Iranian Agriculture News Agency

مخالفت مجلس با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فوریت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مخالفت کردند که رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش با این مخالفت گفت که دولت مسیر دیگری را طی کند.

لاریجانی: دولت مسیر دیگری را طی کند

به گزارش ایانا به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو و یک‌فوریت طرح تفکیک وزارت صنعت و معدن و تبدیل آن به دو وزارتخانه «صنعت و معدن» و «توسعه صادرات و بازرگانی» در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مخالفت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از رأی‌گیری درباره فوریت این طرح گفت: معلوم است که مجلس شورای اسلامی در این شرایط با تغییر تشکیلات موافق نیست. دولت مسیر دیگری را طی کند این بار دوم است که مجلس شورای اسلامی نظر خود را اعلام می‌کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح تشکیل وزارتخانه‌های «صنعت و معدن» و «توسعه صادرات و بازرگانی» را که به امضای ۹۴ نفر از نمایندگان رسیده را بررسی کرده و درنهایت بعد از استماع نظرات کبیری و ابراهیمی نمایندگان خوی و شازند به‌عنوان مخالف و نوروزی و نعمتی نمایندگان رباط‌کریم و تهران به‌عنوان موافق، با دو فوریت آن با ۱۰۴ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و شش رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نفر مخالفت کرد.

طراحان خواستار رأی‌گیری برای یک‌فوریت این طرح شدند که مجدداً نمایندگان با ۹۱ رأی موافق ۱۳۱ رأی مخالف و دو رأی ممتنع با یک‌فوریت آن مخالفت کردند.

سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یکی از طراحان این فوریت توضیح داد که وجود جریان‌ها و شبکه‌های فساد در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی ناشی از آن است که از تولید تا مصرف‌کننده همه در یک مجموعه و ساختار تعریف‌شده‌اند که کنترل آن سخت است. امروز صنعت دچار مشکل است و فساد و رانت را می‌بینیم.

وی گفت: توجهی به صنعت نمی‌شود و از تجارت داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاری و بازرگانی غافل هستیم حال این‌که در کشورهای توسعه‌یافته وزارت بازرگانی جداست. امروز در شرایط خاص و ویژه‌ای هستیم که لازم است این وزارتخانه تفکیک شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید