Iranian Agriculture News Agency

حضرتی:

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه موضوع رفراندوم به تابو تبدیل‌شده، گفت که بر اساس گفته قانون اساسی می‌توان در مورد مسائل مهم کشور به آرای عمومی رجوع کرد.

سؤال از رئیس‌جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است

به گزارش ایانا به نقل از ایسنا، الیاس حضرتی با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور، اظهار کرد: آقای رئیس‌جمهور در این گفت‌وگو به‌خوبی سیاست جدید ارزی، سؤال نمایندگان و مذاکره را تبیین کرد، ما هم‌فکر می‌کنیم سؤال از رئیس‌جمهور فرصتی بی‌نظیر و طلایی به آقای روحانی می‌دهد و ایشان می‌تواند با استفاده از این فرصت بسیاری از ناگفته‌ها را مطرح کند.

او اضافه کرد: گفت‌وگو همیشه آثار مثبتی دارد به‌ویژه اگر موانع و مشکلات گفته شود. آقای روحانی هم باید زودتر از این با مردم حرف می‌زد چراکه در غیر این صورت میدان در اختیار مخالفین و شایعه‌پراکنان قرار می‌گیرد بنابراین لازم است دولت در کنار زحماتی که می‌کشد به تشریح آن‌ها نیز بپردازد البته قانع شدن افکار عمومی به این سادگی هم نیست بلکه باید بیشتر صحبت کرد. متأسفانه دولت در این زمینه کم‌کاری کرده درحالی‌که باید مرتباً برای گفت‌وگو با مردم برنامه‌ریزی کند.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید علاوه بر سیاست‌های ارزی، بسته اقتصادی برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر و مناطق محروم تهیه کند، این‌ها کسانی هستند که زیر چرخ افزایش قیمت‌ها و تلاطم‌های اقتصادی در حال له شدن هستند. ما می‌توانیم قیمت سوخت را در حد هزار تومان ثابت نگه‌داریم ولی میزان مشخصی را تعیین کنیم مثلاً ماهیانه 60 لیتر باکارت سوخت سهمیه تعیین شود و مابقی صرفه‌جویی شود. در این شرایط 30 تا 40 میلیون لیتر در روز امکان صرفه‌جویی وجود دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان این‌که میزان مصرف روزانه بنزین و گازوئیل در روزهای عادی 95 میلیون لیتر و در روزهای تعطیل 120 میلیون لیتر است، اظهار کرد: این میزان مصرف برای کشوری که در حال جنگ است به‌منزله آتش زدن به منابع خودش است. ما می‌توانیم میزان صرفه‌جویی شده را به چهار پنج دهک پایین اختصاص دهیم و یارانه آن‌ها را از 45 هزار تومان به 120 هزار تومان افزایش دهیم.

حضرتی با اشاره به بخشی از اظهارات رئیس‌جمهور درباره اصل 59 قانون اساسی، گفت: آقای روحانی در روز 22 بهمن هم درباره رفراندوم حرف زد اما در فضای رسانه‌ای و محافل روشن‌فکری، احزاب سیاسی و مجلس این موضوع جدی گرفته نشد زیرا ما از رفراندوم یک تابو ساخته‌ایم درحالی‌که اصل خوبی است. ما می‌توانیم هر دو سال یک‌بار درباره مسائل مهم کشور که آحاد مردم درباره آن اختلاف‌نظر دارند و این اختلاف‌نظرها معطوف به منافع ملی،‌تمامیت ارضی و حفظ نظام است‌، رفراندوم برگزار کنیم. چه اشکالی دارد به مردمی رجوع کنیم که صاحب انقلاب هستند.

او در پایان خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد مهم دو نظر وجود دارد؛ ما می‌توانیم آن را به رأی مردم بگذاریم و هرکدام که نظر اکثریت بود همان را اجرا کنیم. به نظر من این امکان در مورد موضوعات اساسی وجود دارد و خط قرمزی هم در این زمینه نیست، همچنان که قانون اساسی هم گفته در مورد خیلی از مسائل کشور می‌شود به آرای عمومی رجوع کرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید