Iranian Agriculture News Agency

ظریف تشریح کرد:

حرکت اروپایی‌ها رو به جلو بوده اما هنوز برای هزینه کردن آماده نشده اند

محمد جواد ظریف با اشاره به آخرین وضعیت اقدامات اروپا به منظور حفظ برجام و مقابله با تحریم‌های آمریکا گفت: از زمان اظهارات رئیس جمهور درباره بسته اولیه‌ای که اروپایی ها به ایران ارائه دادند و پس از آن صحبت هایی که من در وین و در جلسه کمیسیون مشترک وزرا داشتم، تاکنون اروپایی‌ها نکات جدیدی را مطرح و اقداماتی را که در دو حوزه مهم نفتی و بانکی انجام دادند، بیان کرده‌اند.

 اقدامات اروپایی‌ها  در  حوزه نفت و بانک

به گزارش سرویس سیاسی ایانا،‌ ظریف در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، افزود: اروپایی‌ها برخی اقدامات عملی از جمله اجرایی کردن مقررات مسدود کننده و مجوز بانک سرمایه گذاری اروپا را انجام داده‌اند.

به گفته او،  از نگاه ما این اقدامات بیش از آنکه اقدام عملیاتی باشد اعلام موضع است، هر چند آنها حرکت رو به جلو داشته‌اند اما اعتقاد ما این است که اروپا هنوز برای هزینه کردن آماده نشده است.

ظریف با بیان اینکه اروپایی‌ها تاکنون در ظاهر و در گفتار اراده سیاسی خود را نشان داده اند، تاکید کرد: اراده سیاسی اروپا زمانی قابلیت پاسخگویی از جانب ایران را پیدا میکند که با اقدامات اجرایی همراه شود؛ اروپاییها میگویند برجام برای آنها دستاوردی امنیتی است، طبیعی است که هر کشوری باید برای امنیت خودش سرمایهگذاری و هزینه کند و این هزینه کردن را ما باید در همین ماه های آینده ببینیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به ضرب الاجل تعیین شده ایران در تاریخ 15 مرداد برای دریافت مکانیزمهای عملیاتی از اروپا تصریح کرد: اینگونه نبوده که ما 15 مرداد را به عنوان یک ضرب الاجل تعیین کرده و اکنون یک ضربالاجل دیگر به آنها داده باشیم، آنها کارها را تا حدی جلو بردهاند اما آن اندازه کافی نبوده و از این رو ما اروپاییها را از اقداماتی که مورد انتظارمان است مطلع کردهایم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید