Iranian Agriculture News Agency

فلاحت پیشه در جمع خبرنگاران:

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر این‌که موضع ایران در سازمان ملل فعال و موضع آمریکا منفعل بود، گفت: مواضع رئیس‌جمهور در سطح و جایگاه سازمان ملل بود و نشان داد که ما با برنامه جلوی تحریم‌ها ایستاده و در مقابل آمریکایی‌ها درصحنه‌ی بین‌الملل با ضعف مواجه‌اند و حتی در سازمان ملل تنها هستند.

به‌زودی شاهد بازگشت آمریکا پای میز مذاکره خواهیم بود

به گزارش ایانا حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس، با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل متحد گفت: مواضع آقای روحانی مواضعی در سطح و جایگاه سازمان ملل بود که در مقابل، رئیس‌جمهور آمریکا با قرار گرفتن تحت تأثیر فضای دیپلماتیک تلاش کرد مسائل روز آمریکا را مطرح کند.

او افزود: صحبت‌های آقای روحانی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران باروحیه در سازمان ملل حضورداشته و موضع محکمی دارد همچین تحت تأثیر سیاست‌ها و تهدیدهای تحریم آمریکا قرار نگرفته است. از آن‌طرف با برنامه جلوی تحریم‌ها ایستاده است.

او افزود: از طرف دیگر صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا نشان داد آن‌ها در مقابل واکنش‌های دیپلماتیک در دنیا با ضعف مواجه‌اند بخصوص شخص ترامپ در سخنرانی‌اش به‌رغم تمامی ادعاهای مطرح‌شده ولی صلابت حداقل نمایشی رئیس‌جمهورهای سابق و اسبق آمریکا را نداشت.

فلاحت پیشه اضافه کرد: در داخل بعضی‌ها فکر می‌کنند که ایران تنها هدف و مشکل آمریکا است. حال این‌که سخنرانی ترامپ نشان داد آمریکایی‌ها مشکلات زیادی دارند که به این مشکلات هم اشاره شد. در تمام سخنرانی‌های روسای جمهور آمریکا در سازمان ملل تلاش شده بود راهبردهای آمریکا به دنیا نشان داده شود اما ترامپ تنها تلاش کرد سیاست تخریبی خود را توجیه کند چون می‌داند سیاست تخریبی‌اش چه اثر منفی در سازمان ملل و حتی تجارت جهانی و قدرت‌های روز دنیا یعنی چین و روسیه و جمهوری اسلامی ایران دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضع ایران را در سازمان ملل فعال و موضع آمریکا را منفعل خواند و توضیح داد: موضع فعال ایران از آن لحاظ بود که ایران تنها روی آمریکا آن‌هم با زبان دیپلماتیک تمرکز کرده بود از آن‌طرف موضع منفعل آمریکا این‌گونه بود که صحنه‌های زیادی برای خود باز کرد ولی هیچ‌کدام را نتوانست مدیریت کند.

به گفته‌ی او، ترامپ تحت تأثیر فضا قرارگرفته بود و نوع پیام‌های ترامپ به روحانی شبیه شرایط ۹ ماه قبل از مذاکرات آمریکا و کره شمالی بود، با این تفاوت که نوع واکنش ایران نشان داد ما شبیه کره شمالی نیستیم و واکنش نیز در شأن جمهوری اسلامی ایران بود.

فلاحت پیشه با تأکید بر این‌که آمریکایی‌ها به لبه پرتگاه بازگشت تحریم‌ها رسیده‌اند، گفت که آن‌ها می‌دانند در شرایط کنونی ایران و دنیا مقابل آن‌ها موضع می‌گیرند این را می‌توان فارغ از همه سخنرانی‌ها مبتنی بر راهبرد آمریکا تحلیل کرد. آمریکایی‌ها برای ربع اول قرن ۲۱ راهبردی را تعیین کردند که بر اساس آن هر اقدام روسای جمهور آمریکا در دنیا باید توجیهی جهت مدیریت پایدار آن اقدام داشته باشد چه اقدام جنگ و چه تحریم باشد. این جزئی از عمل‌گرایی خاص در سیاست آمریکا است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: نسل کنونی حکمرانان آمریکا می‌دانند نمی‌توانند سیاست تحریمی با ایران را مدیریت کنند. لذا پیام‌های مذاکره‌ای که می‌دهند صوری نیست و بخشی از آن ناشی از این موضوع است که سعی می‌کنند موضوع را در قالب دیپلماتیک حل کنند. البته تلاش می‌کنند موضوعاتی را اضافه کرده تا این امکان برای توجیه دیپلماسی‌شان فراهم شود.

او بابیان این‌که ترامپ و تیم سیاسی‌اش به‌شدت تحت‌فشار است، افزود: مدیریت آینده پرونده ایران نشان می‌دهد که آن‌ها توان چنین مدیریتی را ندارند. آن‌ها باخشم و عصبانیت نشست‌های ایران با طرف‌های باقیمانده از برجام و نوع مناسبات ایران و روسیه را دنبال می‌کنند چون می‌دانند مشی ایران عقلانی است. به‌طور مثال اگر درگذشته فضای خارج از کشور افراطی بود در داخل هم رفتارهای افراطی زیادی دیده می‌شد اما اکنون بعد از پاره شدن برجم توسط امریکا در ایران به‌شدت رفتارها معقول بودند که این برخلاف تاریخ گذشته ایران است.

او یادآور شد: نوع مناسبات ایران با اتحادیه اروپا، نوع رفتار و برجم و مناسبات و تلاش برای تنش‌زدایی با کشورهای مختلف حتی با عربستان نمونه این رفتارها در موضوع دو تابعیتی‌ها هم که مباحثی مطرح شد اکنون تلاش می‌شود که قانون مربوط به مصادره اموال غیرمنقول دو تابعیتی اصلاح شود. چون ما ۸ میلیون ایرانی با دو هزار میلیارد دلار سرمایه‌داریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره مجدد به سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل گفت: آنچه در سازمان ملل دیدیم حکایت از آن دارد که ایرانی‌ها از سیاست دیپلماتیک خود مبتنی بر کار کردن با دنیای بدون آمریکا و آمریکای بدون ترامپ نتیجه می‌گیرند اما در طرف مقابل ترامپ نمی‌تواند سیاست و زور در مقابل ایران را توجیه کند. بر اساس راهبرد عمل‌گرایی ایران باید هرلحظه منتظر عقب‌نشینی آمریکا از سیاست‌های تحریمی باشیم.

فلاحت پیشه درباره‌ی موضوع مذاکره بدون قید و شرط آمریکا با ایران گفت: پیام‌های مذاکره آمریکا را غیرطبیعی نمی‌دانم. تحولات اخیر و مواضع دو طرف نشان داد ایران فعال‌تر از آمریکا در عرصه‌ی بین‌المللی ظاهرشده است و آمریکا نگران مدیریت موضوع تحریم ایران است. چون خیلی از کشورها به‌طورجدی در حال کار کردن با ایران هستند و ایران ‌هم‌ظرفیت‌های مختلفی برای مقابله با تحریم‌ها به کار گرفتند. ازاین‌رو معتقدند پیام‌های مذاکره با آمریکا را نباید صوری دانست چون بخشی از پیام‌ها ناشی از کنار آمدن آمریکایی‌ها با واقعیت است.

او توضیح داد: آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیدند که اگر وارد تقابل جدی تحریم با ایران شوند واقعیت بیشتری برایشان عملیاتی می‌شود. البته در سیاست خارجی عمل‌گرایی آمریکا عقب‌نشینی و چرخش در سیاست‌ها عیب و عار نیست بلکه جزئی از مصادیق قابل دفاع است. لذا معتقدم می‌توان با نوعی وحدت و مدیریت و استفاده از تمامی ظرفیت‌های دیپلماتیک در دنیا شاهد چنین چرخشی باشیم.

او با اشاره به محکومیت حادثه تروریستی اهواز از سوی شورای امنیت سازمان ملل آن را برای ایران بسیار مهم دانست و گفت: در این محکومیت از کشورهای مختلف خواسته‌شده که به ایران کمک کرده و تروریست‌ها را تحویل دهد و این نشان می‌دهد ما در سازمان ملل برخلاف گذشته دیگر تنها نیستیم از آن‌طرف آمریکایی‌ها به‌هیچ‌وجه در طول تاریخشان به این اندازه در سازمان ملل تنها نبودند.

به گفته‌ی فلاحت پیشه موضع ترامپ باعث شد واقعیات ایران بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد بخصوص نقش ایران در تحولات ثبات‌بخش. در حال حاضر تروریست‌ها به‌راحتی می‌توانند به مرزهای اروپایی برسند. اروپایی‌ها دغدغه‌های امنیتی دارند به همین دلیل می‌خواهند با ایران کار کنند پس هدفشان تنها موضوعات اقتصادی نیست. اروپایی‌ها پای برجم ایستادند ایرآن‌هم تلاش می‌کند بهانه‌ای به دست آن‌ها ندهد.

او در پایان گفت: تنها چیزی که این زنجیره را محکم می‌کند مدیریت توانمند داخلی است. انتظار می‌رود مدیریت بهتری در حوزه اقتصادی داشته باشیم تا به‌زودی شاهد بازگشت آمریکا پای میز مذاکره باشیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید