Iranian Agriculture News Agency

تبعیت از تصمیمات جمعی در فراکسیون «امید» سست شده است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید: عده‌ای فکر می‌کنند تنها راه برخورد با دولت استیضاح وزرا است و معتقدم قوه مجریه و مقننه باید با یکدیگر مشکلات را حل کنند.

برخی فکر می‌کنند «استیضاح وزرا» تنها راه برخورد با دولت است

به گزارش ایانا به نقل از ایلنا، قاسم میرزایی‌نیکو،‌ درباره استیضاح پی‌درپی وزرای دولت، گفت: چند عامل دست‌به‌دست یکدیگر داده‌اند و این شرایط را به وجود آورده‌اند.

او ادامه داد: محور نخست به قول رئیس‌جمهور این است که در تحریم‌ها مسئله‌دار شدیم و جریان‌هایی به وجود آمد. محور دوم به بحث تولید، توزیع و مصرف بازمی‌گردد که با مشکل مواجه شده است و محور آخر که از دو نکته قبلی مهم‌تر است، مباحث اقتصادی است.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مباحث اقتصادی قطعاً به وزارتخانه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند ‌مرتبط می‌شود، گفت: به‌هرحال اقتصاد کشور را این وزارتخانه‌ها می‌سازند و سامان‌دهی می‌کنند و باید پاسخگو باشند.

او خاطرنشان کرد: در این میان دوستانی هم‌فکر می‌کنند تنها راه و روش برخورد با دولت، استیضاح است برای همین دست‌به‌دست هم داده‌اند و این شرایط را به وجود آوردند.

میزرایی‌نیکو تأکید کرد: معتقدم بهتر است رئیس قوه مقننه و رئیس قوه مجریه یک درایتی داشته باشند و با یکدیگر دیدار کرده و تابوهای روشنی را مشخص کنند.

او با اشاره به اینکه بخشی از مسائل را می‌توان با دادن اولتیماتوم به وزرا حل‌وفصل کرد،‌ افزود: نمایندگانی که مسئله و مشکل‌دارند با وزرا به گفت‌وگو بنشینند و مسائل را حل کنند.

نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیراً تعدادی از نمایندگان امضا جمع کرده بودند و قصد داشتند یک وزیر را استیضاح کنند، در این جریان یک تدبیر و درایت صورت گرفت. ایشان معاون پارلمانی فعالی داشتند، کمیسیون مربوطه برنامه‌ریزی کرد نمایندگان مردم با وزیر نشستی برگزار کردند و مسائل حل شد.

او با تأکید بر این‌که راه و روش این است که دو قوه (مجریه و مقننه) به یک تعامل و چارچوب مشخص برسند،‌ گفت: روسای دو قوه باید جلسات متعددی با یکدیگر داشته باشند و مسائل را جلو ببرند و تابوهای خود را روشن کنند.

میرزایی‌نیکو ادامه داد: استیضاح و حذف یک‌بخشی از کار است، بحث اصلی این است که یک تعامل عمیق میان قوه مقننه و مجریه ایجاد شود تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که زمان تحریم‌ها نزدیک است و استیضاح وزرای اقتصادی و بی وزیر ماندن این وزارت خانه‌ها چه تأثیری می‌تواند بر شرایط داشته باشد، گفت: باتوجه به شرایط کشور وضعیت بسیار بدی در کشور خواهیم داشت لذا هرچه بیشتر و بهتر بتوانیم مسائل را آرام با یکدیگر حل‌وفصل کنیم، بهتر خواهد بود.

نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که گفته می‌شود فراکسیون امید در جریان استیضاح وزرای اصلاح‌طلب منفعل عمل کرده است، گفت: روشی که فراکسیون امید اتخاذ کرده این است که هر استیضاح و تحقیق و تفحص باید در داخل فراکسیون بررسی و مورد تائید قرار گیرد.

او خاطرنشان کرد: شاید یک نماینده عکس‌العمل فردی داشته باشد ولی فراکسیون قرار نیست از عکس‌العمل فردی حمایت کند و قرار است که نمایندگان از تصمیم جمعی تبعیت کنند.

میرزایی‌نیکو تأکید کرد: معتقدم این تبعیت یک مقداری سست شده است و این موضوع به هیئت‌رئیسه باز‌می‌گردد و معتقدم فراکسیون امید باید این قضیه را روشن کند که تصمیم‌های فردی معنی ندارد و تصمیمات بر اساس خرد جمعی گرفته می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید