Iranian Agriculture News Agency

اسحاق جهانگیری خبرداد:

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفت:از چند ماه اخیر فرآیند واگذاری طرح‌های دستگاه‌های دولتی، ‌ نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین شرکت‌های وابسته به نیروهای مسلح مثل صندوق ها آغاز شده است.

آغاز واگذاری طرح‌های دولتی و شرکت‌های نیروهای مسلح

 

به گزارش سرویس سیاسی ایانا و به نقل از خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در حاشیه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و در جمع خبرنگاران گفت: از چند ماه اخیر فرآیند واگذاری طرح‌های دستگاه های دولتی، ‌ نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین شرکتهای وابسته به نیروهای مسلح مثل صندوقها آغاز شده و باید از این فرصت برای فعالیت اقتصادی بخش خصوصی و مردم استفاده شود که نتیجه آن اشتغال و فعالیت این شرکتهاخواهد بود.

به گفته جهانگیری،‌در جلسه امروز این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که شرکتهایی که زیرمجموعه دولت و غیردولتی هستند واگذار شوند و مردم در بورس سهام آنها را خریداری کنند. به گونهای که واگذاری ها برای مردم سودده و جذاب باشد که از این طریق سرمایه گذاریها هم به سمت تولید هدایت شود.

جهانگیری ادامه داد: ده‌ها هزار میلیارد تومان سرمایه بنگاه های مشمول واگذاری هم اکنون در حال واگذاری است و بخشی از آن هم واگذار شده به گونه ای که مردم اطمینان یابند خرید سهام آنها برایشان سودآور و جذاب است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه بیش از ۷۶ هزار طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که برای اتمام آنها به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است، خاطرنشان کرد: اگر با روند فعلی تخصیص بودجه بخواهیم این طرح ها را به سرانجام برسانیم، برخی از آنها حتی بیش از ۱۰ سال زمان خواهد برد؛ اما اگر بخش خصوصی وارد شود هم فرصتی برای سرمایه گذاری این بخش است و هم باعث رونق تولید می شود.

وی گفت: در شرایطی که بودجه دولت به نفت متصل است و اگر به هر میزانی فروش نفت کاهش پیدا کند طبیعتاً درآمد دولت هم کاهش می یابد و در آن صورت ابتدا بودجه جاری و حقوق ها باید اختصاص یابد و مازاد بر آن هم برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شود. اما اگر مردم را وارد فضای اقتصاد و فعالیت های اقتصادی در بورس کنیم این یک فرصتی برای اتمام طرح های نیمه تمام و اشتغال خواهد بود که با سود مناسب و جذاب در بازار سرمایه همراه است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در جلسه امروز درباره موانع واگذاری شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی آنها بحث شد، عنوان کرد: بنا شد که امکان تغییر کاربری روی پروژه های خاص از جانب سرمایه‌گذاران فراهم شود. البته کاربری که با اصل طرح تناقض نداشته باشد و تغییر کاربری هم قبل از واگذاری انجام شود.

جهانگیری افزود: به کارگروه‌های استانی هم تکلیف شد که واگذاری‌ها به گونه‌ای صورت گیرد که هم طرح جذاب باشد و هم برای خریداران سهام سودآوری داشته باشد و از سوی دیگر طرحهایی که مورد بهره برداری قرار می گیرد تا ۱۰ سال از معافیت های مالیاتی برخوردار باشند که این معافیت ها برای مناطق محروم بیش از ۱۰ سال می شود.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه‌ مجموع نظام از فعالیت بخش خصوصی حمایت جدی می‌کند، خاطرنشان کرد: این فضا فرصتی برای میدان‌داری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری است که نتیجه آن جهشی برای آینده کشور خواهد بود.

او همچنین با بیان اینکه طی چند ماه اخیر نقدینگی کشور به سمت مسکن، ارز و سکه سوق پیدا کرد و باعث افزایش قیمت ها و نگرانی مردم شد افزود: یکی از دغدغه های جدی در جلسه سران این بود که راهکارهایی به منظور سوق دادن نقدینگی به سمت اشتغال و واحدهای تولیدی به وجود آید تا این واحدها فعال شوند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید