Iranian Agriculture News Agency

رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت:

رئیس‌جمهور با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع)، تأکید کرد که امروز روز وفاداری و پیمودن راه ابوالفضل (ع) و پشت سر نظام قرار گرفتن و سینه سپر کردن در برابر دشمن و با ایستادگی دشمن را از پای درآوردن است؛ این کار را ملت بزرگ ایران به تبعیت از راه امام حسین (ع) به حول و قوه الهی انجام خواهد داد و ما پیروز نهایی این نبرد تاریخی خواهیم بود.

به‌جز چند کشور محدود، هیچ‌کس در کنار آمریکا قرار ندارد

به گزارش ایانا به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: ماه محرم همواره برای ما یادآور فداکاری و ایثار سالار شهیدان و یاران باوفای آن حضرت است. این صفحه ماندگار تاریخ هرساله برای ما درس‌آموز است که چگونه باید در برابر پیچیدگی‌ها و مشکلات بزرگی که برای جامعه اسلامی و مردم مسلمان پیش می‌آید، ایستادگی، استقامت و فداکاری کرده و چگونه می‌توانیم پیروزی بزرگ فرهنگی و سیاسی ابدی را کسب کنیم.

او خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) پیروز دائمی تاریخ است و هیچ‌کس در تاریخ وجود ندارد که میدان کربلا و عاشورا را قضاوت کند و پیروزی مطلق را برای امام حسین (ع) نداند و چه مسلمان و چه غیرمسلمان و هرکسی که این تاریخ را بخواند در برابر عظمت امام حسین (ع) سر فرود خواهد آورد.

رئیس‌جمهور با تبیین گروه‌ها و جریانات حاضر در واقعه عاشورا، اظهار داشت: در عاشورا و در کنار امام حسین (ع) یک گروه وفاداران به آرمان آن حضرت و وظایف دینی و اجتماعی خود قرار داشتند که در صدر وفاداران اصحاب امام حسین (ع)، قمر بنی‌هاشم (ع) است که وفای او به‌عنوان معروف‌ترین ویژگی آن پرچمدار و سقا به شمار می‌رود.

 روحانی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) در شب عاشورا برای اصحاب خود به‌عنوان بهترین یاران تاریخ و وفاداران از اهل‌بیت (ع) دعا کرد، افزود: در مقابل، یک گروه هم دشمنان ستیزه‌جو و ظالمان و غاصبانی بودند که همیشه با راه حق مبارزه کرده و در پی راه باطل بودند و در روبروی امام حسین (ع) درصحنه عاشورا قرار داشتند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در کنار ظالمین، خائنین هم درصحنه عاشورا بودند و آن‌ها افرادی بودند که امام حسین (ع) را به کوفه دعوت کردند و نامه‌ها و امضاهای آن‌ها وجود داشت. آن‌ها امام حسین (ع) را دعوت کردند و برآمدن ایشان اصرار داشتند و اول خود را به‌عنوان فدایی خاندان رسالت معرفی کردند و سپس در روز سختی و مشکلات به امام حسین (ع) و اهل‌بیت (ع) و حق، پشت کرده و خیانت کردند و شمشیر به رخ امام حسین (ع) کشیدند.

روحانی افزود: گروه دیگری هم در واقعه عاشورا بودند که نسبت به وقایع بی‌تفاوت بودند، آن‌ها می‌دیدند که در این صحنه نبرد یک‌طرف حق و به نفع جامعه اسلامی و یک‌طرف باطل و به ضرر جامعه اسلامی ایستاده، اما بر اساس منافع مادی و دنیوی، خود را کنار کشیده و به گوشه‌ای خزیده و پس‌ازآنکه امام حسین (ع) به شهادت رسید، عده‌ای از آن‌ها اظهار ندامت کرده و تواب شدند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز می‌توان صحنه‌های عاشورا را ترسیم کرد، گفت: ما امروز در یک جنگ روشن، در برابر متجاوزان تاریخ قرار داریم. امروز گروهی روبروی ملت ایران قداره‌بندی می‌کنند که به‌جز چند کشور، طرفداری ازلحاظ سیاسی و فکری ندارند و بدترین وضع در داخل کشور خودشان است.

 روحانی با اشاره به اینکه شرایط داخلی امروز آمریکا با سال‌های گذشته آن تفاوت بسیاری دارد و امروز یکی از دوران بسیار بد در تاریخ آمریکاست، خاطرنشان کرد: امروز کمتر محقق، روشنفکر و صاحب‌نظری در آمریکا وجود دارد که با کاخ‌نشینان کاخ سفید موافق باشد و حتی برخی از آن‌ها به‌صراحت آن‌ها را به‌عنوان ابله و سفیه می‌نامند و این در تاریخ آمریکا کمتر اتفاق افتاده است.

رئیس‌جمهور افزود: امروز متحدان آمریکا ازلحاظ سیاسی در کنار آن‌ها قرار نداشته و حتی متحدین سنتی آمریکا نیز از این کشور فاصله گرفته و نسبت به این فاصله گرفتن افتخار می‌کنند و این در حالی است که زمانی آن‌ها برای اینکه در کنار آمریکا بودند، افتخار می‌کردند.

روحانی بابیان اینکه امروز به‌جز چند کشور معدود معلوم‌الحال هیچ‌کس در کنار آمریکا قرار ندارد، گفت: امروز آمریکا در بدترین شرایط جهانی قرارگرفته و حتی سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو، سازمان ملل متحد، سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و دادگاه کیفری بین‌المللی باسیاست‌های آمریکا موافق نیستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز آمریکا بدترین شرایط را در درون خود دارد، تصریح کرد: امروز ایران علیرغم اینکه با جنگ اقتصادی ناخواسته روبرو است و در برابر افرادی قرارگرفته که به هیچ قانون بین‌المللی احترام نمی‌گذارند، اما روحیه و ایستادگی ملت ایران به‌ویژه در این ایام که پرچم امام حسین (ع) به اهتزاز درمی‌آید، مثال‌زدنی است.

 روحانی ادامه داد: اگر مشکلی وجود داشته و احتمال عدم ایستادگی از سوی برخی می‌رود، پرچم عاشورا و کربلا همه این افسون‌ها را باطل و تبلیغات یک‌ساله دشمنان را می‌زداید و مردم باز سرمشقشان امام حسین (ع) و اصحاب و یاران آن حضرت خواهد بود.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز هم ندای امام حسین (ع) را می‌شنویم که فرمود «اگر آماده فداکاری هستید، حسین (ع) عازم است و شمارا دعوت می‌کند»، گفت: امروز امام حسین (ع) ما را دعوت می‌کند و ما این ندا را با گوش جان می‌شنویم و خوش به حال آن‌کسانی که به این ندای امام حسین (ع) پاسخ مثبت می‌دهند.

روحانی بابیان اینکه امام حسین (ع) قیام خود را برای احیاء راه پیامبر (ص) و امربه‌معروف و نهی از منکر، به پا داشت، گفت: امام حسین (ع) فرمود که نمی‌توانم ببینم خوبی‌ها روی زمین افتاده وعده‌ای بی‌اعتنا هستند و به راه باطل و بدی‌ها، چشم دوخته‌اند و من همان راه پیامبر (ص)، حضرت علی (ع) و امام حسن (ع) را برگزیده‌ام.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه راه امام حسین (ع) راه امربه‌معروف و نهی از منکر بود، اظهار داشت: امروز معروفی بالاتر از امید دادن به مردم در مسیر استقامت و منکری بیشتر از ایجاد هراس و اضطراب در دل مردم آن‌هم به‌طور نابجا و غلط وجود ندارد.

 روحانی افزود: امروز صاحبان تریبون، رسانه‌دارها و کسانی که ندا و صدایشان در کشور قابل‌شنیدن است، یک رسالت و وظیفه سنگینی بر عهده‌دارند، چراکه امروز در یک آزمایش بسیار بزرگ قرارگرفته‌ایم و تمام رسانه‌های حقیقی و مجازی و همه مسئولان و کسانی که قدرت دارند به ملت بزرگ ایران کمک کنند، بار بسیار سنگینی بر دوش دارند.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه مسئولان و کارگزاران و رسانه‌ها در این آزمایش یا پیروز خواهند شد و یا شکست می‌خورند، اما ملت ایران قطعاً پیروز این صحنه خواهد بود، تصریح کرد: اگر ایستادگی کرده و به مردم روحیه بدهیم، هزینه ملت را کاهش داده‌ایم، اما اگر ترس، هراس و ناامیدی ایجاد کنیم، هزینه ملت را بالابرده‌ایم و چه‌کاری ضدانقلابی‌تر از این‌که ما در صفحه اول روزنامه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خود، در دل مردم هراس ایجاد کنیم.

 روحانی با اشاره به اینکه نباید نادرست و ناعادلانه سخن گفته و حقایق را به مردم نگوییم، تصریح کرد: البته مردم در این جنگ بدون مشکل نخواهند بود، چراکه جنگ بدون کشته و مجروح نمی‌شود، اما این جنگی است که مطمئن هستیم، پیروزی نهایی با ماست و دشمن را در آن شکست خواهیم داد.

رئیس‌جمهور با انتقاد از عدم گفتن حقایق و واقعیات به مردم و ایجاد ترس و دلهره در مردم گفت: مگر ارز خارجی در اقتصاد کشور ما چند درصد نقش دارد؟ اگر تولید ناخالص داخلی (GDP) را برمبنای قدرت خرید یا ارزش بازار محاسبه کنیم، واردات کالا و خدمات که متکی به ارز است درصد بسیار کمی است و بر اساس برخی محاسبات حدود 5 درصد و بر اساس برخی دیگر که ارزش و قدرت خرید را در آن در نظر نمی‌گیرند، حدود 10 درصد است.

روحانی افزود: برفرض آنکه واردات کالا و خدمات 10 درصد نقش دارد، باید ببینیم که از این میزان چه مقدار با ارز 4200 تومان، چه مقدار با ارز حدود 7 هزار تومان و چه میزان برای بازار سوم، می‌ماند. بازار سوم در برابر ارزش تولیدات داخلی کشور، کمتر از یک درصد و یا 1.3 درصد است.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه نباید اقتصاد کشور را بر اساس این رقم محاسبه کنیم و این به‌دوراز عدل، کارشناسی، حق و انصاف است، افزود: متخصص، نخبه و روزنامه‌نگار و سرمقاله‌نویس ما، چرا این واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویند و این در حالی است که امروز خدمات آموزش، بهداشت و درمان، آب و برق، گاز، بنزین، گازوئیل و انرژی، برمبنای دلار کوچه‌پس‌کوچه‌های فلان خیابان محاسبه نمی‌شود.

روحانی بابیان اینکه نباید به مردم ظلم کرده و آن‌ها را نسبت به آینده مأیوس کنیم، گفت: عده‌ای مداوم می‌گویند که باید مشکل مردم را درک کنید و این درست است که مردم مشکل‌دارند و ما در جنگ اقتصادی و روانی قرار داریم، اما این دلیل نمی‌شود که حقایق را تحریف کرده و نقاط مثبت را به مردم نگوییم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با مقایسه رشد اقتصادی در 4 سال گذشته نسبت به 35 سال گذشته، درمی‌یابیم که این رشد به‌طور متوسط 2 برابر بوده است. صاحب‌نظران، متخصصان و صداوسیما می‌توانند این را بررسی کنند اما بحث اینجاست که اگر این‌گونه بوده، چرا واقعیات را به مردم نمی‌گوییم.

 روحانی افزود: در همین شرایط سال 97، صادرات و واردات کشور تغییر کرده و تراز تجاری ما نسبت به پارسال بهتر بوده است، اما به‌محض اینکه دولت این موفقیت‌ها را بازگو می‌کند، عده‌ای پیدا می‌شوند و در گوشه‌ای کل اقتصاد را بر مبنای همان یک درصد، محاسبه می‌کنند و این عدالت و انصاف نیست.

رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، گفت: سخنان ایشان هیچ‌ نقطه ابهامی را باقی نگذاشت و ایشان به‌صراحت گفتند که امروز زمان آن نیست که کسی بخواهد پشت دولت را خالی کند.

 روحانی ادامه داد: تا انتخابات زمان بسیاری باقی‌مانده است. هیچ‌کس نباید تصور کند که تخریب دولت می‌تواند برای آن‌ها چه در انتخابات سال آینده و چه در انتخابات سال 1400 رأی به وجود بیاورد و کسانی که این‌گونه فکر می‌کنند مردود این آزمایش تاریخی در ایران خواهند بود و ملت ایران راجع به آن‌ها قضاوت خواهد کرد و پس‌ازآنکه از این گردنه عبور کردیم، تاریخ حرف‌ها، رفتار و جملات آن‌ها باقی خواهد ماند و مردم قضاوت می‌کنند که در شرایط سختی آن‌ها برای کاهش یا افزایش دشواری مردم چه رفتاری داشته‌اند.

رئیس‌جمهور بابیان اینکه مقام معظم رهبری ازاین‌گونه رفتار به ویروس بدبینی تعبیر کردند، اظهار داشت: برخی امروز ویروس بدبینی را در کشور در سخنانشان و تریبون‌ها و رسانه‌هایشان منتشر می‌کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به‌روز دوم محرم و ورود کاروان سرور و سالار شهیدان به کربلا به ذکر مصیبت در رثای مصائب حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و اهل‌بیت آن حضرت پرداخت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید