Iranian Agriculture News Agency

سخنگوی وزارت خارجه چین:

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که این کشور باوجود خروج آمریکا از توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین بین ایران و گروه ۱+۵ و با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، بدون نقض تعهدات بین‌المللی، همکاری اقتصادی‌اش را با ایران ادامه خواهد داد.

چین بدون نقض تعهدات بین‌المللی با ایران همکاری می‌کند

به گزارش «ایانا» هواچون‌اینگ امروز شنبه در مورد احتمال خروج برخی شرکت‌های غربی از ایران به دنبال خروج آمریکا از قرارداد هسته‌ای ایران تأکید کرد: دولت چین همواره با اجرای تحریم‌های یک‌جانبه کشوری علیه سایر کشورها مطابق با قوانین داخلی خود، مخالفت کرده است و اکنون نیز مخالف هرگونه تحریم و اعمال فشار بر ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام هستیم.

او بابیان اینکه چین و ایران همواره مبادلات اقتصادی و تجاری خود را حفظ کرده‌اند، افزود: دو کشور با رعایت پروتکل‌های بین‌المللی همکاری‌های خود را از این به بعد نیز ادامه خواهند داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: پکن در موردتوافق جامع هسته‌ای ایران، بارها موضع خود را به‌صورت شفاف و روشن اعلام کرده است و اخیراً نیز «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی با «موگرینی» نماینده ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل بار دیگر موضع چین در این مورد را بیان کرد.

وزیر خارجه چین 11 خرداد در بروکسل پس از دیدار با «فدریکا موگرینی» در نشست خبری مشترک با وی گفته بود هیچ توافقنامه‌ای بی‌نقص نیست و نمی‌توان با یک توافقنامه همه مشکلات را حل کرد راه درست این است که طرفین ضمن مراعات برجام، از طریق گفت‌وگو به بررسی مسائل پیش‌آمده بپردازند این بهترین راه‌حل مسئله برجام است چین امیدوار است طرفین دراین‌باره مباحثات را آغاز کنند و به توافق برسند.

«وانگ یی» گفته بود مراعات توافقنامه‌های بین‌المللی جزو دانستنی‌های پایه‌ای درباره حقوق بین‌المللی است و کشورهای بزرگ حتی باید در این زمینه الگوی کشورهای دیگر باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه اظهار داشت: ما بر این باوریم که پیروی از توافقنامه‌های بین‌المللی، یک اصل اساسی در حقوق بین‌الملل است.

هوا افزود: قدرت‌های بزرگ خود باید نقش نمونه و پیشرو در رعایت این توافقنامه‌ها داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد چین در این مورد با اتحادیه اروپا به‌صورت جدی همکاری خواهد کرد تا بااقتدار کامل از توافق جامع موضوع هسته‌ای ایران حفاظت نماید.

ترامپ روز 18 اردیبهشت‌ماه اعلام کرد که کشورش را از این توافق خارج می‌کند. این اقدام با مخالفت‌های گسترده جهانی روبرو شد و دیگر کشورهای امضاکننده این توافق یعنی آلمان، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و اتحادیه اروپا اعلام کردند که به این توافق پایبند می‌مانند.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام اعلام کرد که به وزارت خارجه دستور دادم ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره شود و اگر منافع ملت ایران تأمین شود، در برجام خواهیم ماند.

وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به همتایان خارجی خود نوشته است: اگر قرار باشد برجام ادامه یابد، اعضای باقی‌مانده در برجام و سایر شرکای تجاری باید اطمینان دهند خسارت ایران (ناشی از خروج امریکا از برجام) بی‌قیدوشرط از طریق اقدامات ملی، منطقه‌ای و جهانی جبران می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید