Iranian Agriculture News Agency

محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه گفت: طی دو سال ، طولانی ترین مذاکرات تاریخ را در موضوع هسته‌ای با آمریکا داشتیم؛ درباره کلمه به کلمه برجام مذاکره شد، آنوقت ترامپ با یک امضا میگوید همه باطل است. با این شرایط باز هم ادعا میکنید اهل مذاکره هستید؟

واکنش ظریف به پیشنهاد مذاکره ترامپ

به گزارش سرویس سیاسی ایانا و به نقل از  ایرنا، محمد جواد ظریفدر مراسم تقدیر از خبرنگاران افزود: وزیر خارجه آمریکا جلسهای برگزار میکند و خودشان میگویند 80 درصد آن افراد ایرانی نبودند. میلیاردها دلار هزینه میکنند تا با مردم ایران ارتباط بگیرند ولی دروغ میگویند، اگر این همه ادعا میکنید چرا اولین تحریم شما ممنوعیت فروش هواپیما به ایران بود؟ چرا به اروپاییها اجازه ندادید قطعات هواپیما را به ایران بدهند؟

وی گفت: کلمه به کلمه برجام مذاکره شده و آقای ترامپ با یک امضا میگوید همه چیز باطل است، شما ارزش وقت و مذاکره‌ای که صورت گرفته و نتیجهای در برداشته و قطعنامه شورای امنیت را دارد و اکثر کشورهای جهان آن را قبول دارند، را ندیده گرفتهاید و باز با این شرایط ادعا میکنید که اهل مذاکره هستید.

وزیر امور خارجه  گفت: سال گذشته در چنین روزی در خصوص نقش رسانه در عرصه بین‌المللی صحبت‌هایی داشتیم، اما به واقع باید بگوییم که ما در عرصهای حساس به سر می‌بریم و لحظات ما ویژه است و تجربه تاریخی برای ما به حساب می‌آید. 

وی با بیان این که تمام مقاطع انقلاب اسلامی ما حساس بوده و هست، خاطرنشان کرد: شرایطی را پشت سر گذاشتیم که شهرهای ما آماج موشکهای عراقی بود، شرایطی که هر روز تصویب یک تحریم آمریکا را داشتیم و سبقتی بین کشورهای مختلف برای دنبال کردن تحریم های آمریکا بود اما امروز شکر خدا وضعیت مناسبی داریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ما برهه‌های سختی را با سربلندی پشت سرگذاشتیم و 6 قدرت جهان ناگزیر شدند که به پای میز مذاکره با ایران بیایند؛ ما هیچ وقت پای میز مذاکره نرفتیم بلکه طرف مقابل بود که آمد، چرا که متوجه شدند فشار و تحریم نمی تواند سیاست های ما را تغییر دهد.

ظریف با بیان این که وظیفه دولت است که وضعیت مردم را بهبود بخشد، یادآور شد: سیاست خارجی هم باید باری از روی دوش مردم بردارد؛ ممکن است برخی قلدری های آمریکا منجر به فشارهایی برای ما شود اما امروز همه صحبت از انزوای ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان دارند.

وی یادآور شد: این سه فرد نماد سرکوب، خشونت و بی اعتمادی در دنیا هستند، کسانی که قرارداد های بین المللی را به راحت زیر پا می گذارند، نقض حقوق مردم فلسطین را انجام می دهند، نخست وزیر کشوری را در سرزمین خود گروگان میگیرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در چهل سال گذشته اکثریت مجموعه کشورهای جهان علیه ما بودند و امروز این موضوع کاملا تغییر کرده و جز دو سه رژیم و کشور مقابل ما نیستند.

ظریف گفت: وضعیت فعلی ما آثار جنگ روانی آنها است و هیچ اتفاق دیگری نمی افتاد چرا که هر کاری که از دست آنها بر می آمد را انجام دادند. 

وزیر امور خارجه ادامه داد: حرکت رژیم صهیونیستی و آمریکاییها برای تشدید فضای روانی علیه ایران است و دلایل مختلف داخلی که داریم آنها توانستند کارهایی در این حوزه انجام دهند؛ وضعیت بازار، اقتصاد و ارز آثار این جنگ روانی است.

وزیر امور خارجه با طرح این سوال که آیا واقعیتی عوض شده در این مدت که این اتفاقات در بازار ما ایجاد شده است، بیان کرد: نمی گویم وضعیت کشور بی اشکال است اما موضوع جنگ روانی اهمیت بالایی دارد و ما هم متاسفانه خودمان در داخل به این شرایط دامن زدیم.

وی افزود: نقش رسانه در این فضای سازی‌ها یک نقش بی بدیل است، انتخاب‌های شما از کلمات در سخنرانی‌های مختلف و تاثیر گذاری که دارید نشان از قدرت شما رسانه ها دارد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: امروز در کشور جناح بندیها، قومیتها و گویشهای مختلف، موافق و مخالف نظام نداریم، چرا که امروز دشمنان ما موجودیت نظام و ایران را هدف قرار گرفته اند. 

ظریف یادآور شد: امروز برای اولین بار اجماع جهانی موافق ما است اما واقعیت این است که این اجماع جهانی ما را نجات نداده بلکه مردم ما بودند که به پشتوانه آنها از برهه های مختلف و سختی که داشتیم عبور کردیم. نا امید کردن مردم را کنار بگذاریم، مردم را امیدوار به آینده نگه داریم و آنها را آگاه به شرایط کنیم. 

وی اضافه کرد: قیمت های بازار ارز و دلار گرانی‌های دیگر در فضای افکار و رسانه شکل گرفته نه در واقعیات روی زمین، درآمد ما از صادرات به مراتب بیشتر از کل نیاز ما به واردات است. آن چیزی که باعث این التهابات در بازار شده عدم اطمینان از آینده‌ است و طرف مقابل هم این را می داند و به عمد افکار عمومی مردم ما را با تصویر سازی های غیر مناسب مخدوش می کند. 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید