Iranian Agriculture News Agency

عباس عراقچی:

نشست ۱+۴ گامی به جلو بود

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: اروپایی‌ها بدنبال راه‌حل‌هایی هستند که بدون برخورد با تحریم‌های آمریکا بتوانند با ایران معاملاتشان را ادامه دهند؛ البته قصد دور زدن ندارند.

اروپاقصددور زدن تحریم‌های آمریکاراندارد

به گزارش ایانا  عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در خصوص سخنرانی شب گذشته روسای جمهور ایران و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهارداشت: باتوجه به سیاست های دولت آمریکا و مشکلاتی که برای جامعه جهانی ایجاد می کند یک نوع تک روی در عرصه بینالمللی به چشم میخورد این در حالی است که مسئولان دیگر کشورها هم به چند جانبه گرایی مذاکرات و نگرش های جهانی اشاره داشتند.

وی ادامه داد: آمریکا هر قدر هم که قدرتمند باشد حق ندارد چنین نشست ها و سازمان هایی را تضعیف کند و راه خودسری‌های خود را پیش بگیرد و قضات بین‌المللی را تهدید کرده و مورد تعقیب قضایی قرار دهد.

عراقچی گفت: آقای روحانی به درستی و جامع پاسخی به درخواست های ترامپ مبنی بر دیدار و مذاکره با ایران که البته از موضعی کاملاً مناقضانه و غلط صورت گرفته بود را داد، آقای روحانی بدرستی اشاره کرد که­ مذاکره تنها یک عکس گرفتن و باهم بودن نیست و منطقی خاص دارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه به نقل از رئیس جمهور تصریح کرد: اصل مذاکره، احترام گذاشتن به یکدیگر است و کسی که به توافقات گذشته پایبند نیست نمی تواند برای گفتگوهای بعدی هم مورد اعتماد باشد.

عراقچی ادامه داد: یکی از عجایب این نشست اینجاست، کسی که خودش به عنوان یک عضو دائم سازمان ملل و یکی از بانیان قطعنامه شورای امنیت بوده اقدام به نقض آن می کند؛ این اقدام آمریکا بیانگر آن است که دولت فعلی به هیچ وجه ظرفیت گفتگو را ندارد.

وی از برگزاری جلسه شورای امنیت روز آینده خبر داد و افزود: با خبر هستیم که دیگر اعضای اروپایی این شورا قصد حمایت از برجام دارند و بر لزوم پایبندی بر آن تاکید خواهند کرد. بنده مطمئن هستم جلسه فردا برخلاف خواست و میل آقای ترامپ برگزار خواهد شد و این اتفاق به انزوای بیشتر آمریکا می انجامد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفته‌های ترامپ در آغاز سخنرانی‌اش مبنی بر اینکه دستاورد های دولت من بیشتر و بزرگتر از دستاوردهای دیگر روسای جمهور آمریکا بوده را یک جُک عنوان کرد و ادامه داد: چنین مضحکه شدن یک رئیس جمهور در سازمان ملل آن هم رئیس جمهور آمریکا، بی سابقه بوده است.

وی عنوان کرد: روی هم رفته آقای روحانی در سخنرانی خود اشاره کرد که اگر آمریکا باز هم تمایل به بازگشت به برجام و انجام مذاکره دارد باید بداند که بازگشت به ۶ ماه قبل آسانتر از بازگشت به ۶ سال قبل است، ‌آمریکا باید آگاه باشد که اگر به برجام بازگردد این بار ایران است که برایش شرط و شروط می گذارد و یکی از آن شروط، ‌اجرای کامل تعهدات برجام است.

عراقچی افزود: البته هنوز چشم اندازی برای چنین اقدامی وجود ندارد چون آمریکا به این عقلانیت نرسیده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه از جزئیات نشست ۱+۴ در قالب کمیسیون مشترک برجام به نکاتی اشاره کرد و گفت: حتما بیانیه این نشست را مردم دیشب در برنامه های خبری مشاهده کردهاند این خبر پخش شد، اما جلسه دیشب گامی بزرگ به جلو بود.

وی ادامه داد: در جلسه شب قبل، ‌تعهدات سیاسی قبلی مورد تاکید قرار گرفت و همچنین ایده‌ها و راهکارهایی برای مبادلات بانکی ایران و دیگر کشورها طراحی شده و این سازو کارها دیشب مورد استقبال وزیر امور خارجه کشورمان قرار گرفت. امیدواریم قبل از ۱۴ آبان ماه یا همان دور دوم تحریمها آمریکا، بخشی از این سازوکارها عملیاتی شود. در بخشی از این راهکارها مسیر ویژه اقتصادی برای ایران طراحی شد تا علاوه بر اروپا کشورهای ثالث هم بتوانند در مقابل خرید نفت از ایران اقدام به تبادل ارز و پرداخت آن کنند. البته جزئیات این راهکارها در حال بررسی و مذاکره است.

عراقچی گفت: اروپایی‌ها به شدت بدنبال راه حل‌هایی هستند که بدون برخورد با تحریم‌های آمریکا بتوانند با ایران معاملاتشان را ادامه دهند البته قصد دور زدن ندارند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا با ما وارد جنگ اقتصادی و روانی شده است و مردم نباید دستخوش جنگ و تحریکات روانی اقتصادی قرار بگیرند زیرا حاصل این جنگ روانی همان گرانی اجناس و سیر صعودی قیمت ارز خواهد بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید