Iranian Agriculture News Agency

روحانی در همایش فعالان اقتصادی ایران و سوئیس:

همکاری‌های خود را با سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

روحانی: ایران و سوئیس مصمم هستند در چارچوب قوانین بین‌المللی و منافع ملت‌های خود، روابط دوستانه تجاری و اقتصادی خودشان را ادامه دهند

در برجام می مانیم

حسن روحانی،‌رییس جمهوری که روز گذشته به دعوت رسمی روسای جمهور سوئیس و اتریش، نخستین سفر خود به اروپا پس از خروج آمریکا از برجام را آغاز کرده بود،  امروز در همایش فعالان اقتصادی وتجاری که با حضور همتای سوئیسی او در برن انجام شد، گفت: ما به ضرر هیچ کشوری قدم برنداشته و برنخواهیم داشت و می‌خواهیم به دنیا اعلام کنیم که به قواعد بین‌المللی ازجمله به تعهدات مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای پایبند خواهیم ماند وهمکاری‌های خود را با سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی هسته‌ای ادامه خواهیم داد.

به گزارش سیاسی ایانا وبه نقل از خبرگزاری‌ها او با بیان‌اینکه اساس سیاست ما همواره تعامل سازنده با جهان است، اضافه کرد:این را در دوران مذاکرات هسته‌ای وتوافق برجام به خوبی نشان دادیم که به هر عهدی که می‌بندیم ، پایبند خواهیم بود و یکی از ویژگی‌های فرهنگ ایرانیان در طول تاریخ و ارزش‌های حاکم بر ما وفای به عهد است و باقی ماندن در پای تعهدات به عنوان پایه اعتماد روابط میان ملت‌ها است.

روحانی اضافه کرد: همچنین به همه دنیا اعلام می‌کنیم که ایران خواهان یک روابط عادلانه قانونی صلح‌آمیز و با ثبات با جهان است ودر این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا خواهیم کرد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران برای اتحادیه اروپا و سوئیس اهمیت فوق‌العاده قائل است، چشم‌انداز روابط تهران – برن را با توجه به توانایی‌های ایران و جایگاه علمی، فناوری و صلح‌خواهی سوئیس، بسیار روشن خواند و تاکید کرد:سوئیس دقیق‌ترین کشور دنیا در تنظیم ثانیه‌ها است و امروز ساعت همکاری به نفع دو ملت است.

روحانی گفت: برگزاری این جلسه در مقطعی مهم پیام بزرگی دارد و به معنای آن است که ایران و سوئیس مصمم هستند در چارچوب قوانین بین‌المللی و منافع ملت‌های خود، روابط دوستانه تجاری و اقتصادی خودشان را ادامه دهند.این اجلاس به معنای آن است که در دنیای امروز یکجانبه‌گرایی در هیچکدام از بخش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، علمی و زیست محیطی و یا دیگر بخش‌ها راهگشا نیست. در دنیای امروز با توجه به مشکلاتی که در سطح جهان از لحاظ کمبود مواد اولیه، تغییرات آب و هوایی و نیز بروز ناامنی‌ها در سطح جهان وجود دارد بهترین راه برای تأمین منافع ملت‌ها، ارتباط هر چه نزدیک‌تر دولت‌ها و ملت‌ها با یکدیگر است.

او در ادامه با اشاره به‌اینکه روابط ایران با سوئیس در طول دهه‌های گذشته همواره نشانه و گواه اعتماد دو دولت و ملت بزرگ و متمدن در دو قاره آسیا و اروپا بوده است، خاطر نشان کرد: سوئیس نه تنها در روابط دو جانبه مورد اعتماد ایران بوده، بلکه هرگاه مشکل و اختلافی در روابط ایران با کشوری دیگر پیش آمده، همواره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای حفاظت از منافع ما بوده و این اعتماد همچنان ادامه دارد.

رئیس جمهور گفت: ایران کشوری است که از لحاظ ژئوپلیتیکی در سطح دنیا کم‌نظیر بوده، دارای بزرگترین منابع گاز جهان است و یکی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارد و دارای جایگاهی است که می‌تواند آسیای مرکزی، قفقاز و شرق اروپا را به دریای عمان، اقیانوس هند، آفریقا و آسیا متصل کند. ایران توانایی آن را دارد که از طریق جاده‌ها و خطوط ریلی بنادر دریای خزر را به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند متصل کند.

روحانی اضافه کرد: ایران دارای جمعیت بزرگ تحصیلکرده دانشگاهی و یکی از چند کشور مهم دنیا در داشتن بیشترین تحصیلکردگان در رشته مهندسی است. ایران در طول تاریخ به علم و دانش کمک شایانی کرده و امروز نیز از لحاظ انتشار مقالات علمی، جایگاه پانزدهم را در دنیا دارد و در برخی رشته‌های علمی مثل نانو، در جایگاه ششم دنیا قرار دارد و در عرصه‌هایی مثل داروسازی و پزشکی، جزو برترین کشورهای خاورمیانه است.

رئیس جمهور ادامه داد: ایران امروز بیش از 4 میلیون دانشجو و بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در حال تحصیل دارد و دارای منابع انرژی ارزان، نیروی کار تحصیل کرده و جوان دانشگاه‌های معتبر، جایگاه جغرافیایی ویژه و از همه مهم‌تر امنیتی فراگیر در سطح کشور خود است. ایران امروز نه تنها امنیت دارد، بلکه یکی از بزرگترین مسئولیت‌های خود را برای برقراری حفظ ثبات و امنیت در جهان می‌داند و امروز برخی کشورهای همسایه، ثبات و امنیت‌شان را در سایه کمک‌های ایران به دست آورده‌اند.

به گفته او،‌ در طول دولت یازدهم و در آغاز دولت دوازدهم رشد اقتصادی ایران که در سال 1392 حدود منفی 7 درصد بود، در سال گذشته به مثبت 4.6 دهم درصد رسید و توانستیم در سال گذشته حدود 800 هزار شغل خالص و جدید ایجاد کنیم. همچنین در زمینه کشاورزی و تولیدات مواد غذایی قدم‌های مهمی برای خودکفایی برداشته‌ایم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با شرایطی که ایران دارد و سوئیس به عنوان کشوری صاحب دانش، علم، تمدن، قانون‌گرا و طرفدار ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان و ویژگی‌های خاص در زمینه داروسازی و تولید تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته پزشکی، امروز زمان اعتماد و همکاری دو کشور است.

روحانی در ادامه با بیان‌اینکه بازرگانان در برقراری روابط بین دو کشور نسبت به سیاستمداران پیشتاز بوده‌اند، گفت: قبل از اینکه ما سیاستمداران به فکر برقراری روابط سیاسی بین ایران و سوئیس بیفتیم این بازرگانان بودند که احساس کردند برای تأمین منافع دو ملت بزرگ ایران و سوئیس باید روابط اقتصادی برقرار کنید؛ امروز نیز از شما بازرگانان همچنان پیشتازی را طلب می‌کنیم.

او افزود: در شرایطی که دو دولت ایران و سوئیس مصمم به گسترش و تحکیم روابط هستند، برخی کشورها فکر می‌کنند قوانین کشورشان فراسرزمینی هستند و تصور می‌کنند شاید در اثر فشارهای اقتصادی ملت‌های بزرگ حاضر شوند استقلال خودشان را در برابر دیگران بفروشند، در شرایطی که حکمرانی برخی کشورها در نظر حاکمان‌شان به معنای آن است که دیگران باید در برابر آنها کاملاً تسلیم باشند، زمان آن است که یکجانبه‌گرایی را ترک کرده و احترام به قوانین بین‌المللی را به همگان یادآوری کنیم.

رئیس جمهور  گفت: اصل برای ایران و سوئیس منافع دو ملت و منتفع شدن همه جهان از روابط بین‌المللی است و ایران مصمم به گسترش همکاری‌ها با کشورهای دوست از جمله سوئیس است و لذا از شما بازرگانان، صنعتگران و کارآفرینان می‌خواهیم که روابط بین دو کشور را بخصوص در زمینه تولیدات دارو، تجهیزات بیمارستانی و تولیدات مواد غذایی گسترش دهید تا نشان دهیم که دو ملت و دو کشور بزرگ ایران  و سوئیس در هر شرایطی کنار هم خواهند بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید