحه در مجلس به تصویب برسد، اعلام می‌کند که این لایحه از طریق قانونی ارائه نشده و نظر قوه قضائیه را ندارد و رد خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: من با شورای نگهبان هم مشورت کردم، چون اگر کل لایحه توسط شورای نگهبان رد شد، مجددا باید لایحه از قوه قضائیه ارائه شود. شورای نگهبان اعلام کرد این ایراد وارد است و اگر این لایحه این گونه به تصویب برسد، حتما ایراد می‌گیریم.

لاریجانی گفت: با شورای نگهبان و قوه قضائیه به این نتیجه رسیدیم که بررسی این لایحه در صحن متوقف شده و به کمیسیون اقتصادی ارجاع شود.

وی افزود: کمیسیون اقتصادی از قوه قضائیه دعوت کند تا نظراتش را درباره مواد دیگر بدهد. در این فاصله نیز اگر در مورد موادی که در مجلس به تصویب رسیده است قوه قضائیه ایرادی دارد باید به شورای نگهبان اعلام کند، چون ما نمی توانیم تغییر دهیم.

لاریجانی گفت: اگر ترتیباتی هم نیاز است، در این فاصله قوه قضائیه لایحه‌ای بدهد و یا شورای نگهبان بررسی لایحه با حضور نمایندگان قوه قضائیه در کمیسیون اقتصادی را بپذیرد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: شورای نگهبان اعلام کرد حتما باید بررسی این لایحه در مجلس متوقف شود، چون حتی در صورت تصویب نهایی آن در مجلس، ما آن را رد خواهیم کرد.

نمایندگان مجلس در پایان با ۱۰۳ رأی موافق، ۵۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر در مجلس، با اختلاف یک رای، با ارجاع این لایحه به کمیسیون اقتصادی مخالفت کردند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید