Iranian Agriculture News Agency

منصور حقیقت پور مشاور عالی رئیس مجلس:

من نمی‌گویم مقصر دولت است، می‌گویم کلید حل مشکلات دست دولت است

منصور حقیقت پور می‌گوید: «اگر جای آقای روحانی بودم، مدیران خسته را عوض می‌کردم.»

کلید حل مشکلات دست دولت است

منصور حقیقت پور نماینده دور نهم مجلس و مشاور عالی رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است ضعف مدیریتی و فقدان برنامه دو عامل اصلی نابسامانی اقتصادی کشور است. او جایگزینی مدیران چابک با مدیران خسته را پیشنهاد داد و گفت: «‌اگر جای آقای روحانی بودم، مدیران خسته را کنار می‌گذاشتم.» منصور حقیقت پور در گفتگو با خبرنگار گروه سیاسی ایانا تصریح کرد: «دولت برای مشکلات اقتصادی کشور لایحه به مجلس بدهد، مجلس با تمام توان از دولت حمایت می‌کند تا مشکلات حل‌وفصل شود.»

اوضاع اقتصادی کشور این روزها حال‌وروز خوبی ندارد، شما چه عواملی را موجب این نابسامانی اوضاع اقتصادی می‌دانید؟

ضعف مدیریت و فقدان برنامه دو عامل اصلی نابسامانی اقتصاد کشور است. اگر کشور مدیران قابلی داشت، می‌توانستند درست تصمیم بگیرند و اجرا کنند. درنتیجه خیلی از مسائل اقتصادی قابل‌حل است بود. دولت نباید در تنظیم بازار تخم‌مرغ درمانده شود و اجازه دهد بازار هر جور که دوست دارد پیش برود؛ یعنی دولت نمی‌تواند برای تخم‌مرغ کشور برنامه‌ریزی کند؟

گرچه تحریم‌ها و عدم معاملات بانکی بین‌المللی نیز در این شرایط بی‌تأثیر نیست اما عامل اصلی به ضعف مدیریت است. حتی اگر فرض را بر بحرانی بودن شرایط و بیماری‌های مرغی بگذاریم، واردات تخم‌مرغ چند روز باید زمان ببرد؟آیا مسئولان کشور نباید بدانند کشور چقدر مرغ دارد و چقدر خوراک مرغ نیاز دارد؟ آیا برنامه‌ریزی برای این‌گونه مسائل این‌قدر سخت است؟ چرا باید مرغ در کمتر از سه ماه از 6 هزار تومان به 9 هزار تومان برسد؟ ازنظر من آقایان دولت خسته هستند و آدم‌های خسته نمی‌توانند کارهای بزرگ انجام دهند. باید کنار بنشینند و هر از گاهی مشاوره دهند.مدیریت را باید به آدم‌هایی بسپارند که توان هماهنگی و برنامه‌ریزی و مدیریت دارند. در هیچ کجای دنیا این میزان نابسامانی ونوسان قیمت در محصولات را نمی‌بینیم.

 

از دیدگاه شما همه نابسامانی‌های اقتصادی به دولت برمی‌گردد؟

کار اجراییبه‌جز دولت  دیگر دست چه کسانی است؟ شاید بتوان برجام و تحریم را 40 درصد به این وضعیت ربط داد، اما مابقی دست دولت است. دولت حتی نمی‌تواند دلالان در کشور را مدیریت کند و با آن‌ها برخورد کند. شما توقع دارید مجلس بیاید و قیمت دلار را در چهارراه استامبول تنظیم کند؟

روزی دولت مردم را به‌صف می‌کند و به آن‌ها دلار می‌فروشد، حالا می‌گوید هر کس 10 هزار دلار بیشتر داشته باشد، جرم است. آیا طلا و سکه قوت غالب مردم است که شرایطش به این وضعیت رسیده است؟ خودرو را دولت تولید می‌کند نه قوه قضائیه و مجلس، چرا باید خودرو ایران‌خودرو و بازار 50 میلیون تومان فرق داشته باشد. چه کسی مقصر است؟ اگر وزرا کار خودشان را درست انجام دهند نباید این‌گونه شود.

مجلس در این شرایط چه نقشی دارد و چه‌کار باید انجام دهد؟

مجلس فقط می‌توان لایحه‌هایی را که دولت به مجلس ارائه می‌دهد به تصویب برساند. دولت هر لایحه‌ای می‌خواهد به مجلس ارائه دهد، مجلس همراهی می‌کند. دولت باید طرح داشته باشد. مثلاً بگوید می‌خواهم وضعیت دلار در کشور را سروسامان دهم و نیاز به تصویب این قوانین دارم. در دو فوریت این را برای من حل کنید.

ما دولت نشسته نمی‌خواهیم. دولت باید در طول مشکلات بدود تا بتواند مشکلات را کنترل کند. چه کسی جرات می‌کند مسکن و ماشین و... خرید و فروش کند.

شما تصور می‌کنید دولت دست روی دست گذاشته است و کاری انجام نمی‌دهد؟

من نمی‌گویم مقصر دولت است، می‌گویم کلید حل مشکلات دست دولت است. باید برای حل مسائل ورود کند و با همکاری قوای دیگر مشکلات را حل کند. از آنجایی هم که رهبری دستور داده‌اند که قوای دیگر به دولت کمک کنند، حتماً این اتفاق خواهد افتاد.

در حال حاضر سؤال اساسی این است که آیا دولت برای دلار و مسکن طرحی دارد؟ وقتی طرحی ندارد مجلس چه‌کار می‌تواند انجام دهد؟ حتی اگر مجلس اختلافی هم با دولت داشته باشد باز به دولت کمک خواهد کرد. مسئول اداره کشور، دولت است. مجلس هم کمک خواهد کرد.

برجام در این میان تا چه میزان در مشکلات اقتصادی کشور تأثیرگذار است؟

10 درصد مشکلات را می‌توان به برجام ربط داد. بحث، بحث مشکلات داخلی است. تخم‌مرغ چقدر به برجام برمی‌گردد. ما همیشه مشکلات را به پشت برجام پرتاب می‌کنیم و روی‌هم انباشته می‌شود.

شما چه پیشنهادی برای حل مشکلات اقتصادی به دولت دارید؟

اینکه آدم‌های خسته را از دولت کنار بگذارد. مصلحت کشور بر هر چیزی ارجحیت دارد.

در دوران انتخابات می‌گفتند فلان کس روی کار بیاید دلار 8 هزار تومان می‌شود. آن‌ها روی کار نیامدند و دلار 8500 تومان شد.

ما همیشه کوتاهی‌ها و تقصیرها را بر گردن دولت‌های قبل می‌اندازیم. دو دوره است که خود شما رئیس هستید، چه‌کار می‌کنید؟

حتی اگر گردو هم کاشته بودیم الآن باید محصولش را می‌چیدیم. مسئولان باید به مشکلات ورود پیدا کنند و مشکلات را حل کنند.

اگر شما جای آقای روحانی بودید چه‌کار می‌کردید؟

مدیران خسته را کنار می‌گذاشتم و مدیران چابک انتخاب می‌کردم و بهترین تصمیم را برای کشور می‌گرفتم و مشکلات را حل می‌کردم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید