Iranian Agriculture News Agency

گزارش یک دادگاه

مشایی با انتشار فایلی صوتی اعلام کرده بود به دادگاه نمی‌رود

صبح امروز نخستین جلسه دادگاه اسفندیار رحیم مشایی با حضور او برگزار شد. پیش‌تر وکیل اسفندیار مشایی با اشاره به این مطلب که مشایی نتوانست با وکلای خود قبل از برگزاری دادگاه دیدار کند به همین دلیل در دادگاه حاضر نمی‌شود، گفته بود: برای جوانفکر به عنوان شریک جرم متهم ابلاغیه‌ای صادر نشده است.

نخستین جلسه دادگاه مشایی برگزار شد

به گزارش ایانا دادگاه اسفندیار رحیم مشای در حالی برگزار شد که پیش‌تر اعلام شده بود او در دادگاه حاضر نخواهد شد. شامگاه یکم شهریور فایل صوتی 8 دقیقه‌ای از مکالمه محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی منتشر شد که در آن تاکید شده بود مشایی در دادگاه حاضر نمی‌شود. بر همین اساس خبرگزاری فارس هم با وکیل مشایی به گفت‌وگو نشسته و این خبر را تایید کرده بود.

حسینی وکیل اسفندیار مشایی درباره علت حضور نیافتن موکلش در دادگاه گفت: آقای مشایی به ۳ دلیل قانونی امروز از حضور در دادگاه امتناع کرده است.

او افزود: براساس ماده ۳۴۲ قانون مجازات اسلامی کیفرخواست صادر شده از سوی دادستانی باید به متهم ابلاغ شود در حالی که براساس یک رویه غلط در دادگاه انقلاب این اتفاق رخ نمی‌دهد و کیفرخواست به متهم داده نمی‌شود.

وکیل اسفندیار رحیم مشایی ادامه داد: آقای مشایی گفته است براساس قانونی باید کیفرخواست به من ابلاغ می‌شد تا بتوان درخصوص آن دفاعیه آماده کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: ایراد دومی که به روند رسیدگی به پرونده وارد شده است این است که مشایی برخلاف درخواست هایش و همچنین برخلاف درخواست وکلایش فرصت دیدار و گفت‌وگو با ما را نداشته است.

او  ادامه داد: در متن کیفرخواست مطالبی وجود دارد که ما فرصت پیدا نکرده‌ایم با خود مشایی درخصوص این مطالب صحبت کنیم تا برای آن دفاعیه آماده کنیم.

وکیل اسفندیار مشایی گفت: نکته سوم این است که برای آقای مشایی اتهام تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی کشور ذیل ماده ۶۱۰ قانون مجازات در نظر گرفته شده است در حالی که هیچ ابلاغیه‌ای برای آقای جوانفکر و وکیل ایشان صادر نشده است.

او  گفت: تبانی جرمی است که باید با دو رکن یعنی با دو متهم یا بیشتر انجام شود در حالی که برای یکی از ارکان یعنی آقای جوانفکر که از سوی مسئولان رسیدگی کننده به عنوان رکن تبانی معرفی شده است هیچ ابلاغیه‌ای صادر نشده است.

حسینی گفت: وقتی یکی از ارکان تبانی در دادگاه نباشد طبیعتا امکان رسیدگی به پرونده نیست.

این وکیل دادگستری گفت: در جلسه ۲۴ مرداد که بین آقای مشایی و قاضی دادگاه برگزار شد به ایشان صراحتا گفته شد که قرار است دادگاه غیرعلنی باشد در حالی که موارد اتهامی مشایی هیچ کدام از مواردی که دادگاه غیرعلنی باشد نیست.

وی افزود: علی ایحال به لحاظ مسائل مطرح شده آقای مشایی در دادگاه حاضر نشد.

حسینی تصریح کرد: براساس ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی جرم تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی ۵ سال حبس در قانون دارد.

پس از این اما فارس خبر دیگری روی خروجی خود قرار داد که نشان می‌داد نخستین جلسه این دادگاه برگزار شده است. 

 

در این خبر  روابط عمومی دادگاه انقلاب اسلامی  اعلام کرد که کیفرخواست متهم پرونده در حال قرائت است.

بر اساس این گزارش این دادگاه با حضور متهم و وکیل مدافع آن در حال برگزاری است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید