Iranian Agriculture News Agency

لاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه شرایط امروز کشور نسبت به گذشته و در طول تاریخ بعد از انقلاب متفاوت است، گفت: تحریم‌های آمریکا به‌صورت همه‌جانبه دنبال می‌شود که مؤثر هم است، اما قطعاً آن‌ها موفق نخواهند شد. این تصور باطل را دارند که با تحریم‌ها می‌توانند بر روی اراده ملت تأثیرگذارند.

آمریکایی‌ها در اعمال تحریم‌ها علیه ایران موفق نخواهند بود

به گزارش ایانا به نقل از ایسنا، علی لاریجانی، در نشست مشترک کمیسیون کشاورزی با فعالان صنایع غذایی و کشاورزی و با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی گفت: شرایط امروز کشور با گذشته متفاوت است. شاید در طول تاریخ بعد از انقلاب این وضعیت را نداشتیم. آمریکا تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای را دنبال می‌کند که همه‌جانبه بوده و مؤثر هم است، اما موفق نخواهد بود. باید در مقطع فعلی همه بخش‌ها چه دولت و چه بخش خصوصی هم‌فکر باشند.

او تأکید کرد: در آمریکایی‌ها این تصور ایجادشده که با تحریم‌ها می‌توانند روی اراده ملی اثرگذارند. این تصور باطلی است. خیلی از کشورها رفتارهای آمریکایی‌ها را قبول ندارند و با آن مبارزه می‌کنند. بخش‌ دیپلماسی کشور هم در تلاش است و همه بخش‌های حکومت برای حل معضل کار می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:‌ تردید نکنید برای مجلس، دولت، دستگاه‌های مختلف و تمامی تصمیم گیران کشور مسئله تولید موضوع مهمی است؛ و قطعاً باید برای رفع مشکلات تولیدکنندگان راه‌حلی اندیشید. نباید اجازه داد تولید با مشکل مواجه شود.

او با تأکید بر این‌که باید از فرصت صادرات به بهترین نحو استفاده کرد گفت: ما در زمان تصویب بودجه بر روی صادرات تمرکز کردیم تا بخشی از بودجه دولت تأمین شود. این کار باید مورد پیگیری قرار گیرد. منابع مصوب مجلس برای پشتیبانی از صادرات باید تأمین شود. لازم است کمیسیون کشاورزی پیگیری‌های لازم را داشته باشد.

لاریجانی با تأکید بر لزوم استفاده از مشورت‌های بخش خصوصی در دولت گفت: ما در پارلمان این روند را در پیش‌گرفته‌ایم به‌طوری‌که از مشورت‌های بخش خصوصی در کمیسیون‌ها استفاده می‌شود و حتی می‌توانیم در صحن هم بهره گیریم. لازم است دولت هم از مشورت‌های بخش خصوصی استفاده کند که این کار عاقلانه‌ای است اگر پیشنهادی دارید آن را ارائه دارید ما حتی آمادگی برای قانون‌گذاری در این زمینه را داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های مطرح‌شده در این جلسه درباره‌ی تأمین نقدینگی و سرمایه‌ای در گردش کارخانه‌ها گفت:‌ باید بانک‌ها را به سمتی سوق دهیم که توجه بیشتر به بخش کشاورزی و صنعت داشته باشد. باید برای آن‌ها الزامی شود. دولت این کار را انجام دهد یا این‌که ما آن را در شورای هماهنگی اقتصادی دنبال می‌کنیم. این‌که گفته شد باید برای سرمایه در گردش در شرایط فعلی توجه بیشتری شود و حتی یارانه اختصاص یابد حرف معقولی است. درباره‌ی موضوع برخوردهای تعزیرات نیز که در این جلسه مورداشاره شد باید در وهله اول یادآور شوم تعزیرات برای دولت است و دولت باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. البته این‌که کارخانه‌ای کالاهای موردنیاز مردم را انبار کرده و وارد بازار نکند خیانت است این روند به مردم صدمه می‌زند. درعین‌حال برخی از اشتباهات را در تعزیرات قبول دارم باد نظم بیشتری حضورداشته باشد لازم است وزیر دادگستری دقت بیشتری داشته باشد.

لاریجانی در مورد قیمت‌گذاری برخی از محصولات همچون روغن، آب‌معدنی و محصولات پتروشیمی گفت: باید قیمت‌گذاری به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها دچار ضرر نشود. باید روند طوری باشد تا کارخانه‌ها سرپا بماند. مکانیزی در پیش‌گرفته شود تا مشکلات کارخانه‌ها حل شود.

رئیس مجلس درباره‌ی تک‌نرخی شدن ارز هم گفت: برای این‌که ارز دونرخی نباشد استدلال‌های کافی وجود دارد ما هم قبول داریم که با دونرخی شدن ارز رانت به وجود می‌آید اما شرایط بازار ما حالت طبیعی ندارد. برداشت مجموعه اقتصاددانان کشور این است که با وضع ایجادشده در بازار غیر ثانویه معلول شرایط اقتصادی نیست و شرایط دیگری آن را ایجاد کرده است. باید آن را سامان داد.

لاریجانی موضوع پیمان‌سپاری را دائمی نخواند و گفت:‌ ما در شرایط فعلی چاره‌ای جز این کار نداشتیم البته برای کسانی که صادرات به افغانستان و عراق دارند صحبت شده که با مکانیزمهایی با ارزهای بومی آن کشورها معاملات انجام دهد.

او درباره‌ی انحصار به وجود آمده در بازار مرغ گفت: این‌که وزیر کشاورزی مطرح کرد که صرف انحصار در بازار مرغ وجود دارد قابل‌قبول نیست و نباید چنین انحصاری باشد. باید زمینه فعالیت دیگران فراهم شود. گفته شد که بیشتر انحصار بازار مرغ در دست مرغ کوثر است که پشت آن بنیاد شهید است بااین‌وجود باید عرصه‌ی رقابت فراهم شود. سرمایه‌گذاران هم منع نشوند تا رقابت به وجود آید.

لاریجانی بابیان این‌که اجناس وارداتی باید بر اساس بازار ثانویه عرضه شود گفت: لازم است موارد مطرح‌شده در این جلسه در کمیسیون کشاورزی مورد پیگیری قرار بگیرد ولی شما نگران و عصبانی نباشید مشکل برای همه کشور است بدانید بقیه هم دنبال حل مشکلات هستند. بخش کشاورزی در صنایع غذایی جزو اولویت‌های کشور است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید