Iranian Agriculture News Agency
اینستاگرام توییتر

موافقت وزارت کشور با استعفای استاندار کرمان

این دومین استعفای رزم‌حسینی در طول دوران استانداری‌اش در کرمان است. سال گذشته در همین روزها بود که او قصد داشت از سمت خود کناره‌گیری کند اما وزارت کشور با آن مخالفت کرد. دلیل مخالفت وزارت کشور با این استعفا در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری بود. در آن زمان این شائبه پیش آمده بود که استاندار کرمان از آنجا که توانایی کنترل دوستان اصولگرای سابق خود را در کرمان ندارد ترجیح داده است تا استعفا دهد.

رزم‌حسینی چرا خداحافظی کرد

علیرضا رزم حسینی استاندار اصولگرای کرمان استعفا داد. این خبر اواخر شب گذشته منتشر شد بدون اینکه توضیح بیشتری درباره‌اش منتشر شود.

به گزارش «خبرگزاری ایانا»، "یحیی کمالی‌پور" نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد استاندار کرمان گفته است:«در نشست شب گذشته با وزیر کشور استعفای خود را اعلام کردم و وزیر کشور با این استعفا موافقت کرد».

این روزها فشار به دولت چه در تهران و چه در استان‌ها از جانب تندروها افزایش یافته است. این فشار از زمان افزایش نابسامانی‌های اقتصادی ناشی از بالارفتن نرخ ارز و همچنین لغو برجام از سوی رئیس جمهور آمریکا دوچندان شده است.

شتاب‌گیری حمله به دولت از تریبون‌هایی که اغلب با بودجه عمومی ارتزاق می‌کنند یک طرف ماجرا است. در سوی دیگر آن می‌توان به طرح پرسش از رئیس‌جمهور اشاره کرد که البته صبح امروز از اعلام وصول در مجلس باز ماند.

در این میان بود که استعفای استاندار کرمان موج جدیدی از فشارها به دولت را نشان داد. چرا که نکته قابل توجه در استعفای استاندار کرمان، دلیل این استعفا و همچنین برخورد رسانه‌های مخالفت دولت با آن است.

این استعفا هفته گذشته ابتدا به صورت شایعه مطرح شد اما روز گذشته بطور رسمی به رسانه‌ها راه یافت. با این حال صبح امروز نمایندگان استان کرمان طی جلسه‌ای در مجلس خواستار عدم پذیرش این استعفا از سوی وزیر کشور شدند. 

اما استعفا پذیرفته شد. 

رزم‌حسینی دلیل استعفای خود را مشکلات خانوادگی اعلام کرده است. یکی از این دلایل بیماری همسرش است که به تازگی تشدید شد.از آنجایی که فرزندان رزم حسینی در کرمان زندگی نمی‎‌کنند، او برای رسیدگی بیشتر به بیماری همسرش تصمیم گرفته استعفا دهد.

اما این دومین استعفای رزم‌حسینی در طول دوران استانداری‌اش در کرمان است. سال گذشته در همین روزها بود که او قصد داشت از سمت خود کناره‌گیری کند اما وزارت کشور با آن مخالفت کرد. دلیل مخالفت وزارت کشور با این استعفا در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری بود. در آن زمان این شائبه پیش آمده بود که استاندار کرمان از آنجا که توانایی کنترل دوستان اصولگرای سابق خود را در کرمان ندارد ترجیح داده است تا استعفا دهد.

رزم‌حسینی از آذر ۹۲ به عنوان استاندار کرمان منصوب شده بود.

او یک چهره کاملا اصولگرا است.

رزم‌حسینی طی سال‌های جنگ ایران و عراق به عنوان عضوی از سپاه در جبهه حضور داشت. وی از بنیان‌گذاران مهندسی مخابرات عملیات جنگ در جبهه‌های جنوب بود و از هم‌رزمان سرداران احمد کاظمی، حسین خرازی، احمد متوسلیان و هم‌رزم و دوست حسن باقری بوده‌است. وی قائم‌مقام فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان  به فرماندهی قاسم سلیمانی و جانشین عملیات قرارگاه خاتم‌الانبیا در دوران جنگ بود. رزم‌حسینی پس از جنگ، اقدام به پایه‌گذاری بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس کرد.

اکنون پس از استعفا، رسانه‌های منتقد دولت او را اصلاح‌طلب معرفی کرده و استعفای او را تحت فشار اصلاح‌طلبان می‌دانند. حال آنکه در طول سال‌های اخیر او بیشتر از سوی اصولگرایان تحت فشار بود تا از نیروهای اصلاح‌طلب استفاده نکند.

در این میان جم‌جم‌‌آنلاین طی گفت‌وگویی با محمدرضا پور ابراهیمی نماینده کرمان در مجلس درباره دلایل استعفای علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان از وزارت کشور، ضمن مثبت شمردن کارنامه رزم‌حسینی در این استان و بهبود اوضاع توسعه و کسب و کار گفته است: ایشان ظاهرا قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری موضوع را با وزیر کشور مطرح کرده و گفته بودند امکان ادامه فعالیت را نداشته و قصد دارند به امورات شخصی خود رسیدگی کنند.

این نماینده یکی از دلایل استعفای رزم‌حسینی را مانور برخی از جریانهای تندور اصلاح‌طلب دانست. حال آنکه رزم‌حسینی خود از نیروهای اصلاح‌طلب است.

پور ابراهیمی سناریوی دوم درباره استعفای رزم‌حسینی را ناشی از افزایش اختیارات استانداران دانست. یعنی استاندار کرمان از افزایش اختیارات خودش واهمه داشته و استعفا داده است.

او خاطر نشان کرد: بنظر می رسد ایشان این حجم از واگذاری اختیارات به یک استاندار را متناسب با شرح وظایف ندانسته و به همین دلیل استعفا کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید