Iranian Agriculture News Agency

بولتون به مسکو رفت؛ پوتین دستور داد

دستور خروج نیروهای روس از سوریه صادر شد

روز پنج شنبه در خبری غیرمنتظره رئیس جمهوری روسیه از خروج ۱۳ هواپیما، ۱۴ بالگرد و یک هزار و ۱۴۰نیروی نظامی روس از سوریه در روزهای اخیر خبر داد. این تصمیم پوتین بی‌ارتباط با دیدار ماه آینده (16 ژوئیه) ترامپ و پوتین در فنلاند نیست. بدین معنا که پوتین با نیت نشان دادن حسن نیت خود در برابر ترامپ این تصمیم را گرفته که به خودی خود می تواند زمینه ساز توافقات بزرگ تر میان آن‌ها باشد.

پوتین به ترامپ نزدیک می‌شود

به گزارش گروه سیاسی ایانا داستان کشمکش‌ها در سوریه بالا گرفته و هر کس هم از ظن خود حرف‌هائی می‌زند اما حالا روی زمین اتفاق‌هایی دارد می‌افتد که احتمالا خبر از رایزنی‌های پنهان، دولت‌های درگیر دارد؛ یا استراتژی برای بازی سیاسی_ استراتژیک آینده. کسی چه می‌داند شاید تغییراتی که در حال وقوع در صحنه نبرد خاورمیانه است، دارد معادلات جدیدی در این منطقه پر خطر رقم می‌زند. هر چه که هست به نظر می‌رسد شریک روش ایران رفتاری را در پیش گرفته که با منافع جمهوری اسلامی ایران خیلی هم‌خوانی ندارد.

پیش‌تر برخی از کارشناسان حوزه سیاسی بر این اعتقاد بودند که تاریخ روسیه نشان داده نباید به آنها اعتماد کرد حالا اما درست یا غلط روس‌ها در سوریه رفتاری را در پیش گرفته‌اند که بوی یک توافق از آن متصاعد می‌شود.

دیروز یکی از رسانه‌ها خبر داد: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده که تعداد 1140 نفر از نیروهای نظامی این کشور سوریه را ترک کرده و قرار است به زودی تعداد بیشتری از نیروها و تجهیزات از سوریه خارج شوند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، پوتین این را هم گفته که خروج نیروهای مسلح روسیه از سوریه همچنان ادامه خواهد داشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که در جمع گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های نظامی در کرملین سخنرانی می‌کرد، این را هم گفت: در چند روز گذشته ۱۳ جنگنده، ۱۴ بالگرد و ۱۱۴۰ نظامی ما از سوریه خارج شده‌اند. همه این افراد دارای تجربه هستند و آزمون نبرد را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

پوتین خطاب به فارغ‌التحصیلان نظامی  روس تاکید داشت: شما و همکاران نظامی‌تان باید از تجربه آنها برای آموزش نیروهای نظامی و عملیاتی در خاک روسیه استفاده کامل داشته باشید.

تحلیل داخلی

در این زمینه البته بحث‌های فراوانی وجود دارد اما تابناک درباره‌اش نوشته است: درباره موضع پوتین باید به چند نکته مهم اشاره کرد:

نخست اینکه به نظر می‌رسد خروج نیروهای روسیه از سوریه بی‌‌ارتباط با سفر روز گذشته جان بولتون به روسیه نبوده است. طبق اعلام یک مقام روس جان بولتون درباره خروج آمریکا از برجام، کره شمالی، وضعیت سوریه و اوکراین با رئیس جمهوری روسیه گفتگو کرده است.

دوم؛ این تصمیم پوتین بی ارتباط با دیدار ماه آینده (16 ژوئیه) ترامپ و پوتین در فنلاند نیست. بدین معنا که پوتین  برای نشان دادن حسن نیت خود در برابر ترامپ این تصمیم را گرفته که به خودی خود می‌تواند زمینه‌ساز توافقات بزرگ‌تر میان آنها باشد.

سوم: اعلام خروج نیروهای روسیه از سوریه می‌تواند سیگنالی برای ایران باشد؛ بدین معنا که روسیه با این اقدام، از ایران نیز خواهد خواست نیروهای خود را از سوریه خارج سازد. البته می‌توان گفت این خواست روس‌ها به توافقات میان ترامپ و پوتین در روز 16 ژوئیه وابسته خواهد بود.

در همین زمینه روزنامه الحیات به نقل از کسی که آن را «یک دیپلمات غربی» نامید، نوشته است که «سیاست جدید آمریکا، خواستار خروج کامل ایران از سوریه است و این، یکی از اولویت‌های دیدار  ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ است».

این دیپلمات غربی که هویتش فاش نشد، گفت که «آمریکا در مرحله آتی، مقابل باقی ماندن بشار اسد در قدرت سیاست باز دارد و چراغ سبز داده که همه مناطقی که معارضان بر آن مسلط شده‌اند، پس بگیرد».

این دیپلمات گفته که دولت آمریکا «اصرار دارد که ایران کل سوریه را ترک کند. اردن هم با حضور ایران در نزدیکی مرز خود یا با حضور آوارگان در مرز خود مخالف است».

او گفت: اگر دیدار پوتین و ترامپ در ۱۵ ژوئیه برگزار شود، اصرار واشنگتن برای خروج ایران از سوریه، از جمله موضوعات اصلی خواهد بود. به گفته این منبع ناشناس، آمریکایی‌ها می‌دانند که روسیه «تاوان سنگینی برای بقای ایران پرداخت نخواهد کرد و آمریکا می ‌خواهد بر سر این شرط اساسی (خروج ایران) با روسیه مذاکره کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید