Iranian Agriculture News Agency

کاظم جلالی:

بسته پیشنهادی اروپا برای حفظ برجام کافی نیست

رئیس گروه پارلمانی ایران و اروپا گفت: چانه‌زنی‌های اروپا و بسته‌های پیشنهادی‌شان برای حفظ برجام کافی نیست. اتحادیه اروپا باید بفهمد عملاً در عرصه اقتصادی جهان بی‌وزن است.

ایران هزینه امنیت اروپا را می‌پردازد

به گزارش ایانا به نقل از مهر، کاظم جلالی رئیس گروه پارلمانی ایران و اروپا طی گفتگویی با یورو نیوز بابیان اینکه برجام بزرگ‌ترین دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپا است، گفت: این سؤال مطرح می‌شود که آیا اتحادیه اروپا برای حل‌وفصل منازعات بین‌المللی وزن سیاسی لازم رادار است یا خیر؟ اگر اتحادیه اروپا نمی‌تواند تضمین دهد که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی با ایران فعالیت داشته باشند، اعتماد عملی به این اتحادیه از دست می‌رود و در آینده کسی برای مذاکره با اروپایی‌ها به آنان اعتماد نخواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چانه‌زنی‌های اروپا و بسته‌های پیشنهادی‌شان را برای حفظ برجام کافی نیست. این گام‌ها بوته آزمایشی است برای اتحادیه تا اروپا بفهمد عملاً در عرصه اقتصادی جهان بی‌وزن است.

رئیس گروه پارلمانی ایران و اروپا اظهار داشت: اعتماد به آمریکا در مذاکرات به علت خارج شدن از برجام ازدست‌رفته و از طرف دیگر اعتماد به اروپایی به‌صورت عملی در حفظ برجام می‌تواند از دست برود و این به نفع جامعه جهانی نیست

جلالی تصریح کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی باهمکاری برخی از کشورهای منطقه یک جنگ روانی علیه ایران آغاز کردند و علاوه بر این در عرصه جنگ دلار نیز وارد شدند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره حضور ایران در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور پیدا کرد. حضور ایران، حضور گسترده‌ای نیست و طبعاً تاریخ انقضاء هم ندارد.

او در خصوص آزادسازی ادلب گفت: در حمله به ادلب و مبارزه با تروریسم، حتماً باید برنامه‌هایی پیاده شود که در آن مردم کمترین آسیب را ببینند. البته با توجه به اینکه تروریست‌ها از مردم به‌عنوان سپر استفاده می‌کنند، تصور اینکه مردم آسیب نبینند، غیرمنطقی است. در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران همیشه نگرانی نسبت به مردم در مبارزه با تروریست‌ها وجود دارد.

رئیس گروه پارلمانی ایران و اروپا بابیان اینکه ایران با مبارزه با تروریسم هزینه امنیت اروپا را می‌پردازد، اظهار داشت: بیشترین تعداد تروریست‌هایی که به منطقه رفتند از فرانسه و بلژیک و دیگر کشورهای اروپایی هستند. باید این سؤال را از این کشورها پرسید که چرا شما این‌قدر تروریست پرورید؟ این تروریست‌هایی که داخل منطقه هستند، هرکدامشان یک بمب ساعتی تنظیم‌شده‌اند که اگر برگردند داخل کشورهای [اروپایی] خودشان و [اروپایی‌ها] خواهند دید که چه اتفاقی خواهد افتاد. کما اینکه تاکنون هم اتفاق افتاده است. ما داریم هزینه امنیت شمارا می‌دهیم. ما داریم هزینه امنیت اروپا را می‌دهیم.

 جلالی در رابطه با احتمال رویارویی نظامی ایران با رژیم صهیونیستی در سوریه گفت: فکر نمی‌کنم رژیم صهیونیستی عرضه این را داشته باشند که رویارویی نظامی در داخل منطقه پیدا کنند با ما یا حتی کشورهای ضعیف‌تر از ما.

او ادامه داد: استراتژی فعلی رژیم صهیونیستی این است که مسلمان‌ها به جان هم بیفتند. ما به جان همدیگر افتاده‌ایم. تروریست‌ها را وارد منطقه کرده است. چقدر عراق و سوریه [ازاین‌جهت] آسیب دیدند. کشورهای منطقه را به جان هم انداختند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی نمی‌تواند [با کشوری] رودررو شود گفت: رژیم صهیونیستی در این خصوص چندین بار خودش را آزمود اما اولاً جریان مقاومت در منطقه، جریان قوی است، ثانیاً حمله نظامی، کشورها را با یکدیگر متحد می‌کند و در کنار یکدیگر قرار می‌دهد، ضمن آن‌که رژیم صهیونیستی در مورد خودش اغراق می‌کند.

رئیس گروه پارلمانی ایران و اروپا، روسیه را «شریک استراتژیک» ایران خواند و گفت: روسیه همسایه ما کشوری است که همگرایی خود را باسیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته به‌خوبی نشان داده است. ما در سوریه باهم همکاری و همگرایی داشته‌ایم. ازلحاظ اقتصادی نیز ما اکنون همکاری خوبی داریم.

او ادامه داد: البته باید توجه داشت که ایران خواهان روابط باهمه کشورهاست. ما خواهان روابط باهمسایگان خودمان نیز هستیم. ما اعتقادداریم اداره منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه انجام شود. امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود. این نشان می‌دهد که ما به دنبال تنش نیستیم.

جلالی افزود: ما با روس‌ها تعامل داریم. ما با چین همکاری داریم. با کشورهای اروپایی رابطه داریم. ما خواهان گسترش روابط هستیم. ولی وقتی اروپایی‌ها می‌گویند اقتصاد ما نمی‌تواند، طبیعی است که ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم، نیازهای کشور خود را برطرف نکنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید