Iranian Agriculture News Agency

جلسه سوال از رئیس‌جمهور با حضور 204 نماینده مجلس شورای اسلامی امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

گزارش کامل سوال از رئیس‌جمهوری در مجلس

به گزارش ایانا، طبق ماده 212 آیین‌نامه داخلی پارلمان، بر اساس اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسی، در صورتی‌ که حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یک یا چند وظیفه رئیس‌جمهور سؤال کنند، باید سؤال یا سؤالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگی امضا و به رئیس ‌مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون‌های تخصصی مربوط، ارجاع می‌نماید. هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفی شده رئیس‌جمهور به آن کمیسیون و نماینده منتخب سؤال‌کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه نماینده رئیس‌جمهور پاسخ مقتضی را از طرف رئیس‌جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال‌کننده گزارش شود.

پس از یک ‌هفته از طرح سؤال در کمیسیون یا کمیسیون‌ها چنانچه هنوز حداقل یک‌ چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سؤالات آنان را قرائت و فوراً برای رئیس‌جمهور ارسال کند. این سؤال یا سؤالات ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می‌گیرد.

طبق تبصره یک این ماده، تعداد سؤالات نباید از پنج سؤال بیشتر باشد.

همچنین در تبصره 2 این ماده تصریح شده است پس از ارسال سؤال یا سؤالات برای رئیس‌جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سؤال یا سؤالات از دستور نمی‌گردد.

بر اساس ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور موظف است ظرف یک ‌ماه از تاریخ دریافت سؤال یا سؤالات، در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سؤال یا سؤالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شورای اسلامی.

مدت طرح سؤال یا سؤالات از طرف نمایندگان منتخب سؤال‌کنندگان حداکثر 30 دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ‌ساعت است که طرفین می‌توانند وقت خود را به دو بخش تقسیم نمایند. در این صورت همه سؤالات و پاسخ‌ها در بخش اول وقت هر یک از دوطرف بیان می‌شود و در بخش دوم ابهامات سؤال‌کنندگان و پاسخ‌های رئیس‌جمهور مطرح می‌گردد.

در تبصره این ماده آمده است پس از این مرحله، درباره پاسخ رئیس‌جمهور به هر یک از سؤالات از نظر قانع‌کننده بودن به صورت جداگانه رأی‌گیری می‌شود.

چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس‌جمهور به سؤالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سؤال، نقض قانون و یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سؤال به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

روحانی وارد صحن علنی مجلس شد

حسن روحانی رئیس‌جمهور اوایل صبح امروز برای بررسی طرح سؤال از رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

لاریجانی: جلسه امروز می تواند کمال سیاست‌ورزی در کشور را نشان دهد

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه 6 شهریور 97) گفت: برای حجاج عزیز بیت‌الله الحرام که این روزها به میهن عزیز بازمی‌گردند، قبولی طاعات را آرزومندیم و از اینکه امسال برای عزیزان امکان مناسبی برای انجام این فریضه الهی حاصل آمد از دولت عربستان سعودی تشکر می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز سؤال برخی نمایندگان از رئیس‌جمهور در دستور کار مجلس قرار دارد. به آقای رئیس‌جمهور و برخی اعضای هیأت وزیران که در جلسه حضور دارند خیرمقدم می‌گویم و ملاحظاتی را تقدیم می‌کنم.

وی افزود: طبق اصل 88 قانون اساسی حداقل یک چهارم کل نمایندگان می‌توانند از وظایف رئیس‌جمهور سؤال کنند. عمیق‌ بودن تفکر دموکراتیک در نظام جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد که بالاترین مقام اجرایی کشور خود را پاسخگو می‌داند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این ارزش بزرگی برای ملت ماست که همه مسئولین حتی در بالاترین سطوح خود را خادم ملت و پاسخگو در مقابل ملت و نمایندگان آنها می‌داند.

وی افزود: برای ملت ما که دوران طولانی سلطنت وابسته را تحمل کرده است که مسئولین نظام شاهنشاهی با بی‌اعتنایی به پاسخگویی به ملت خود را مدیون و خاضع قدرت‌های بیگانه می‌دانستند یک شکوفایی سیاسی بزرگ است که با مجاهدت زیاد حاصل آمده است. حال آنکه بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از کشورهای منطقه هنوز گرفتار نظام‌های استبدادی و قبیله‌ای وابسته هستند و در این امر فاصله زیادی با نظام دموکراتیک جمهوری اسلامی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از نمایندگان که سؤالاتی را مطرح می‌کنند و رئیس‌جمهور می‌خواهم طبق ماده 213 و ماده 113 آئین‌نامه مطالب خود را بدون خروج موضوعیت که مستلزم تذکر رئیس‌مجلس باشد بیان کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نکته دیگر رعایت انصاف و حد کلام فاخر است که در بیان رهبری معظم به حس کرامت یکدیگر ظهور یافت و انشالله بر حسن ظن نسبت به یکدیگر استوار باشد.

وی در پایان افزود: با رعایت اصولی که مذکور افتاد جلسه امروز می تواند در نوع خود کمال سیاست‌ورزی در کشور را نشان دهد و شرافتی در حکمرانی را به تصویر بکشد و چون مطالب مستقیما در اختیار مردم قرار می‌گیرد در عین جدیت موضوعات مطروحه عواطف برادرانه و ادب دیوانی نظام را عیان کند.

سؤالات پاسخ روحانی به نمایندگان در صحن علنی پخش شد

در این جلسه کتابچه‌ای حاوی پاسخ به سؤال تعدادی از نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور بین نمایندگان پخش شد.

این کتابچه شامل 47 صفحه است که طی آن به مهمترین دلایل استمرار حوزه ارز و اقدامات صورت گرفته در این زمینه و همچنین در پاسخ به تک تک محور سؤال نمایندگان به صورت مشروح پاسخ داده شود.

دهقان در موافقت با سوال از رئیس جمهور:

چرا دولت با این همه ژنرال مسائل بدیهی را درباره اقتصاد تشخیص نداد؟

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز سه شنبه پارلمان، عید غدیر را تبریک گفت و یاد شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان الگوهای ساده‌زیستی گرامی داشت.

وی با تبریک هفته دولت به رییس جمهور و مردم اظهار داشت: آقای رییس جمهور! شما در بیانات خود تاکید کردید که باید امور کشور مبتنی به کار کارشناسی و توجه به خرد جمعی باشد. بنده به عنوان نماینده‌ای از سوال‌کنندگان و به نیابت از بخشی از ملت ایران که بار سنگین تورم و گرانی کمر آنها را خم کرده، می‌پرسم کدام کار کارشناسی را تجویز کردید که دولت شما در دو – سه سال گذشته به ویژه چند ماه اخیر دهها میلیارد دلار ارز کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضرور اختصاص داد.

دهقان در ادامه خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: آقای جهانگیری! زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومان را اعلام کرد، گفت که هرکسی هرچه مقدار می‌خواهد ارز بگیرد. در آن زمان مجلس طرح دوفوریتی را آماده کرد تا با این کار مقابله کند، اما دولت شما مقاومت کرد. سه ماه و نیم طول کشید تا نظر کارشناسان و مجلس شورای اسلامی را پذیرفتید، اما در این مدت چه خسارت‌ها به کشور وارد شد.

«آقای رییس جمهور همه مردم، مقامات و نمایندگان از شما و دولت می‌خواهند که فهرست دریافت کنندگان ارز ۴۰۰۰ تومانی را مشخص کنید، چون کسانی بودند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را گرفته و کالاهایی با قیمت ارز ۱۰ هزار تومانی به فروش رساندند. شما هم تاکید داشتید که باید این کار انجام شود، اما شما رییس جمهور هستید چه کس دیگری باید این کار را انجام دهد؟ برخی از دولتمردان از چه چیزی می‌ترسند؟»

دهقان با بیان اینکه زمانی که مردم تحت فشار تورم و گرانی بودند ارز دولتی برای سفرهای غیرضروری اختصاص یافت و باعث شد افرادی رایگان به آنتالیا، مالزی و کشورهای دیگر بروند، خاطرنشان کرد: چرا کاری کردید این افراد مدیریت کشور را به تمسخر گیرند، آیا تشخیص قطع شدن ارز مسافرتی آنقدر سخت بود که دولت شما چهار ماه طول کشید که آن را قطع کند.

وی ادامه داد: تاسف‌بارتر آن است که در زمانی که باید ارز در بازار توزیع می‌شد این اتفاق رخ نداد حتی کسانی که می‌خواستند ۱۰ هزار دلار را بفروشند با آنها مثل قاچاقچی برخورد می‌شد و همه صرافی‌ها را بستند. تقاضا زیاد شد و آقای جهانگیری اعلام کرد هرکسی هرچه می‌خواهد می‌تواند از بازار ارز بگیرد اما بعد جلوی عرضه و تقاضای ارز را گرفتند. معلوم است که در این شرایط قیمت ارز ۱۰ هزار تومان می‌شود.

«ارز ناشی از صادرات کالا توسط شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی ۱۰ میلیارد دلار است، اما کمتر از دو میلیارد دلار آن در بازار توزیع شد. این شرکت‌ها زیرنظر پنج وزارتخانه نفت، صنعت، دفاع، رفاه و اقتصاد هستند. در این شرایط وزارتخانه‌ها یا ارز را احتکار کرده یا خلاف قانون اقداماتی را انجام داده است. باید این وضعیت مشخص شود.»

وی در همین زمینه گفت: بعد از این همه خسارت، وزیر نفت مامور شد با شرکت‌های شبه‌دولتی و خصولتی که ارز نمی‌فروشند، برخورد کنند، چرا این کار چهار پنج ماه پیش انجام نشد. اگر شما توان نداشتید چرا بازار را تحریک کردید و مردم را به سوی خرید سکه سوق دادید؟ این باعث شد بیش از ۶۱ تن سکه به تعداد محدودی به فروش رسیده و هزاران میلیارد تومان به جیب دلالان رود. بعد از آن اگر ذخائر کافی بود، چرا فروش سکه را مجددا گرفتید که به ۴۰۰۰ میلیون تومان برسد.

وی با بیان اینکه یک فرد با پنج کلاس درس، حساب اموال خود را دارد، چرا دولت با این همه ژنرال، مدیر و کارشناس حتی مسائل بدیهی را هم تشخیص نداد؟ اظهار داشت: این اشکالات و بی‌تدبیری‌ها باعث شد ارزش پول ملی تا یک چهارم کاهش پیدا کند که نتیجه آن خالی شدن جیب و سفره مردم است. دهها هزار میلیارد تومان به باور برخی کارشناسان بیش از 90 هزار میلیارد تومان در این شرایط پول به کیسه افراد مفت‌خور رفته است و درصد اندکی از آن به ثروتمندان رسیده است. این خسارات را چگونه می‌خواهید جبران کنید؟

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: طبق ماده 598 قانون مجازات اسلامی هر کسی با اهمال باعث تضییع حقوق دولت شود علاوه بر مجازات باید جبران خسارت کند. بگویید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده و چگونه می‌توانید جبران کنید

نقوی‌حسینی در سؤال از رئیس‌جمهور:

اینقدر مرعوب تحریم نباشیم/ امروز مشکل اشتغال مصیبت کشور است

 سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه (6 شهریور 97) در جریان سؤال از رئیس‌جمهور به عنوان یکی از سؤال کنندگان طی سخنانی اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که مشکل اساسی کشور بیکاری و عدم اشتغال است.

وی افزود: آقای روحانی! خانواده‌ای در نظر بگیرید که دو تا سه فرزند با مدرک عالی حتی دکترا با سن 20 و 40 سال به دلیل عدم اشتغال مجرد هستند.  این جوانان در خانه‌ای می‌روند که خود پدر یا بیکار است یا حقوق بسیار پایینی دارد.

نقوی‌حسینی با اشاره به وجود 5 میلیون بیکار در کشور عنوان کرد:‌آقای رئیس‌جمهور شما مجری قانون اساسی است.اصل 34 قانون از شما خواسته اشتغال مناسب، تامین اجتماعی و دستمزد مکفی برای ملت فراهم کنید.

وی همچنین خطاب به حسن روحانی گفت: به نمایندگان ملت بگویید شورای عالی اشتغال در طول 5 سال مدیریت شما چه کرده است و بانک اطلاعات اشتغال سرانجامش چه شد و سرانجام طرح کارورزی شما چه شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس بر همین اساس اضافه کرد: ما به دشمنان‌مان اعلام می‌کنیم آمریکا را له و تحریم ها را نابود می‌کنیم. آقای رئیس‌جمهور پشت سر شما هستیم و آنانی که ادعا دارند می‌توانند بین مسئولان و قوای کشور اختلاف ایجاد کنند کور خوانده‌اند.

وی همچنین خاطنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور پشت رهبری باشید ما هم همه از شما حمایت می‌کنیم. باید به ظرفیت‌های درونی کشور توجه کنیم.

نقوی‌حسینی در ادامه به راه‌اندازی نمایشگاه صنایع کوچک توسط شریعتمداری وزیر صنعت اشاره کرد و گفت: آقای روحانی! ای‌کاش شما و یا معاونان‌تان از این نمایشگاه بازدید می‌کردید. اینها ظرفیت‌های کشور است. ما به راحتی می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. اینقدر مرعوب تحریم نباشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: مشکل اشتغال امروز مصیبت کشور است. اینقدر روی بودجه برای اشتغال مانور ندهیم.

نقوی‌حسینی با اشاره به اینکه 300 نوع شغل در حوزه صنعت نهفته است، گفت: بنا بر گفته خودتان بیش از 5 هزار مرکز تولیدی و خدماتی تعطیل شده‌اند. آقای رئیس‌جمهور! کمک کنید اینها حل شود.

وی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: درست است که ما اختلاف سیاسی داریم اما امروز روز عزت،‌وحدت و البته روز سخت کشور است. مرد کسی است که روز سخت بایستد. ما پشت دولت شما می‌ایستیم و حمایت می‌کنیم.

فولادگر: با وجود امکان تولید شاهد واردات رسمی برخی ماشین‌آلات از خارج هستیم

 حمیدرضا فولادگر در جریان سوال از رئیس‌جمهور در نشست علنی امروز مجلس 6 شهریور 97 ، گفت: اینجانب در آغاز کار دولت یازدهم از کلیات برنامه اقتصادی شما آقای رئیس‌جمهور و وزیر پیشنهادی‌تان در وزارت امور اقتصادی و دارایی دفاع کردم لکن اولین سوال اینجاست که چرا به همان برنامه و برنامه‌های اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم پایبند نبودید و شرایط کشور امروز به سمت و سویی رفته است که هم معیشت مردم در تنگنا قرار گرفته و این روزها مردم سخت‌ترین شرایط اقتصادی را تحمل می‌کنند و هم فعالان اقتصادی به ویژه تولیدکنندگان و پیمان‌کاران بیشترین مشکلات را از ناحیه برخی از تصمیمات اجرایی دولت بر روی دوش خویش حس می‌کنند به نحوی که هم شاهد رکود پروژه‌های صنعتی و عمرانی هستیم و هم مطالبات سال‌های گذشته خویش را علی‌رغم نوسانات شدید قیمت‌ها باید به صورت اوراق مشارکت و اسناد خزانه به سررسید سال‌های آ‌تی در یافت کنند. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور شما و همکاران و مشاورین اقتصادی‌تان در سال 92 به درستی بیش از آنکه مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم‌های اقتصادی و بانکی بدانید ناشی از مشکلات ساختاری و مدیریتی برشمردید آیا امروز هم همچنان به این تحلیل پایبند هستید؟ اگر هستید چه اقدام اساسی درخصوص اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه در امور بانکی، پولی و ارزی انجام داده‌اید و در آنچه در حیطه مسائل مدیریتی و اجرایی بوده است چه اصلاحی صورت داده‌اید؟ 

وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور آیا به وعده خویش در آغاز کار دولت دوازدهم مبنی بر ترمیم تیم اقتصادی خود عمل کردید، مجلس که در زمینه مسائل اقتصادی هرگونه همکاری که باید با دولت انجام داده و خواهد داد، شما از اختیارات وسیع و قانونی خویش استفاده کنید. 

فولادگر خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور شما در آغاز کار دولت یازدهم هم در تبلیغات انتخاباتی و مصاحبه‌های مطبوعاتی و هم در ارائه برنامه‌های دولت در هنگام معرفی هیات‌ وزیران بر اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که در دولت دهم اجرا نشده بود تاکید کردید گزارش‌های مجلس نهم و دهم نشان می‌دهد که هنوز بیش از نیمی از احکام این قانون اجرا نشده است. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: در ماده 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار بر حضور تشکل‌های اقتصادی، تولیدی و کارگری و کارفرمایی در کمیسیون‌های دولت و در تصمیم‌گیری‌ها تاکید دارد. ماده 7 بر تشکیل پنجره واحد مواد 9 و 10 آن بر استفاده از توان دیپلماسی در اقتصاد و ماده 24 دولت و دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده به منظور شفاف‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و ایجاد ثبات و امنیت سرمایه‌گذاری هرگونه تغییر سیاست‌ها مقررات و رویه‌های اقتصادی را در زمان مقتضی قبل از اجرا از طریق رسانه‌های گروهی به اطلاع برسانند و هیات وزیران زمان موضوع این را با مشورت شورای گفت‌وگوتعیین و اعلام کند. آیا در تصمیمات اخیر ارزی و بخشنامه‌های مکرر این موارد را رعایت کردید؟ شما که به بی‌ثباتی برخی تصمیم‌گیری‌های دولت قبلی به درستی ایراد داشتید چرا خود به این روش مبتلا شدید؟ 

وی افزود: قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور به صورت کامل اجرا نشد و به موجب گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس دهم هنوز شاهدات واردات رسمی برخی ماشین‌آلات و تجهیزات و یا اجرای برخی از پروژه‌ها توسط شرکت‌های خارجی هستیم که در داخل امکان‌پذیر بوده است و این یعنی دامن زدن به رکود و بیکاری. 

فولادگر خاطرنشان کرد: هنوز بسیاری از احکام قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که با ادغام لایحه خروج از رکود دولت و طرح حمایت از تولید مجلس و با همکاری خوب مجلس نهم و دولت یازدهم تصویب شد اجرا نشده و دولت از اختیارات وسیع خویش در این قانون استفاده نکرده است. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قانون نحوه تحول اقتصاد مقاومتی مصوب تیر ماه 94 که به کارگیری توان سه قوه را با تشکیل شورای متشکل از معاون اول رئیس‌جمهور، نایب رئیس اول مجلس و معاون اول رئیس قوه قضاییه و هیاتی مرکب از سه قوه به منظور اصلاح، پالایش و یا لغو موارد مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همسو سازی لوایح و طرح‌های قانونی با این سیاست‌ها را تاکید کرده بود هنوز اجرا نشده و این سبب شد که با ورود رهبر معظم انقلاب امسال جلسه سران قوا تشکیل شود و اگر این قانون سه سال قبل اجرا شده بود در شرایط جنگ اقتصادی بسیاری از مسائل قابل حل بود. 

وی در پایان گفت: در شرایط رکودی فعلی به ویژه در ماه‌های اخیر بیشترین فشار در بخشهای صنعتی و معدنی ناشی از نوسان قیمت خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالات: مشکلات را باید به صورت دائمی حل کرد

 

حسن روحانی با قرار گرفتن پشت تریبون در پاسخ به سوال نمایندگان اظهار داشت:  همه می دانیم که کشور با مشکلاتی روبه رو است.

او با بیان اینکه ما باید با زبانی درست و صحیح به گونه ای با مردم سخن بگویم که مردم قانع شوند گفت:« باید بگویم که مشکلات این چند ماه زودگذر است و کلید مسئله همین است.»

روحانی اظهار داشت: « با هدایت رهبری و هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلح  از مشکلات عبور خواهیم کرد.»

رئیس جمهور تاکید کرد:« ملت مطمئون باشند که ما نمی گذاریم توطعه های آمریکا پیروز شود.»

رئیس قوه مجریه تصریح کرد:« کاخ سفید تصور نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود. »

روحانی با اشاره به اتحاد سه قوه و نیروهای مسلح گفت:« در پایان جلسه امروز سران سه قوا و نیروهای مسلح اتحاد محکمتری با هم خواهند داشت.»

او با بیان اینکه نه ترسی از آمریکا داریم و نه از مشکلات گفت:« ما از این مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.»

وی خاطرنشان کرد: سوال نمایندگان محترم علی القاعده باید از دولت دوازدهم باشد و نه یازدهم ولی لحن سوالات دولت یازدهم و دوازدهم است. از نظر من هم ایرادی ندارد با اینکه دولت دوازدهم دو شخصیت حقوقی هستند. 

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همواره در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش من این بود که بین دولت و مجلس یک ارتباط نزدیک و برادرانه باشد و به نظر من این چنین بوده است.

روحانی گفت: بسیاری از نمایندگانی که الان در برابرشان سخن می گویم در سال 96 در انتخابات حضور فعال داشتند. در کابینه دولت دوازدهم نمایندگان عزیز کمک کردند و در لوایح و طرحها در کنار هم بودیم.ممکن است گله ای شما از دولت داشته باشید یا ما از شما گله داشته باشیم اما گله ها دوستانه و برادرانه است.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: به نظر من سوال نمایندگان محترم که در 5 بند تدوین شده و بسیاری از سوالات دیگر مشابه این سوالات، سوالات ملت ایران هم هست. نه تنها یک چهارم نمایندگان امروز مجلس شور ای اسلامی این سوالات را دارند بلکه به اعتقاد من بسیاری از مردم این سوالات را دارند چرا بیکاری، چرا وضع بانک این چنین، و چرا قاچاق آن چنان، چرا رکود و رونق شرایطی را طی می کنند که مورد انتظار مردم نیست و چرا رشد قیمت ارز.

وی اضافه کرد: شما به هر کوچه و خیابانی بروید باید بخشی از سولات مردم همین گونه سوالات باشد.

رییس جمهوری گفت : مردمی که دردولت یازدهم و در طول چهارسال و ماههای اولیه دولت دوازدهم شاهد تحول مثبت در اقتصاد، فرهنگ، مسایل اجتماعی،امنیت ملی و درسیاست خارجی و داخلی بوده اند امروز برایشان این سوال مهم مطرح شده که چه شده است که باید از آینده زندگی خود وکشور نگران باشند.

روحانی افزود:سوال اصلی این است که چرا در طول چهار سال و نیم حرکت ما به سرعت رو به جلو بود. در رشد اقتصادی، تورم،اشتغال وتعادل قیمت ارز ورونق اقتصادی همه آمار و ارقام وجود دارد وچیزی مخفی نیست اما در این هفت هشت ماهه اخیر چرا ناگهان شرایط نویی آغاز شد، ممکن است بفرمائید که این شرایط از اشتغال، ارز و رکودو قاچاق و یا سیستم بانکی بود .

وی ادامه داد: به نظر بنده اشکال از تصور مردم و ترسیم ملت ایران نسبت به آینده ایران بود، ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییرشد واین درد بزرگ است.

رییس جمهوری اظهارداشت: اشتغال بسیار مهم وبیکاری درد بزرگی است، قبول دارم و نابسامانی بانکی هم مشکل است. قبول دارم مساله رونق هم مهم وقیمت ارز هم مهم است اما همه اینها در برابر اعتماد و امید مردم ناچیز است .

روحانی با اشاره به اینکه چرا امید مردم تغییر کرده است، تصریح کرد: چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شده اند و بالاتر حتی عده ای نسبت به عظمت نظام و قدرت نظام و رشد وتوسعه آینده دچار شک شده اند و این شک را باید درمان کنیم .

وی افزود: ما باید با زبانی درست وصحیح به گونه ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات ایران چند ماهه زود گذر است،کلید مساله در همین است .ما باید برای مردم توضیح دهیم که از مشکلات با هدایت رهبری وهماهنگی قوا ونیروهای مسلح عبور خواهیم کرد .

**کاخ سفید از پایان جلسه امروز اندوهگین خواهد شد

رییس جمهوری گفت: باید به ملت ایران بگوییم ما نخواهیم گذاشت توطئه های امریکا پیروز شود . ملت مطمئن باشد ما نمی گذاریم یک مشت ضد ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده اند علیه ما توطئه کنند.

روحانی گفت: کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود و بداند از پایان جلسه امروز به شدت اندوه بار خواهد شد چون پایان جلسه امروز اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و دو قوه و قوه قضاییه وبین سه قوه و نیروهای مسلح وهر چهار نهاد و نظارت وراهبری مقام معظم رهبر ی است.

رییس جمهوری تصریح کرد: نه ترسی از امریکا داریم و نه ترسی از مشکلات داریم از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد .

روحانی افزود: در پنج سئوال اول به طور اختصار توضیح خواهم داد و از دستگاههای مربو طه گزارش گرفته وهمراهم است که اگر مجلس مایل باشد گزارشات را در زمینه قاچاق،اشتغال، برجام، بانک ورکود که وزارتخانه های آن مسئولین اصلی در برابر این سئوالات هستند پاسخ دادند ومی توانیم در اختیار نمایندگان قرار دهیم .

رییس جمهوری با بیان اینکه اولین سئوال این است که در زمینه قاچاق کالا وارز چرا دولت موفق نبوده است، گفت: موضوع قاچاق کالا وارز در سال 81 با فرمان رهبری مبارزه با ان شروع شد و نمایندگان در سال 92 قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند ودولت همه اییین نامه های ان را تدوین کرد .

روحانی با بیان اینکه سؤال اصلی این است که چرا ما در طول چهار سال و نیم، در رشد اقتصادی، تورم، اشتغال، تعادل قیمت ارز و رونق اقتصادی حرکت‌مان به سرعت رو به جلو بود، اظهار داشت:  همه آمار و ارقام وجود دارد و همه چیز شاهد است، چیزی مخفی نیست. امّا در این هفت هشت ماهه اخیر، چرا ناگهان شرایط نوی آغاز شد؟ شما ممکن است بفرمائید که این شرایط نو از اشتغال یا ارز و رکود بود، از قاچاق بود، از سیستم بانکی بود.

وی ادامه داد: به نظر حقیر، اشکال از تصور مردم و ترسیم ملّت ایران نسبت به آینده ایران بود. ناگهان تصور مردم نسبت به آینده ایران دچار تغییر شد و این، درد بزرگ است. اشتغال بسیار مهم است، بیکاری درد بسیار بزرگی است؛ من قبول دارم. نابه‌سامانی بانکی هم مشکل است و قبول دارم. مسئله رونق هم مهمّ است، قیمت ارز هم مهمّ است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه این‌ها در برابر اعتماد و امید به مردم ناچیز است، تصریح کرد: چرا امید مردم تغییر کرده است؟ چرا نسبت به آینده ایران دچار تردید شده‌اند و بالاتر، حتی عده‌ای نسبت به عظمت نظام، قدرت نظام، رشد و توسعه آینده دچار شک شده‌اند. این شک را ما باید درمان کنیم. ما باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات این چندماهه زودگذر است.کلید مسأله فقط در همین است.

روحانی ادامه داد: ما باید برای مردم توضیح بدهیم به حول و قوه الهی با هدایت رهبری، با هماهنگی سه قوه و نیروهای مسلّح از این مشکلات عبور خواهیم کرد. ما باید به ملّت بزرگ ایران عرض کنیم که نخواهیم گذاشت، توطئه‌های آمریکا پیروز شود. ملّت! مطمئن باشید. ما نمی‌گذاریم یک مشت، ضدّ ایرانی که امروز در کاخ سفید جمع شده‌اند بخواهند علیه ما توطئه کنند.

وی با بیان اینکه کاخ سفید فکر نکند از پایان جلسه امروز خوشحال خواهد بود، تصریح کرد: کاخ سفید بداند از پایان جلسه امروز به شدّت اندوه‌بار خواهد بود، چون پایان جلسه امروز، اتحاد بالاتر بین مجلس و دولت و بین دو قوه و قوه قضائیه و بین هر سه و نیروهای مسلّح و بین هر چهار و نظارت و راهبری مقام معظّم رهبری است. نه ترسی از آمریکا داریم و نه ترسی از مشکلات. از مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: در فرصت اول خود به این پنج سؤال به طور خلاصه اشاره می‌کنم. البته از دستگاه‌های مربوطه، من گزارش را گرفته‌ام و همراه دارم و اگر مجلس محترم مایل باشد همه گزارشات را در زمینه قاچاق که وزارت کشور مسئول کار است گزارش مفصلی داده است، در زمینه اشتغال که وزارت کار مسئول است گزارش خوبی داده است، نسبت به برجام، وزارت امور خارجه گزارش را داده است. نسبت به بانک و رکود، وزارت اقتصاد که مسئولین اصلی در برابر این سؤالات هستند پاسخ داده اند. اگر مایل باشید آن پاسخ‌ها را هم می‌توانیم در اختیار نمایندگان عزیز قرار بدهیم.

وی با بیان اینکه اولین سؤال این است که چرا دولت در زمینه قاچاق کالا و ارز موفق نبوده است؟ اظهار داشت: همه شما می‌دانید موضوع قاچاق کالا و ارز در سال ۸۱ با فرمان مقام معظّم رهبری مبارزه با آن شروع شد و بعد هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون مربوطه را نوشتند و ابلاغ کردند و دولت، همه آیین‌نامه‌های آن را تدوین و ابلاغ کرد و ۶۰۰ میلیارد تومان پول برای تشکیل سامانه‌های لازم در زمینه مبارزه با قاچاق و اتصال این سامانه‌های به یکدیگر تهیه کرد.

روحانی ادامه داد: چرا قاچاق ایجاد می‌شود؟ دلیل آن چیست؟ چرا جنس از بیرون می‌آید و کالای ما به بیرون منتقل می‌شود؟ وقتی ما برای کالاهایی یارانه می‌دهیم در داخل و وقتی قیمت، قیمت متعادل نیست و یارانه‌ای است، خود به خود این کالا تمایل پیدا می‌کند به خارج برود چون قیمت داخل و خارج نامتعادل می‌شود. هرچه قیمت ارز پایین بیاید، واردات قاچاق بیشتر می‌شود. هر چه قیمت ارز بالا برود، واردات قاچاق و کالا کم‌تر می‌شود و به عکس، خروجی‌اش بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه اساس برای جلوگیری از قاچاق، تولید با کیفیت داخلی است، تصریح کرد: همه باید به تولید داخلی و خدمات در داخل کمک کنیم. اگر این‌ها را به پا کنیم از لحاظ کیفیت کمیت و قیمت، معنی ندارد قاچاق از خارج وارد شود. حالا اگر برخی جنس‌ها که از لحاظ فرهنگی ما به سمت آن نمی‌توانیم برویم گوشه‌ای کسی متقاضی باشد آن بحث دیگری است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما چطور توانستیم از ۲۵ میلیارد دلار قاچاق برسیم به ۱۲ و نیم میلیارد دلار در عرض چهار سال و خرده‌ای. این تحول بزرگ چطور ایجاد شد؟ چون شما می‌دانید که ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز مخصوص قوه اجرایی تنها نیست؛ فراقوه‌ای است،  سه قوه‌ای است. نمایندگان محترم مجلس و قوه قضائیه هم هستند. نیروهای مسلّح هم نماینده‌شان در آن ستاد حضور دارد. مبارزه با قاچاق تنها کار دولت نیست، همه با هم داریم تلاش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آمار و ارقامی که این ستاد به کمک دانشگاه‌ها در سال ۹۲ تهیه کرد می‌گفت قاچاق ۲۵ میلیارد دلار است، اظهار داشت: این ۲۵ میلیارد دلار به ۱۷ رسید و به ۱۵ رسید و بعد به ۱۲ رسید. حالا اگر بخواهید به تفصیل سال به سال آن موجود است؛نمی‌خواهم وقت گرفته شود والا همه را می‌گویم.

روحانی ادامه داد: در قاچاقِ خروجی که عمدتاً سوخت است و عمدتا قاچاق می‌شده و هنوز هم می‌شود یعنی بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفت کوره و موارد دیگر، دولت با برنامه‌ریزی که انجام داد برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوئیل بر مبنای پیمایش، و کنترل‌هایی که انجام گرفت، قاچاق هفت ممیز هشت دهم میلیارد در سال ۹۲ تبدیل به نیم میلیارد در پایان سال ۹۵ تبدیل شد. یعنی هفت میلیارد و دویست میلیون دلار جلوی قاچاق خروجی گرفته شد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه هنوز بیکاری فراوانی داریم، گفت:‌بیکاری مزمن چند ساله داریم و این درست است، رقم بیکاری ما ۱۲.۱ است که بسیار زیاد است و قابل قبول نیست.

روحانی تصریح‌کرد:‌اگر دولت یازدهم و دوازدهم مثل دولت نهم و دهم کار می‌کرد امروز رقم بیکاری ما ۲۲ درصد بود به جای دوازده درصد.

وی اضافه کرد: در زمینه رکود چندین ساله ، ما بعد از جنگ اولین دولتی بودیم که با رشد منفی روی کار آمدیم.تنها دولتی هستیم بعد از جنگ که با رشد منفی 7.7 در سال 91 و در سال 92 هم رشد منفی داشتیم.

روحانی ادامه داد: ما در سال 93 رشد مثبت داشتیم در 94 قیمت نفت کاهش یافت. از آخرین فصل 94 تا امروز 9 فصل متوالی پشت هم ما دارای رشد اقتصادی هستیم.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: رشد اقتصادی سال 95 ما 12.5 درصد بوده که در دنیا کم نظیر بوده است. رشد متوسط ما در 5 سال بالای 4 درصد است رشد متوسط دو دولت قبلی ما 2.2 هست بنابراین ما در زمینه رونق تلاش کردیم.

وی اظهار داشت: رکود به معنای مصطلح اقتصادی که دو سه فصل رشد اقتصادی منفی باشد که بحمدالله در 9فصل متوالی نداشیم و این راه را باید ادامه دهیم.البته تا رونقی که مطلوب مردم است فاصله داریم.

روحانی در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره شرایط امروز ارز با طرح این پرسش که به چه دلیل وضعیت امروز این چنین شد؛ آیا عامل اقتصادی بود، یا عامل سیاسی بود، یا عامل روانی بود و یا همه اینها بود. من در نوبت دوم اشاره بیشتری به این سوال می‌کنم که در زمینه ارز مسائل اجتماعی، روانی و مسائل سیاست خارجی آثارش بیشتر بوده است تا مسائل اقتصادی.

رئیس جمهوری تصریح کرد: این که ما در یک مقطعی تصمیم گرفتیم و تصمیم مان را بعدا عوض کردیم، خیلی طبیعی است.ما قبل از تحریم آمریکا یک جور تصمیم گرفتیم بعد از تحریم آمریکا جور دیگری تصمیم گرفتیم.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: اگر در تصمیم قبلی خود مانده بودیم اشکال بود.در تصمیم قبلی هم اجماع همه اقتصاددانان ما در آن شرایط بود یعنی 20 فروردین که ما باید یک نرخ واحدی را اعلام کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانستیم اجرای آن مشکلاتی دارد اینکه می‌گویید چرا به مسافر ارز‌ دادید خوب وقتی به مسافر ارز ندهیم ارز خود را از کوچه پس کوچه ها تهیه می کند و همان ارز کوچه پس کوچه است که تبدیل به یک نرخی می‌شود که روی زندگی و کسب و کار مردم تاثیر می‌گذارد.برای کنترل بوده است.

روحانی گفت: البته هر برنامه جدید سوء استفاده می شود انجام داد که برای این سوء استفاده ها پیش بینی های خوبی انجام داده ایم.

رییس جمهوری در بخش دوم پاسخ به سئوالات نمایندگان گفت : لازم می دانم سپاسگزاری کنم از نمایندگان و از همه عزیزانی که طرح سئوال را امضا کردند وهمه افرادی که امروز از بیاناتشان پشت تریبون استفاده کردیم ونکاتی را مطرح کردند که باید به آنها پاسخ داده شود.

روحانی افزود: از وزرا می خواهم در زمینه همه این 5 سئوال و نکاتی که در لابلای بحث های توضیح این 5 سئوال مطرح شد توضیح لازم را ارائه کنند .

وی ادامه داد: نکته اساسی این است که چه شد کشور، کشوری که در یک مسیر کاملا آرامی حرکت می کرد و حتی همین ترامپ هم سرکار آمده بود در منطقه خلیج فارس آمد و در عربستان وهمان ایام انتخابات بود که مردم حماسه بزرگ را آفریدند و ضربه محکمی را به ترامپ وکشورهای کوچکی که دورترامپ جمع شده بودند، زدند، چه شد یک مرتبه جو تغییر کرد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: تاریخ این تغییر 5 دی ماه سال 96 است و هر کس تاریخ دیگری دهد به اعتقاد من آدرس غلط به مردم داده است.

روحانی افزود: مردم ناگهان دیدند در خیابان ها عده ای آمدند و شعار می دهند و شعارها کم کم تبدیل شد به شعارهای هنجار شکنانه وغیر قابل قبول برای همه مردم ومردم دچار حیرت شدند.

وی اضافه کرد: درست است که مردم آمدند و پاسخ قاطع در راهپیمایی ها دادند اما این حادثه، یک حادثه کم نظیری بود که در سالهای گذشته نداشتیم.

رییس جمهوری گفت: حادثه دی ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا اینکه در اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی مانم مگر آنکه اروپا ودیگران با من راجع به بند غروب و مساله موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند یک جانبه خارج می شوم و بعد از این تهدید می بینیم با آن ناآرامی داخل و تهدیدات بیرون مردم نگران شدند.

روحانی افزود:برادران وخواهران بدانید تخریب خرابی می آورد، بدانید سیاه نمایی زندگی مردم را به سمت سیاهی می برد و کلام نیست، فقط اجتماع نیست فقط، شعار در گوشه و کنار نیست . البته اگر شعار علیه فردی مثل حسن روحانی باشد اهمیتی ندارد نوکری است مثل نوکرهای مردم وسربازی است از سربازها .

وی گفت:دلم برای اینها نمی سوزد واگر من تهدید به ترور شوم برای من مهم نیست، همه ماه رمضان ها همه خواندیم که آرزوی ما است که این را داشته باشیم. 

**چه شد که رییس جمهور را تهدید به مرگ کردند

رییس جمهوری یادآور شد:اما چه شد عده ای جرات کردند رییس جمهور کشور را تهدید به مرگ کنند؟ چون حس کردند بین ما وشما فاصله است وبه غلط فکر کردند بین مجلس و دولت وقوه قضاییه فاصله است.

روحانی تاکید کرد: ما اگر وحدت داشته باشیم فیضیه مرکز انقلاب تبدیل نمی شود به جایی که عده ای آب به آسیاب دشمن بریزند . باید با هم متحد شویم ودست در دست هم پشت رهبری حرکت کنیم .

وی اضافه کرد: شما می گویید چرا قیمت ارز بالا رفت و می فرمایید چرا برجام هم جایش اجرا نشد قبول داریم که طرف ما در برجام تخلفاتی انجام داده بویژه امریکایی ها وبارها اعلام کردیم اما همه ما منصفانه قضاوت کنیم اگر برجام هیچ بود پس چه غصه ای امروز داریم .

رئیس جمهوری گفت : شما می گفتید هیچ شرکتی نیامده ایران ، خوب نیامده؛ پس چرا می گویید شرکتها چرا دارند بیرون می روند؟ شما که گفتید نیامدند. شما گفتید هیچ هواپیمایی نیامده یا گفتید هواپیما کاغذی است حال می گویید می روند. 

وی ادامه داد: شما اعلام کردید این برجام هیچ رابطه بانکی را درست نکرد حتی وقتی ما گفتیم سوئیفت برقرار شده ناچار شدیم خبرنگاران را در بانک مرکزی ببریم تا با چشم ببینند.می گفتند امکان ندارد آقایی که متخصص این امور هم هست نوشته بود هرچه بشود سوئیفت امکان ندارد.این شد.

روحانی اضافه کرد: شما می گویید آیا به صد درصد اهداف رسیدید نه نرسیدیم؛ در بعضی زمینه ها 100 درصد بعضی 80 درصد و بعضی 60 درصد. اما ما در بسیاری از زمینه ها به صد درصد رسیدیم.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: تمام کارشناسان می گفتند پی ام دی( پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران) چیزی بود که از محالات است بتوانید حل کنیم اما حل شد تمام شد. قطعنامه ها علیه ایران برچیده شد تحریم نظامی بلند مدت تبدیل به 5 ساله شد دو و نیم سال دیگر برداشته می شود.

وی گفت: در زمینه اقتصادی هم خیلی قدم ها برداشته شد بله بعضی قدمها برداشته نشد عمدتا تحلف آمریکا در این زمینه بود. باید چه کار کنیم. مردم باید نسبت به آینده خودشان آرامش داشته باشند.

روحانی یادآورشد:شما می فرمایید مردم زندگیشان مطلوب نیست و ناراحتند کاملا این حرف درست است.اما من می پرسم آیا دولت یازدهم برای رفاه مردم کاری نکرد آیا اگر تورم در طول چهار سال سرجمع حدود 60 و چند رصد شد، حقوق کارمند به دو برابر افزایش نیافت اگر زندگی مردم سخت شد برای مبارزه با فقر مطلق آیا پرداختی مستمری بگیران را سه و چهار دهم برابر و در بعضی موارد به چهار برابر افزایش ندادیم.

رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر بناست به اینها تکیه کنیم باید همه را بگویم.دوستان می گویند عده ای هم از اشتغال خارج می شوند من می گویم اشتغال خالص.یعنی حساب کردیم کل آنهایی که وارد شدند و آنهایی که خارج شدن منها کردیم، شده اشتغال خالص. این را مرکز آمار و بانک مرکزی به عنوان مراجع رسمی آماری کشور اعلام می کنند گفته من و یکی دیگر نیست. 

وی ادامه داد: آنچه من قول دادم و در انتخابات 92 و 96 قول دادم و گفتم راه من راه اعتدال است. باز هم می گویم ملت ایران با تند روی ما به جایی نمی رسیم. تند روی از راست باشد یا چپ باشد فرق نمی کند.راهی جز اعتدال نداریم. راهی جز دوستی و برادری نداریم راهی جز وحدت نداریم.

روحانی تاکید کرد: اشکال ندارد شما مخالف دولت باشید این حق شماست اما برای منافع ملی کنار هم باشیم. از همه نمایندگان خواهش می کنم هم شما و هم ما هر کاری می خواهیم بکنیم یک بار اصل 40 قانون اساسی را بخوانیم.

رییس جمهوری با اشاره به اصل 40 قانون اساسی گفت: اصل 40 قانون اساسی به عنوان حقوق به من یا به او حقی داده است . در اجرای حق ما نمی توانیم به منافع ملی ضربه بزنیم. اصل منافع ملی به عنوان یک شرط در تمام برنامه ها محفوظ است . مجلس، قوه قضاییه، دولت، نیروهای مسلح وهمه باید به اصل 40 قانون اساسی توجه کنند.

دکتر روحانی با تاکید بر این موضوع که 'دولت نقص دارد حتما نقص دارد، تردید نکنید، ما هم دولتی مثل همه دولت ها هستیم.'، خاطرنشان کرد: تلاش من این بوده است که بهترین ها را جمع کنم و ممکن است نقص داشته باشیم و به همین دلیل هم شما استیضاح می کنید و حق شما است و اشکالی هم ندارد، شما بگویید وزیری نباشد یا وزیری باشد، این جزو حقوق شما است ، اینها مهم نیست.

وی ادامه داد: آنچه مهم است اینکه همه برای حل مشکل مردم دست به دست هم دهیم. مردم از ما نمی خواهند که شما از من بپرسید و من هم در اینجا آمار و ارقام به ارائه دهم و جزوه ها را بخوانم. مردم این را نمی خواهند. مردم درد را می دانند و از من و تو بهتر می دانند. مردم مشکلات اقتصادی خود را روزمره و لحظه ای درک می کنند، صبح با سوار شدن به تاکسی و اتوبوس، وارد شدن به مغازه و غیره می بیند.

رییس جمهوری افزود: لمس این مساله که زندگی مردم توام با سختی و مشکلات شده است، چندان مهم نیست که شما به من بگویید . اگر هم من و شما به فکر درمان موقت باشیم، مردم نمی پسندند و درمان موقتی که یک بار کار کشور را درست کنیم و دو مرتبه به وضع سابق برگردیم، نمی خواهند.

دکتر روحانی با تصریح این امر که«مردم درمان دائم را می خواهند» اظهارداشت: درمان دائم چگونه درست می شود؟ با کار دولت، حتما نه. با کار تنها مجلس یا قوه قضاییه به تنهایی؟ حتما نه. ولی اگر همه با هم و کنار هم باشیم حتما از مشکلات عبور می کنیم. چرا از مشکلات عبور نکنیم.

رییس جمهوری در انتقاد از کسانی که وضع موجود را به بحران تعبیر می کنند، خاطرنشان کرد: پشت تریبون ها نگوییم؛ والله ما دچار بحران نیستیم اول مساله است و بعد به آسیب و تهدید تبدیل می شود و سپس بحران تبدیل می شود. ما در مرحله آسیب هستیم و در بعضی موارد در لبه تهدید. چرا می گوییم بحران.

وی ادامه داد: ما مشکل داریم و البته مشکل داریم، مردم ما مشکل دارند و همه آن مواردی که شما در سوالات خود گفتید بی مشکل نیست، ما باید همه دست به دست هم دهیم و ممکن است کاری هم کرده باشیم که دقیق نبوده است، به ما بفرمایید، باید اصلاح کنیم. ما معصوم نیستیم. 

رییس جمهوری تصریح کرد: من به شما قول می دهم به ملت ایران قول می دهم هیچ گاه کاری بدون مشورت و خرد جمعی انجام نداده ام. من تمام دولت، تمام کارشناسان را به شهادت می طلبم که هیچ وقت حتی تصمیم قاطع صدرد صد داشته اما زمانی که به جلسه ای آمده و دیده ام که همه نظر مخالف دارند، نظر آنان را قبول کرده ام. اینکار نادرست وخودسری و به معنای استبداد رای است. حتما ما اشتباه داشته و داریم و باید آن را با هم جبران کنیم.

وی افزود: در مساله ارز آن هایی که ارز برای واردات کالا گرفتند و وارد نکردند ، وزارت صمت و بانک مرکزی موظف هستند که به قوه قضاییه بدهند و ما با آن ها برخورد خواهیم کرد. قوه قضاییه ما با آن ها برخورد خواهد کرد. اگر کسی کالایی را کم وارد کرده است، با آن ها برخورد می شود. اگر کسی ارز 4هزار و 200 تومانی گرفته و اکنون کالای آن ها در گمرک است ما از آن ها ما به التفاوت می گیریم. 

رییس جمهوری با بیان اینکه« رانت در مواردی بوده است اما نه به آن وسعت.» گفت: شما را به خدا، مساله و مشکل را در حد خود آن ببینیم؛ وقتی مشکل را اضافه می کنیم به تبع در حل آن عاجز می شویم، ما مشکل داریم و آن را می توانیم حل کنیم چرا نتوانیم. شما ممکن است بگویید رابطه مجلس و دولت ضعیف است که ممکن است این حرف درست باشد.

رئیس جمهوری در تشریح رابطه دولت و مجلس گفت: اگر رابطه مجلس و دولت ضعیف است، اگر رابطه وزرای ما با مجلس کم است، آن را بیشتر می کنیم. ما چند هفته پیش از نمایندگان مجلس دعوت کردیم که جلسه ای باهم داشته باشیم. رئیس مجلس زمان را مناسب ندید تاخیر انداختیم. بنا بود ما شما را دعوت کنیم، شما ما را دعوت کردید. ما حتما باید روابط خود را قوی و نزدیک کنیم. برای اینکه بتوانیم مسائل خود را حل و فصل کنیم. 

رئیس جمهوری افزود: برادران عزیز، شما می فرمایید دو راه بیشتر نداریم یا باید در برجام بمانیم یا خارج شویم. بله در ظاهر همین دو راه را داریم اما راه سومی هم وجود دارد. من دیروز با رئیس جمهوری فرانسه صحبت می کردم و گفتم اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند ما شیوه جدید را به شما علام می کنیم که راه سوم است. حالا اگر به آن مقطع رسیدیم ولازم شد همه نمایندگان محترم هم مطلع خواهند شد که ما راه سوم هم داریم.

حجت الاسلام روحانی در ادامه سخنان خود خطاب به ملت ایران گفت: مردم مشکلات اقتصادی و اجتماعی ما قابل حل است. ما همه توان خود را به کار گرفتیم تا کالاهای ضروری با قیمت مناسب در اختیار شما قرار گیرد. تمام تلاش مان را انجام دادیم که تولید بتواند به مسیر خود ادامه دهد. همه تلاش ما بر این است محصولات داخلی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد. ما بسیاری از قیمت ها را در آب در برق در گاز و در سوخت در بسیاری از موارد حمل و نقل آن چه مربوط به دولت بوده، دست نزدیم تا مردم در رفاه بیشتر باشند. 

رئیس جمهوری ادامه داد: این همه تلاشی که امسال در زمینه برق انجام شد با همکاری مردم به موفقیت رسید. اگر مردم با دولت و وزارت نیرو همکاری نمی کرد ما دچار مشکل بزرگی در تابستان می شدیم، همکاری کردیم، عبور کردیم. اگر ما در زمستان زمینه گاز همکاری کنیم صادرات گاز ما بیشتر خواهد شد. اگر ما در مصرف نفت صرفه جویی کنیم فراورده نفتی ما بیشتر صادر می شود.

رئیس دستگاه اجرایی افزود: دوران تحریم در اختیار من و شما و ملت ایران است. اگر متحد باشیم و در کنار مردم و اگر مردم با ما باشند به سرعت عبور می کنیم. اگر باهم نباشیم و فاصله بگیریم، زمان طولانی خواهد گذشت. برادران وخواهران گرامی، نمایندگان محترم و ملت ایران، مسئله اول مردم این است که ما با هم اختلاف نداشته باشیم مردم از آمریکا، تحریم و تهدیدات خارجی نمی ترسند. مردم از دعوای بین خودمان می ترسند، اگر همه گروه ها و جناح ها، تمام نمایندگان امروز دست به دست هم دهیم، برای حل معضلات و مشکلات مردم و مردم مطمئن شوند ما با هم هستیم، می فهمند که مشکل حل می شود. علامتی که ما باید بدهیم همین است. مقام معظم رهبری دستور دادند شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور روسای سه قوه تشکیل شود. یکی از دلایل تشکیل آن بود که به مردم علامت دهد که سه قوه متحدند و باهم تصمیم می گیرند. 

حجت الاسلام روحانی تاکید کرد: ما امروز یک بار دیگر می خواهیم به جامعه و دنیا این علامت را بدهیم که متحد هستیم. شما نمایندگان محترم سوال کردید برای دلسوزی و من پاسخ دادم در چارچوب وظیفه. اگر نتیجه آن قانع شدن عده ای از مردم باشد یعنی ما در کار امروز موفق شدیم. اگر نتیجه جلسه امروز ما این باشد که در سال چهلم انقلاب و بلوغ انقلاب اگر اختلافی به مجلس و دولت است برادرانه در کمال اخلاق با صراحت حرف می زنند و جواب می شنوند، این به معنای بالاترین هدیه در هفته دولت به ملت بزرگ ایران است. این به عنوان کاری است که روح شهید رجایی، باهنر و شهید بهشتی و مطهری و امام عزیز ما را راضی می کند. ما راهی جز وحدت و اتحاد برای رسیدن به اهداف خود نداریم و آن را دنبال می کنیم.

رئیس جمهوری درباره نرخ ارز هم گفت: تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادل تر شود. در روزهای اخیر نسبت به هفته گذشته قیمت ارز مقداری متعادل تر شده و در هفته های بعد متعادل تر خواهد شد. همه تلاش ما این است که مردم احساس نگرانی نکنند. البته نکته ای را هم باید بگویم. ما ذخایر ارزی خود را بالا می بریم. در این روزها ارز ما کم نشده است، صادرات غیر نفتی ما افزایش یافته است. صادرات نفتی غیر میعانات گازی سه ماهه نوزده درصد افزایش پیدا کرده است. به ذخایربانک مرکزی و بانک های دنیا اضافه می شود. برای ماه ها و سال های آینده کارهای اقداماتی انجام می دهیم.

رییس جمهوری گفت : به رییس کل بانک مرکزی گفتم که از ذخائر ارز حق استفاده ندارید وهمانطور که شما گفتید می توانستیم مقداری طلا به جامعه بیاوریم، اما دست ما باز نیست.

روحانی افزود: طلای ما به عنوان پشتوانه اسکناس است و ما حق نداریم دست بزنیم. بنابراین ما در مسیر تعادل هستیم و قدم به قدم کار را پیش خواهیم برد و بی تردید موفق خواهیم شد و این توفیق به حول وقوه الهی اذان ما است.

وی درپایان سخنان خود از ریاست مجلس،هیات رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، وزرا وملت بزرگ ایران ورسانه ها تشکر کرد.

***

پس از شنیده شدن سوالات نمایندگان و پاسخ رییس جمهور ۲۲ نفر از نمایندگان طی نامه‌ای از رئیس مجلس درخواست رای گیری با ورقه را داشتند.

مطابق ماده ۲۴ آیین‌نامه داخلی مجلس، ده نفر از نمایندگان می‌توانند درخواست کنند به جای رای‌گیری با دستگاه الکترونیکی یا قیام و قعود، رای‌گیری‌ها، علنی و با برگه انجام گیرد.

بر این اساس رای با برگه علنی با اسم نمایندگان تصویب نشد و رای گیری با تجهیزات موجود انجام شد.

فرآیند رای گیری به این صورت است که پاسخ رئیس جمهور از نظر قانع کننده بودن به رای گذاشته می‌شود.

بر اساس رای گیری انجام شده، پاسخ رئیس جمهوری از نظر قانع کننده بودن به سوال درباره قاچاق، نمایندگان را قانع نکرد.

 نمایندگان از پاسخ روحانی درباره استمرار تحریم‌های بانکی قانع شدند.

همچنین نمایندگان مردم در خانه دولت پاسخ رئیس‌جمهور درخصوص بیکاری را قانع‌کننده ندانستند و از رای لازم برخوردار نشد.

نمایندگان درخصوص پاسخ چهارم رئیس‌جمهور مبنی بر رکورد حاکم در کشور علیرغم وعده‌های داده شد، قانع نشدند.

نمایندگان مجلس همچنین درخصوص افزایش شتابان نرخ ارز خارجی، پاسخ رئیس‌جمهور را قانع‌کننده ندانستند.

بر اساس این گزارش،  آیین‌نامه جدید سوال از رییس جمهور  چه می‌گوید؟اگر مجلس قانع نشود، چه می‌شود؟

ماده ۱۹۶- براساس اصل هشتاد و هشتم (۸۸) قانون اساسى، درصورتى که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یکى از وظایف رئیس جمهور سؤال کنند، باید سؤال یا سوالات خود را به طور صریح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئیس مجلس تسلیم نمایند.

هر کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفى شده رئیس جمهور و نماینده منتخب سؤال کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال کننده گزارش شود.

پس از یک هفته از طرح سوال در کمیسیون یا کمیسیون ها چنانچه هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال یا سوالات  آنان را قرائت و فوراً براى رئیس جمهور ارسال کند. 

تبصره ۱- تعداد سوالات نباید از پنج سوال بیشتر باشد.

تبصره ۲- پس از ارسال سوال یا سوالات برای رئیس جمهور، کاهش امضاها سبب خروج سوال یا سوالات از دستور نمی گردد.

ماده ۲۱۳- رئیس جمهور موظف است در مدت یک ماه از تاریخ دریافت سؤال در جلسه علنى مجلس حضور یابد و به سؤال  یا سوالات مطروحه نمایندگان پاسخ گوید مگر با عذر موجه با تشخیص مجلس شوراى اسلامى.

چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضائیه ارسال می شود.

***

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید