Iranian Agriculture News Agency

وزیر امورخارجه هلند:

وزیر امور خارجه هلند با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام گفته است؛ در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش وفق برجام را تایید کرده اند،همه باید به برجام پایبند باشند و باید به همه قراردادهای بین المللی احترام گذاشته شود .

در حال تلاش برای زنده نگه داشتن برجام هستیم

به گزارش گروه سیاسی ایانا؛‌ لعیا جنیدی معاون رئیس جمهور در امور حقوقی که به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایران به هلند سفر کرده ، در دیدار با وزیر امور خارجه هلند به مذاکرات هسته‌ای که به برجام منتهی شده اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در جریان این مذاکرات نشان داد اهداف برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است و بعد از برجام نیز تاکنون 11 بار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار داده است.

او با اشاره به خروج غیر قانونی آمریکا از برجام اضافه کرد: این خروج اعتماد به آمریکا در سطح بین‌المللی را تحت تاثیر قرار داده است، جمهوری اسلامی ایران علیرغم خروج آمریکا اعلام کرد که به تعهدات خود در برجام پایبند است،تداوم این امر مستلزم آن است که ایران بتواند از منافع برجام در جهت رفع تحریم‌ها بهرهمند شود و هم‌زمانی ادامه تحریم‌ها و اجرای تعهدات در چارچوب برجام از سوی ایران غیر ممکن است.

فرستاده ویژه رئیس جمهور کشور حمایت سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا از برجام و ادامه این حمایت پس از خروج آمریکا از آن را خوب، اما ناکافی دانست و اظهار کرد:  جمهوری اسلامی ایران منتظر گام‌های عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام و در جهت تامین منافع اقتصادی ایران است.

او برجام را یک توافق بین‌المللی معتبر دانست که در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته است و براین اساس همه طرف‌ها مکلف به احترام و رعایت آن هستند.

به گفته جنیدی، در این شرایط نباید سایر موضوعات را به برجام مرتبط کرد و آنها را به عنوان پیش شرط اجرای برجام مطرح کرد.

او با اشاره به اینکه لاهه به عنوان مرکز حقوقی دنیا و شهر صلح و عدالت مشهور است تصریح کرد : متاسفانه آمریکا به میراث بشری در انعقاد توافقات بینالمللی بی توجهی نموده و به سادگی یک توافق بین‌المللی مهم که آن را امضا نموده، نقض می کند و از آن خارج می شود، دیگر چگونه می توان به مذاکراتی که منجر به توافق می‌شود، اعتماد کرد.

استف بلوک وزیر امور خارجه هلند نیز در این دیدار با ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام گفته است؛ در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش وفق برجام را تایید کرده اند،همه باید به برجام پایبند باشند و باید به همه قراردادهای بین المللی احترام گذاشته شود .

به گفته او؛‌ ما و سایر کشورهای اروپایی در حال کار بر روی این هستیم که چگونه برجام را زنده نگه داریم .تلاش برای تامین منافع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم‌ها آسان نیست.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید