Iranian Agriculture News Agency

" فرض کنید که میز برعکس شده و ایران تصمیم گرفته لیستی از ۱۲ درخواست مطرح کند و در ازای ماندن در برجام و حتی توسعه آن، از آمریکا بخواهد در تعامل منطقه‌ای و جهانی‌اش تغییرات اساسی ایجاد کند. چنین لیستی احتمالا به شکل زیر خواهد بود: "

۱۲ درخواست ایران از آمریکا چیست

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایانا اخیرا مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، لیستی از درخواست‌ها علیه ایران را مطرح کرد که بسیاری از تحلیلگران آن‌ها را غیرمنطقی توصیف کردند.

در همین رابطه، گوردون آدامز، ناظر بودجه‌های امنیت ملی آمریکا در دولت بیل کلینتون، ضمن انتقاد از درخواست‌های پومپئو، لیستی فرضی از درخواست‌های ایران از آمریکا منتشر کرد و نوشت: " کوته‌فکری لیست درخواست‌های مایک پومپئو، وزیر خارجه، از ایران، درصورتی که ایران بخواهد با آمریکا در آینده یک توافق امضا کند - معمولی بود. این درخواست‌ها اساساً، که به شکل تحویل بده و تسلیم بشو است، با یک اشاره ظریف به تغییر رژیم به عنوان بخشی از معامله همراه بود. پر واضح است که این لیست برای تحریک طراحی شده است و نه برای باز کردن یک بحث".

آدامز ادامه داد: " فرض کنید که میز برعکس شده و ایران تصمیم گرفته لیستی از ۱۲ درخواست مطرح کند و در ازای ماندن در برجام و حتی توسعه آن، از آمریکا بخواهد در تعامل منطقه‌ای و جهانی‌اش تغییرات اساسی ایجاد کند. چنین لیستی احتمالا به شکل زیر خواهد بود: "

۱- آمریکا باید کل دامنه برنامه نوسازی هسته‌ای نظامی‌اش، از جمله افشای همه برنامه‌ریزی‌های احتمالی برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای سبک و نیز کل هزینه‌های تولید سیستم‌های هسته‌ای مانند بمب افکن بی-۲۱، را اعلام کند.

۲- آمریکا باید این برنامه نوسازی هسته‌ای، از جمله فعالیت‌های غنی‌سازی، بازپردازی پلوتونیوم و نوسازی برنامه تولید سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کند و نیتش - و یک طرح قابل اندازه‌گیری- را برای هسته‌ای‌زدایی نیرو‌های نظامی‌اش به یک شکل قابل راستی‌آزمایی در سطح بین‌المللی اعلام کند.

۳- آمریکا باید فوراً به برجام مجددا ملحق شود و به تعهداتش ذیل آن توافقنامه پایبند شود.

۴- آمریکا باید همه نیرو‌های نظامی‌اش از عراق، سوریه و افغانستان خارج کند و به آن کشور‌ها اجازه دهد خودشان نزاع‌ها‌یشان را حل کنند.

۵- آمریکا باید نیرو‌های دریایی‌اش را از خلیج فارس خارج کند و همه تاسیسات نظامی (دریایی، زمینی، هوایی و اطلاعاتی) در منطقه خلیج فارس را تعطیل کند.

۶- آمریکا باید مداخله سایبری در امور داخلی ایران و امور دوستان و متحدان ایران را متوقف کند.

۷- آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران و شهروندانش را متوقف کند و تبادلات تجاری آزاد بین ایران و دیگر کشور‌ها را تشویق کند.

۸- آمریکا باید حمایت علنی و مخفی از مداخله سعودی در یمن را متوقف کند و برای یک راه حل سیاسی مسالمت‌آمیز در یمن تلاش کند.

۹- آمریکا باید رفتار تهدیدآمیزش علیه ایران و متحدانش در خاورمیانه را پایان دهد.

۱۰- آمریکا باید حمایتش از رژیم‌های اقتدارگرا، مانند ترکیه، فیلیپین، روسیه، عربستان و مجارستان را که حقوق شهروندان‌شان را سرکوب می‌کنند، پایان دهد.

۱۱- آمریکا باید مداخله نظامی‌اش در بیش از ۸۰ کشور به‌واسطه نیرو‌های عملیات ویژه‌اش را متوقف کند.

۱۲- آمریکا باید حمایتش از دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل را متوقف کند و از اسرائیل بخواهد که گسترش شهرک‌ها در قلمرو فلسطین را پایان دهد و حملاتش به غیرنظامیان بی‌گناه غزه را متوقف کند. آمریکا باید سفارتش را به تل آویو برگرداند.

آدامز پس از تشریح این درخواست‌های فرضی ایران از آمریکا، با طعنه و کنایه نوشت: " این درخواست‌ها هم به همان اندازه غیرمعقول هستند؟ غیرقابل مذاکره‌اند؟ خب، درخواست‌های فوق شبیه لیست پومپئو هستند. تلاش برای دیدن جهان از زوایه دیگران، همیشه مفید است".

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید