Iranian Agriculture News Agency

صالحی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل

صالحی ضمن مخرب دانستن سیاست‌های اخیر آمریکا در قبال برجام، با ابراز تردید در مورد امکان حفظ برجام با شرایط موجود، پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا را برای انتظارات جمهوری اسلامی ایران کافی ندانست.

 پیشنهادهای اروپا برای حفظ برجام کافی نیست

علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ‌پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای انتظارات ایران درباره برجام را کافی ندانست.

به گزارش سرویس سیاسی ایانا،‌ او که به منظور شرکت در نشست اسلو فروم به نروژ سفر کرده است، دریدار با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ضمن حمایت صریح از برجام به رایزنی‌های دوجانبه با کشورهای باقیمانده در برجام برای حفظ این توافق اشاره کرد و گفت؛‌ برجام و حفظ آن نقش بسیار موثر و سازنده‌ای در امنیت جهانی بخصوص حفظ رژیم منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای دارد.

صالحی همچنین در این ملاقات ضمن مخرب دانستن سیاست‌های اخیر آمریکا در قبال برجام به سابقه رفتار مشابه این کشور در دوره‌های گذشته اشاره کرد و با ابراز تردید در مورد امکان حفظ برجام با شرایط موجود، پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا را برای انتظارات جمهوری اسلامی ایران کافی ندانست.

رئیس سازمان انرژی اتمی،‌ با خطرناک توصیف کردن شرایط خاورمیانه به اهمیت نقش ایران در منطقه اشاره و اضافه کرد که اگر روند به‌همین‌گونه پیش رود، همه بازنده خواهند بود.

او با یادآوری توانمندی‌های جمهوری اسلامی به ویژه در صحنه داخلی و منطقه‌ای سیاست آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی و بازگشت به دوران دنباله روی از سیاست‌های غیرسازنده این کشور را محکوم به شکست توصیف کرد.

صالحی نتایج حاصله از برجام در حوزه‌های اقتصادی، بانکی و سرمایه گذاری را بسیار کمتر از حد انتظار توصیف کرد و خواهان حمایت صریح حامیان برجام از جمله سازمان ملل و کشورهای اروپایی از این توافق و مقابله با سیاست ترامپ شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این ملاقات انتظارات سیاسی و اقتصادی ایران از اتحادیه اروپا را قابل درک دانست و قرار شد در نزدیکترین فرصت بار دیگر خواهان جدیت طرف‌های باقیمانده در برجام نسبت به برآورده کردن انتظارات ایران شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید