Iranian Agriculture News Agency

وزیر کشور در دیدار کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گفت: توقع این است که از تعارفات خارج شده و اروپا و کشورهای توانمند هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که پناهندگان به کشورها تحمیل می کنند را تقبل کنند.

 اروپا هزینه‌های پناهندگان را تقبل کند

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رحمانی‌فضلی در دیدار « فیلیپو گرندی» کمیسرعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با تاکید بر اینکه ایران به مدت 35 سال است که به دلایل اسلامی و انسانی پناهندگان را در کشور خود پذیرفته و انواع خدمات با آنها ارائه می‌کند، گفت: کمک های جزئی بین المللی برای رسیدگی به وضعیت پناهندگان قابل توجه نیست.

وزیر کشور اظهار داشت: برای درک بیشتر مشکلات ناشی از میزبانی پناهندگان، جا دارد چند سال هم سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی میزبان این پناهندگان باشند.

وی همچنین با اشاره به حضور حدود سه میلیون پناهنده مجاز و غیرمجاز افغان در کشور تصریح کرد: پناهندگان باید به صورت قانونی و مشخص وارد کشور شوند.

رحمانی فضلی با بیان این جمله که «سالانه 7 هزار نفر از پناهندگان غیرمجاز افغان را شناسایی و به کشورشان بازمی‌گردانیم» ،افزود: به منظور جلوگیری از مهاجرت پناهجویان باید شرایط ادامه زندگی پناهندگان افغان از نظر مسکن ،‌ بهداشت درمان و آموزش در کشورشان فراهم شود. 

وزیر کشوردر ادامه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های زیادی برای نگهداری از این پناهندگان پرداخت می‌کند به طوری که این افراد از خدمات و امکانات آموزشی، بهداشت و درمان و مسکن بهره مند هستند از این رو انتظار ما از شما به عنوان یک نهاد بین المللی این است که به این موضوعات عمیق تر و جدی تر توجه داشته باشید. 

رحمانی فضلی به برگزاری نشست مشترک و تصمیم گیری جدی در زمینه پناهندگان توسط مسئولان سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی تاکید کرد و افزود: باید کشورهای اروپایی در حمایت از کشورهای میزبان پناهندگان فعال شوند و علاوه بر کمک‌های اقتصادی باید از منظر انسانی و حقوق بشر نیز به این موضوع توجه داشته باشید. 

وزیر کشور با اشاره به گفت و گوهای جدی خود با کمیسر سابق سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که اکنون به عنوان دبیرکل سازمان ملل مشغول به فعالیت است تاکید کرد: با ایشان صحبت‌های جدی و مهمی در خصوص امور پناهندگان داشتیم و قولها و وعدههای زیادی هم ایشان به ما دادند که انتظار میرود به تعهدات خود از مقام یک مسئول سازمان ملل متحد پایبند باشند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید